Většina z nás má automobilku Bugatti spojenou hlavně s historickými závodními stroji, nebo s novodobými modely Veyron a Chiron. Mnoho lidí však opomíjí model EB-110, se kterým se automobilka snažila prosadit již v devadesátých letech. Tenhle pokus sice nevyšel a automobilka zkrachovala, nicméně model EB-110 se zařadil mezi nejextrémnější automobily své doby a nyní se vrací v ještě lepší formě.
Novodobá historie automobily Bugatti nebyla zrovna veselá. V osmdesátých letech koupil společnost jistý Romano Artioli, pod jehož vlastnictvím se začal rodit jeden z nejextrémnějších vozů své doby. Bugatti EB-110 byla vlastně obdobou dnešního Chironu. Čtyřikrát přeplňovaný 3.5 litrový motor V12 generoval 550 koní, které šestistupňová převodovka posílala na všechna kola. Akcelerace z 0 na 100 km/h trvala pouhých 3.2 sekundy a maximální rychlost dosahovala 347.6 km/h. S výjimkou McLarenu F1 tak Bugatti jen těžko hledala konkurenci.
Model EB-110 se vyráběl od roku 1991 do roku 1995 a celkem vzniklo 139 kusů. Bez podpory velkého investora si však na sebe automobilka nedokázala vydělat a v roce 1995 zkrachovala, díky čemuž ji pak v roce 1998 mohl koupit Volkswagen. Po krachu však Artioli spolu se skupinkou techniků založil společnost B Engineering, skoupil rozestavěné modely EB 110 a v lednu roku 2000 představil model "EB-110 Edonis".
Nově upravený vůz se zbavil pohonu všech kol, technici zvýšili výkon a vozu dali nový, pro někoho možná až trochu vágní vzhled. Vůz se nakonec do výroby nikdy nedostal, nicméně to by se teď mělo změnit. Společnost Casil Motors sídlící v Las Vegas totiž koupila část B Engineering a produkci vozu dotáhla do finiše. Teď se ale jmenuje SP-110 Edonis Fenice.
Pod hliníkovou karoserií se nachází karbonový monokok převzatý z Bugatti EB-110 a v motorovém prostoru bychom nalezli 3.8 litrový motor V12 opět převzatý z Bugatti. Jeho výkon se však vyšplhal na 720 koní, čemuž částečně pomohlo, že čtyři turba nahradila dvě velká turba.
Podle Casil Motors dokáže nový vůz akcelerovat z 0 na 97 km/h za 3.4 sekundy (pomalejší čas nejspíš kvůli pohonu pouze zadní nápravy, 160 km/h dosáhne za 8.2 sekundy a maximální rychlost je přes 354 km/h. Stále přitom používá manuální šestistupňovou převodovku.
Společnost už předem ohlásila, že vyrobí pouze 15 kusů. Jejich cenu sice neznáme, nicméně záloha na jeden činí 2500 dolarů, tedy cca 51 000 Kč. V úvahu je však potřeba vzít i skutečnost, že klasické Bugatti EB 110 není levná záležitost a například model GT dražený v dubnu minulého roku se cenou vyšplhal na necelý milion dolarů (20.3 milionů Kč). Tohle samozřejmě není čistokrevné Bugatti, nicméně využívá z něj většinu dílů a těžit bude i ze své raritnosti.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?