Klasický biatlon se v posledních letech těší nebývalé popularitě, nicméně v Rusku dokázali tento sport povýšit na zcela novou úroveň. K jeho provozu nepotřebují upravené hřiště ani sníh, stačí jim obyčejný tank T-72B3 a klasický tankodrom. A jak je z videa vidět, jsou v tomto sportu skutečnými přeborníky. Ostatně při sledování záběrů z posledního ročníku je nám snad i trochu líto, že se tohoto sportu na Olympiádě nikdy nedočkáme
Že je Rusko spíše životní styl, než země, píšeme poměrně často. Každou chvíli však objevíme něco, co nás dokáže znovu zaskočit. Skvělým příkladem může být tankový biatlon, který se v Rusku koná s železnou pravidelností a který má divákovi rozhodně co nabídnout.
Ostatně s klasickým zimním lyžařským biatlonem má ten tankový mnoho společného. I zde totiž záleží na rychlosti, přesnosti, technice a souhře. Posádka je sice ušetřena běhání, nicméně rychlá jízda v stísněných útrobách tohoto železného monstra jistě nebude nic příjemného.
Kromě toho se ještě vojáci potrápí během jednotlivých střeleckých zastávek, během kterých musí vždy nejdříve naložit munici a až pak teprve přecházejí na střelby. Ty se dělí hned na tři typy: střelba hlavní zbraní na terč nepřátelského tanku, střelba spřaženým kulometem na cíl představující vojáky s protitankovou zbraní a střelba z 12.7 milimetrového těžkého kulometu na maketu vrtulníku.
Mezi jednotlivými střeleckými etapami pak tank předvádí věci, které byste do mnohatunového monstra rozhodně neřekli. Kromě dosahování poměrně vysokých rychlostí si totiž řidič s tankem zadriftuje, poskočí nebo přebrodí vodní překážku.
Nebyl by to však závod, kdyby nebyli soupeři. Je vcelku jisté, že soupeření mezi jednotlivými tankovými posádkami bude vcelku běžné, ovšem Rusko se rozhodlo pořádat tyto hry i na mezinárodní úrovni. Vzhledem k současné politické situaci byste zda však západní tanky hledali zbytečně. Nejčastěji se závodů účastní armády ze zemí bývalého východního bloku, případně ze ze zemí, které byly za studené války podporovány SSSR a se současným Ruskem stále udržují vřelé vztahy.
Tankový biatlon je navíc zařazen do tzv. Mezinárodních armádních her, které se v roce 2017 konaly od 29. října do 12. srpna na území Ruska, Běloruska, Kazachstánu a Číny a účastnilo se jich celkem 28 států.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?