Společnost Workhorse poprvé zazářila na veřejnosti díky představení prvního elektrického pick-upu, který nesl označení Workhorse W-15. Nyní však přichází s kompaktní helikoptérou, která by měla být dalším krokem na cestě k létajícím automobilům.
Ačkoliv nám mnoho společností slibuje létající automobily již řadu let, příliš pokroku vidět není. S neustále rostoucím počtem obyvatel nám však brzy přestanou silnice stačit, takže čas pro masivní vývoj této techniky bezesporu uzrál.
Toho se chytla i společnost Workhorse, která představila svou lehkou, kompaktní a relativně dostupnou helikoptéru SureFly, která by se časem mohla stát novým dopravním prostředkem ať už pro přepravu formou taxi, tak pro majetnější členy společnosti.
Ačkoliv na první pohled vypadá SureFly jako přerostlý dron s kabinou pro cestující, jedná se o plnohodnotný dopravní stroj. Na rozdíl od klasické koncepce helikoptér s nosným a vyrovnávacím rotorem využívá SureFly 8 rotorů, které jsou rozmístěny na čtyřech krátkých a sklopných ramenech. O pohon se stará benzínový motor, který napájí elektromotory na konci ramen. Každý rotor přitom využívá svůj elektromotor.
Pro případ nouze je SureFly vybaven i bateriemi o kapacitě 7.5 kWh, díky kterým získá pilot v případě poruchy motoru dalších 5 minut letu k bezpečnému přistání. SureFly navíc dokáže letět i s 2 poškozenými rotory, kdyby však bylo poškození vážnější, urpostřed stroje je namontován systém záchranných padáků, díky kterým se stroj bezpečně snese na zem.
Pohotovostní hmotnost samotného stroje činí cca 500 kilogramů, přičemž maximální vzletová váha je pouhých 680 kg. Dvoučlenná posádka se zavazadly se tak musí vejít do limitu 180 kg. Dolet stroje se pohybuje okolo 112,6 km nebo hodiny letu na jednu nádrž, což sice není moc, ovšem díky pohonu na benzín stačí pouze doplnit nádrž a můžete v letu pokračovat. Maximální výška, jaké je stroj schopen dosáhnout, činí 1,200 kilometrů.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.