„Dovozce si vybere pro koupi vozu některou ze zemí, kde neexistují nebo jsou jen velmi těžko přístupné databáze najetých kilometrů, jako je třeba Itálie. Většinou jde o levnější vozy s vysokým nájezdem kilometrů, například kolem 250 000," popisuje první krok podvodu předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů.
Hned po dovezení automobilu do České republiky podvodníci vůz stočí na zhruba 140 000 až 150 000 kilometrů, aby ho zatraktivnil. Následně při první kontrole STK po dovozu stanice technické kontroly tento falešný stav kilometrů zaznamená a uloží do systému. „Tento falešný počet kilometrů se poté objeví v databázích určených k prověřování vozů jako jediný údaj o stavu tachometru dostupný v České republice pro konkrétní automobil," říká předseda.
Na stáčení kilometrů upozorňuje také jeden zajímavý fakt. Zatímco například v Itálii stojí VW Golf 1.9TDI z roku 2010 s 140 000 najetými kilometry v průměru 176 000 korun, u nás je identický vůz o 9,3 procenta levnější.
„Kupovat v cizině vozy za cenu vyšší, než za jakou jsou pak prodávány v tuzemsku, nedává ekonomický smysl. Vyplatí se to pouze v případě, že původně šlo o auta s vyšším počtem najetých kilometrů, jejichž tachometry byly následně upraveny. Pak se vyplatí prodávat auta za dumpingové ceny a ještě na nich lze vydělat.
Jediný, kdo utrpí škodu, je koncový zákazník," zakončil předseda. Každý měsíc je podle odhadu sdružení v České republice takto zmanipulováno asi 12 000 ojetých automobilů z dovozu! To je hrozivé číslo, co říkáte?