Z průzkumu e-shopu Pneumatiky vyplývá, že letošní zimu bude mít sněhové řetězy připravené v kufru 55 % českých řidičů. Ať už je v minulosti použili nebo ne, chtějí být připraveni na jakoukoliv situaci. Dalších 22 % motoristů si řetězy teprve plánuje kupovat a celých 23 % považuje sněhové řetězy za zbytečné a spoléhá se na schopnosti auta v kombinaci s pneumatikami.
Řetězy jsou v České republice povinné jen na vyznačených úsecích. Přesto by neměly chybět v základní zimní výbavě spolu např. s pytlíkem posypového materiálu, lopatkou, smetáčkem a rozmrazovačem zámků. Mimochodem, věděli jste, že jedním z TOP světových výrobců je český Pewag?
Český lídr vyrábí řetězy i pro Švédsko
Ještě v roce 2012 byla poptávka po řetězech minimální a meziročně klesala i o 38 % díky mírným zimám. Dnes je ale situace jiná a pro velkou část řidičů nejde o tak velkou sumu peněz, aby ji neinvestovali do většího bezpečí. Potvrzují to čísla od předního českého výrobce Pewag. Kvality jeho produktů dokladuje mimo jiné i to, že vyrábí svoje řetězy pro švédskou značku Thule, a je také certifikovaným dodavatelem řetězů pro NATO. Jedinečnou ukázkou schopností této značky pak byla jízda vozu Formule 1 obuté do řetězů Pewag nahoru po sjezdovce Streif v rakouském Kitzbühlu.
„Pokud chtějí zákazníci vybírat v nejkvalitnějším segmentu, mohou kromě Pewagu sáhnou po značkách RUD, König nebo Řetězárna a.s. Když je prioritou cena, prověřenou volbou je CarFace. Prémioví výrobci ale mají své produkty významně lépe technicky vyřešené a promyšlené, a to i do takových maličkostí, že návod k použití je často vyroben z pevného materiálu a v takové velikosti, že poslouží při montáži jako podložka pro zakleknutí,“ říká ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.
Zapomeňte na látku a spreje, v Rakousku pozor na certifikaci
Pokud víte, že se vám mohou hodit sněhové řetězy, kupte si sněhové řetězy a nemyslete na jejich látkové náhrady nebo dokonce alternativu ve spreji. Proč? Především všechny výsledky testů potvrzují, že se nejedná o plnohodnotnou náhradu. V přímém porovnání s klasickými řetězy skončily bez výjimky na chvostu, kdy tyto vyprošťovací pomůcky sice získaly body za snadnou manipulaci, ale co se výdrže a chování na sněhu týče, jasně zaostávaly.
„O co rychleji textilní řetězy nasadíte, tím rychleji o ně přijdete. Jejich výkon na sněhu nebo ledu se s ocelovou klasikou nedá srovnat. Samostatnou kapitolou je cena, která je srovnatelná a často i vyšší, než kovová varianta, přitom se reálně jedná spíš o vyprošťovací pomůcku, nepříliš vhodnou k delší jízdě“ varuje za Pneumatiky.cz Schwangmaier.
Pokud jste však o jejich nákupu rozhodnuti, počítejte s možnými problémy při setkání s rakouskými policisty. Jak textilní návleky, tak sprej jsou pouze tzv. vyprošťovací pomůcky a nemají homologaci pro vjezd do tamních zimních středisek za podmínek, kdy platí povinnost nasadit sněhové řetězy. Za prasklý řetěz může nejčastěji samotný řidičZbytečně velké množství řidičů stále nevěnuje pozornost přiloženému návodu a upíná řetězy podle svého uvážení s tím, že čím pevnější utažení, tím lepší. To je ovšem zásadní chyba. Mezi samotným řetězem a pneumatikou by měla být mezera „na dva prsty“.Při akceleraci, brždění nebo zatáčení na řetězy působí různé síly, které ani kvalitní legovaná ocel nemusí vydržet a dojde k přetržení materiálu. „To, kromě nepříjemností přímo na silnici a vysokému riziku zničení podběhu, nebo přímo nehody, znamená, že vám obchod pravděpodobně neuzná reklamaci,“ popisuje situaci za Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier a dodává: „Řetězy je nezbytné nasazovat nejen správně, ale hlavně včas. Pokud se dostanete do vysoké závěje, sněhové řetězy Vám z ní pomohou. Je zde ale násobně vyšší riziko, že jste je nasadili nevhodným způsobem a hrozí jejich prasknutí. Nazutí řetězů by si každý řidič, měl alespoň jednou zkusit v klidu doma. V reálné situaci bude taková zkušenost k nezaplacení.“Právě prasklý článek je nejčastějším důvodem reklamace. Kontrola však velice často prokáže, že byl řetěz nevhodně nasazen, nebo zažil příliš dlouhou a rychlou jízdu na asfaltu. V takovém případě se totiž vrchní kalená a zpevněná část velice rychle zahřeje a zničí, takže jádro článku nemá šanci vydržet.Prémiový výrobci jako Pewag ale ani v těchto případech vyjdou zákazníkům vstříc. Nabídnou řidiči opravu a vrátí řetěz zpět v plně funkčním stavu. To vše samozřejmě za předpokladu, že je oprava rentabilní a klient souhlasí.
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.