Přesně 1. července budou z registru vozidel smazány všechny automobily, které jsou aktuálně v tzv. polopřevodu. Máme pro vás informace, jak výmazu z registru zabránit a ušetřit si tak zbytečné starosti a komplikace.
Jen pár dní zbývá všem, kdo mají svůj automobil v takzvaném polopřevodu, aby jej plně zaregistovali. Kdo tak neučiní do 30.6, následně jej úředníci nenávratně vyřadí z registru a z vašeho vozu se tak stane jen nepoužitelný kus plechu.
Dle aktuální statistiky se tento problém týká okolo 700 tisíc aut! K celé věci navíc Ministerstvo dopravy dodává, že z uvedeného počtu již kolem 500 tisíc vozidel dávno neexistuje a dalších 100 tisíc má prošlou STK. Pokud tedy náhodu vlastníte auto v polopřevodu, pak jej od prvního července nebudete moci využívat ke své přepravě.
Co to je polopřevod?
Jedná se o stav, kdy je dotyčné vozidlo uvedeno v registru, ale přitom není znám jeho vlastník. Původní majitel jej již dříve odhlásil ale nový jej přitom ještě nepřihlásil. Tuto praktiku hojně využivaly některé autobazary a po oznámení, že se polopřevody ruší, se zvedla velká nevole právě z řad některých firem, které auta v polopřevodu "vlastní". U vozidel dočasně vyřazených z provozu (v depozitu), musíte do konce roku nahlásit, kde se daný vůz nachází a jak je případně využit, jinak taktéž dojde k jeho výmazu.
Poplatek za kompletní převod činí aktuálně 800 Kč, ovšem pokud se převod týká starších vozů s nezaplacenou ekologickou daní, pak hrozí, že při dokončení převodu jí budete muset zaplatit. Aktuální výše přitom v nejhorším případě činí až 10 tisíc korun.
A jak svůj vůz přihlásit?
Nutná je návštěva obecního úřadu s rozšířenou působností v místě vašeho bydliště. K převodu budete potřebovat občanský průkaz, technický průkaz od vozu, malý techničák, zelenou kartu od pojištění odpovědnosti za škodu, protokol o evidenční kontrole starší maximálně 10 pracovních dní a doklad o platné technické prohlídce.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?