R.S.Day, který probíhal v rodném městě legendárních nákladních vozů Tatra. Tentokrát středem pozornosti nebyly nákladní automobily české výroby, ale Francouzské Renaulty a Rumunské Dacie. Ano, i když se tato akce jmenovala R.S. Day, byla možnost otestovat i Dacii. Konkrétně model Duster. Zpět ale k Renaultům, Dusteru se budeme věnovat v závěru.
Ihned po příjezdu jsme věnovali pozornost nejzajímavějším modelům. Těmi byly Renault Mégane R.S. Cup a Renault Clio R.S.
První jsme vyzkoušeli Mégane R.S. Cup, který mimo jiné, nabízí sportovní červeně lakované brzdové třmeny Brembo. K dispozici jsme měli testovací okruh, který umožňoval velmi ostrou jízdu, při které jsme dosahovali rychlostí nad 140 km/h. Již po několika kolech, jsme prověřili velmi dobře nastavený podvozek a také neutrální chování vozu při ostrém brždění. Projev motoru byl, jednoduše řečeno úžasný. Hromotný zvuk, který doprovázel vynikající dynamiku vozu, byl pomyslnou třešničkou na dortu.
Posléze jsme přesedli do menšího Clia R.S. které nabízí pouze automatickou převodovku. S ním jsme absolvovali důkladně připravenou dráhu, která byla tvořena z několika překážek, které simulovali nouzové situace, které mohou nastat v běžném provozu. V těchto extrémních situacích jsme prověřili především své řidičské schopnosti a přesvědčili se, že reakční doba řidiče, může mnohdy znamenat více, než si myslíte. Jedna z částí byl úhybný manévr na poslední chvíli. Přes vysílačku jsme dostávali pokyny, zda uhnout doprava či doleva. Postupně jsme při těchto manévrech zvyšovali rychlost od 30 až po 60 km/h kdy kvůli reakční době, bylo vyhnutí se velmi těsné.
Dále následovalo „kličkování“ mezi kužely. Prokličkovat mezi nimi v rychlosti kolem 90 km/h znamenalo trochu více odvahy. Clio R.S. nabízelo ještě jednu zajímavou funkci. Zvuk motoru jste mohli simulovat pomocí reproduktorů a zvolit zvuk motoru jiného automobilu, například Alpiny. To ještě trochu zvýšilo pocit z celého zážitku, ikdyž bychom raději slyšeli pravý zvuk malého Clia R.S.
Poslední částí byl „offroad“ v Dacii Duster. Tím jsme si mohli projet část testovacího polygonu Tatry. Trasa byla dlouhá zhruba 500 metrů a během ní jsme projeli i lesem a na konci nás čekal svah, který byl ve sklonu 45°.
Fotografie: David Šimánek, www.emotion-photo.cz