Krize je proces očistný, občas je té očisty ale až příliš. Pohřbení skvostného Dodge Viper si mohli přát snad jen ti nejzapřísáhlejší zelení.
Dodge svůj Viper začal vyrábět roku devatenáctistého devadesátého druhého. Automobiloví znalci jeho tvar znali již tři roky dopředu, v roce 1989 se totiž na autosalonu v Detroitu představila skvostná studie.
Viper se proslavil nejen svým uhlazeným vzhledem, ale také výkony. Do kabrioletu měl být použit motor V10 z nákladních vozů, ten se ale ukázal být pro sporťák příliš těžký, byl proto přepracován v Lamborghini (v té době ve vlastnictví Chrysleru) do ideální hmotnosti. Výkonem 400 koní a točivým momentem 630 Nm dokázal zahanbit ledacos na silnicích.
V roce 1996 prošel Viper zásadní modernizací. Tak je někdy označovaná jako další generace, jindy zase ne, to ale nechme na jiných. Pro nás je důležité, že typický poznávací znak Viperů, výfuky na bocích vozu, zmizel. Vedle roadsteru se objevilo i kupé a oba modely zamířily do Evropy, ovšem pod značkou Chrysler Viper.
Viper si za svoji kariéru zahrál i v několika filmech a seriálech, stal se mimo jiné titulní "postavou" seriálu Viper (Zmije), akční série z druhé poloviny 90. let, kdy se fiktivní speciální jednotka snaží bojovat proti zločinu právě za pomoci velmi speciálního vozu. Podobnost s Knight Riderem čistě náhodná...
Druhá generace Viperu přišla v roce 2003. Výkon motoru byl navýšen na 500 koní, objem se taktéž lehce zvýšil a to na 8,3 litru. I tato novinka ještě stihla zásadní inovaci a to v roce 2008. Výkon se zvýšil ještě o stovku koní a objevily se i nějaké designové retuše.
Za dobu života Viperu vzniklo i mnoho speciálních sérií těchto nenasytných dravců. Poslední vyrobený kousek je ale sériový, zlaté kupé s bronzovým pruhem si koupil pár Rathuových z Texasu. Poslední vyrobený Viper jim doplní sbírku více než čtyřiceti kusů těchto skvostných vozů, na které historie jen tak nezapomene.
Sbohem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?