Vaše veličenstvo. Přesně tak bychom měli titulovat čerstvého čtyřicátníka, který se poprvé představil před 40 lety v Ženevě.
Psal se rok 1970. Ve výrobě byl stále fascinující de Gaullův sedan DS, který si oblíbil i Fantomas, stále pokračovala výroba nesmrtelného Citroën 2CV, neboli kachny, vyráběl se například pozoruhodně tvarovaný Citroën Ami, novinkou byla "nafouknutá kachna", model Dyane a na podzimní představení se chystal přelomový Citroën GS, předchůdce dnešní C4.
Jedenáctého března se představilo na autosalonu v Ženevě také přelomové dnes už ale téměř zapomenuté GT, Citroën SM, možná nejfantastičtější vůz, který kdy z bran této továrny vyjel.
Tento legendární Citroën by pravděpodobně nikdy nevznikl, nebýt toho, že Citroën dva roky před vypuštěním tohoto vozu koupilo slavnou automobilku Maserati. Především výborný základ a šestiválcový motor sdílená s Maserati Merak umožnili dotáhnout starší plány na výrobu sportovního kupé odvozeného od luxusního modelu DS. Dodnes se fanoušci hádají, co vlastně znamenala zkratka SM, zda šlo o "Sa Majesté", tedy její veličenstvo, nebo ono písmeno M odkazuje spíše na značku Maserati.
Ale Citroën SM, to nebyl jen fantastický design a skvělý motor. Pod kapotou se ukrývala asi nejlepší technika své doby. Citroën SM přišel jako první s posilovačem řízení s proměnlivým účinkem, který dokázal reagovat na rychlost a podle toho regulovat odpor volantu. Vše bylo řízeno velmi složitým hyraulickopneumatikcým ústrojím. Hydraulikou byl protkán celý vůz, kromě podvozku, který přirozeně musel mít po vzoru model DS hydropneumatické pérování, byla na hydrauliku připojena i soustava brzd, převodovky a světel. Ano, dokonce i světel, všimněte si na fotkách, že Citroën SM je vybaven neskutečnými šesti světly, přičemž všech šest jich je napojeno na systém, který je automaticky sklápí podle zatížení vozu a dvě světla, po jednom na každé straně, se otáčí spolu s volantem.
Kromě toho, že model SM byl jedním z nejrychlejších vozů tehdejšího světa, tvrdí se, že po dlouhá léta držel primát i v nejlepší dekceleraci. Sofistikovaný systém hydraulických brzd dokázal zastavit auto na neskutečně krátkém úseku.
A jen tak mimochodem, legenda praví, že interiér modelu SM je navržen pro dva páry. Zatímco přední sedadla mají vyhovovat mužům, za zadní zase ženám.
Zkrátka, Citroëne SM, všechno nejlepší!
PS. Čtyřdveřový otevřený speciál na jednom z obrázků byl určen výhradně prezidentovi.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?