Opel nás s novou Merivou napínal víc než je zvykem. Od doby, co byly vyfoceny první prototypy uplynulo již mnoho vody. Ale nyní je tu!
Opel konečně ukázal fotky nástupce velkého průkopníka v segmentu malých MPV: Druhá generace Opelu Meriva možná překvapí dvojice dveří, které se otevírají naproti sobě (ne tak ale pravidelného čtenáře Autoroad.cz, o připravované novince jsme se zmínili již vícekrát).
Meriva vnesla do malých aut několik do té doby netušených prvků. Přišla s vysoce variabilním interiérem, zadní sedadla bylo možné sklápět, přesouvat a měnit podle libosti. Opel v nové generaci tento systém ještě o píď zdokonalil, mělo by být jednodušší jej ovládat. Meriva má mít také perfektně nastavitelné sedadlo řidiče.
Mimo to, když už jsme u flexibility, Opel nabízí i systém fixace jízdních kol, kdy je možné ze zadního nárazníku vysunout speciální držák podobný tomu, který se dává dozadu na "kouli" a připevnit na ně jízdní kola, Opel tomuto systému říká Flex-fix. (ostatně, podle Opelu je na Merivě všechno flex - dveře jsou FlexDoors, zadní sedadla mají systém FlexSpace, kola je možné připevnit na Flex-fix systém a středová konzole se dá měnit pomocí FlexRail systému).
Podívejme se ještě na zmíněný systém otevírání dveří. Zatímco ty přední jsou naprosto standardní, zadní se otevírají proti směru jízdy. Tento systém využívá na světě jen velmi málo vozů. Důvodem jsou obavy o bezpečnost, přeci jen, za jízdy se zadní dveře nedají nebo téměř nedají za jízdy kvůli aerodynamice otevřít a pohyb auta je má tendenci zavírat. U naproti otevíratelných dveří je tomu přesně naopak. Vše proto musí hlídat elektronika, která otevření za jízdy nedovolí. Mezi dveřmi navíc zůstal B-sloupek, který podle Opelu nebylo možné vypustit kvůli bezpečnosti při nárazu. Asi by bylo korektnější říci, že bylo, ale vyžádalo by si to náklady nehodné kategorii vozu.
Meriva již nebude takový prcek jako dosud, vyrostl o významných 20 centimetrů a i opticky velmi dospěl. Další technická data bou k dispozici v Ženevě.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?