Policejní uniforma neznamená vždy totéž. Pokud hovoříme o policistovi, pak máme na mysli příslušníka Policie ČR. Obecním policistům se říká strážníci. A v těchto funkcích je velký rozdíl a to především v oblasti jejich pravomocí.
Není policista jako policista
Zatímco policista nás může ve voze kdykoliv zastavit kvůli tzv. namátkové kontrole, strážník má právo vůz zastavit pouze před přechodem pro chodce nebo v případě, že řidič je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku. K zastavení vozidla však není oprávněný použít rozsvícený majáček STOP.
Rozdíl je také v tom, jaké po nás může strážník požadovat doklady. Má právo vidět řidičský průkaz, průkaz k ověření totožnosti a malý technický průkaz. Naopak veškeré další dokumenty už mu nemusíme vůbec předkládat. Nemá na to právo. To se týká uzavření povinného ručení, dokladu o zdravotní způsobilosti, osvědčení o profesní způsobilosti a dalších. Ironií je, že strážník má právo požadovat po řidiči doklad, že je oprávněn používat za předním sklem značku pro invalidy, což je ale současně v rozporu s výše uvedeným, že strážník nemá právo požadovat doklad o zdravotní způsobilosti.
Pokuta? Možná jindy
Velice zajímavá je informace, že strážník nám sice může udělit pokutu, ale my ji nemusíme zaplatit. Pokud se jedná pouze o podezření z přestupku, a jiný důvod k našemu zastavení strážník nemůže mít, těžko se mu budou jeho slova prokazovat. Když s ním nebudeme souhlasit, nahlásí případ příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností. Projednáváním tohoto přestupku se sice vystavujeme riziku vyšší pokuty, ale zase získáváme čas na promyšlení obhajoby, protože žaloba bude v tomto případě jen těžko prokazatelná.
Výjimka potvrzuje pravidlo
Výjimky, kdy strážník může přestupky projednat v blokovém řízení, jsou: nedovolené zastavení a stání vjezdem do míst, kde je to zakázáno dopravní značkou nebo světelným signálem, jízda na červenou nebo překročení nejvyšší dovolené rychlosti.