Ekologie hýbe světem a Volkswagen se snaží držet krok, vrátil tak zpět na světlo světa pohřbený projekt 1L. Podaží se zkonstruovat nejúspornější produkční automobil?
Mnoho z nás si ještě vzpomene na ambiciózní projekt Volkswagen 1L, dítě tehdejšího šéfa Volkswagenu, Ferdinanda Piecha. Tento prestižní projekt měl být demonstrací technologie Volkswagenu. Při testovacích jízdách v reálném provozu se podařilo dosáhnout fantastické spotřeby 0,89 litru/100 km. Nastupující Bernd Pischetsrieder však celý projekt zmrazil. Důvodem byla v roce 2005 neúnosná cena lehkých materiálů a jiných technologií, takže cena by se musela přehoupnout přes sumu 20 tisíc euro. Když přijel Piech na svoji (tehdy) poslední výroční konferenci, nemohlo to být ničím jiným než právě tímto vozem.
Piech se však před nedávnem vrátil do vedení koncernu a tento projekt, jeho dítě, má opět zelenou. Důvodem je mimo jiné hlad po ekologických vozech a nižší cena materiálů tak, aby vůz mohl být prodejný.
Mělo by jít o dvojmístný automobil, přičemž cestující by měli sedět za sebou. Pod kapotou by tepal jednoválec o objemu 0,3 litru a výkonu 11 koní. Jak jinak než diesel.
Za neúspěchem projektu částečně stojí i neúspěch Volkswagenu v jiných oblastech. Volkswagen má ve zvyku trochu předbíhat dobu.
Když bylo nasazeno do prodeje Lupo 3L a od něj odvozené Audi A2, čekal se prodejní trhák. I přes vyšší cenu mělo jít o auta, která si budou zákazníci houfně pořizovat do měst právě kvůli extrémně nízké spotřebě dieselového 1,2 TDI, která se měla pohybovat pod třemi litry v kombinovaném režimu. Nestalo se tak, třílitrové Lupo odešlo se svěšeným ocasem a částečně tak odepsalo i jednolitrový prototyp. Usoudilo se, že Evropa nemá o superekologická auta zájem, není ochotna si za ekologii připlatit.
Nyní, s odstupem několika let však vidíme velké prodejní úspěchy se sérií Bluemotion, kterou se inspirují další a další automobilky a vidíme boom úsporných aut a to i přesto, že ona úspornost je za příplatek, který není vůz schopen za celou svoji životnost vyrovnat nízkou spotřebou.
Volkswagen je v této oblasti sám trochu pozapomenutým pionýrem. Namátkou mne napadají hned dvě významné prohry v automobilovém světě. Tou první je systém Stop and start, který je v současné době s velkou vervou prodáván v mnoha ekologických vozech. Již na začátku minulého desetiletí však s touto technologií koketoval Volkswagen u svého Golfu. Z důvodu nespolehlivosti však byl tento systém stažen z trhu a jeho vývoj zamrazen. Nebyl o něj zkrátka zájem.
Podobně dopadl i s hybridem. Volkswagen má jeden titul o kterém se dosti málo ví. Jako první totiž přivedl na svět produkční hybrid. Přesněji šlo o Audi Duo. Experimentálně byl hybridní pohon namontován do Volkswagenu již roku 1975 jako reakce na ropnou krizi. O vývoj se postarala univerzita v Aachen. A půjdeme-li ještě dále do historie, zjistíme, že první patent na využití elektrického a benzínového pohonu zároveň pochází již z konce 19. století, o vše se zasloužil tehdy ještě mladý Ferdinand Porsche.
Ale vraťme se k Audi Duo. První prototyp s tímto jménem se představil již roku 1989. Šlo o karoserii modelu 100 Avant s motorem 2,3. Elektromotor Siemens dodával kolem deseti koní, dnes takovýto přístup nazýváme "soft hybrid", tedy slabý elektromotor, často jen silně dimenzovaný startér, který není schopen provozu bez benzínového motoru, jen mu vypomáhá. Vývoj byl zastaven až roku 1999 z ekonomických důvodů, těchto vozů se prodávaly jen malé série, tentokrát v kabátě Audi A4, které navíc nebyly příliš spolehlivé, zato enormně drahé. Nyní tak musí Audi dohánět to, co umělo dříve než ostatní.
Historie je podivná...
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?