Panda je sice autičko segmentu A (mini auta), ale i přesto jí její výrobce věnuje náležitou pozornost. Nyní se Pandí rodina rozrůstá o další modely: "Panda Panda" a "Panda 100 HP".
Fiat Panda je malé auto a ideálně se hodí do městského provozu. Její karoserie je kompaktní a dobře se proplétá městskými uličkami a centry měst. Snad právě proto je tak úspěšná. V Evropě se od jejího uvedení prodalo více než 650 000 kusů (dvoukolek i čtyřkolek dohromady), což je nejlepší výsledek ve své třídě (kromě Evropy se prodává i v tak exotických zemích jako je Malajsie, Tchaiwan či Martinic). V roce 2005 Panda dosáhla 32% podíl ve své kategorii s 200 000 prodanými vozy. Nejprodávanější pohonnou jednotkou se stal zážehový motor o objemu 1,2 litru (téměř 40%). Top verze 1,2 4x4 Climbing dosáhla 13% všech prodejů. Údaje za rok 2006 vypadají obdobně, tzn., že zájem o tohle mini autíčko neopadává. Právě proto připravil italský výrobce nové verze „Panda Panda“ a „Panda 100HP“.
Nové modely přináší do nabídky čtyři nové barvy: blankytně modrou Settimo Cielo Light blue, pomerančovou Egocentrico Orange, oceánská modř Magnetico Blue a posledním novým odstínem je Spumeggiante Beige. Barva není u Pandy jen věc povrchního vzhledu, ale je nedílnou součástí filosofie celého vozu. Karoserie a její tvary jsou velmi kladně hodnocené po celém světě, nedělaly se u nich žádné větší změny. Změny pro modelový rok 2007 se udály hlavně v interiéru a pod kapotou. Uvnitř se změnily materiály, barvy a tkaniny, které v interiéru Pandy vytváří dojem opravdového luxusu (na tak malé auto). Např. povrch palubní desky se upravuje laserovou technologií, která vytváří "mikro hrubost" a dělá tak materiál příjemnější na dotek. Panda je také jediný vůz ve své kategorii, který má v interiéru z 99% všechen kov a plech zakrytý čalouněním nebo plasty. Již zmiňovaná palubní deska je vyráběna se zvětšenou pevností - to znamená méně hluku a ruchů v kabině. Zvětšena byla také torzní tuhost karoserie - z toho vyplívající lepší vlastnosti auta na silnici. Počet svarů na nové Pandě je o 7% vyšší, což zaručuje větší trvanlivost a kompaktnost vozu.
Panda 2007 je sice malý zábavný vůz, ale reprezentuje velkou užitnou hodnotu vzhledem k pořizovací ceně a nízké provozní náklady. Panda je také průkopníkem nových věcí, které dosud známe pouze z vyšších tříd automobilů. Např. jako první v tomto segmentu implementovala 70 ti koňový motor (1,3 16V Multijet), robotizovanou převodovku, systém ESP, pohon všech čtyř kol se dvěma diferenciály a viskózní spojkou. Proto se může komfort nové Pandy rovnat komfortu vozů o třídu větších.
Video: Fiat Panda 2007Video: Fiat Panda 100HP 2007
Základem k úspěchu je podle Fiatu mít v nabídce mnoho rozličných verzí, ze kterých si může vybrat opravdu každý (filosofie pro každého něco). Zábavná verze Panda Active, dobře vybavená Panda Emotion, Panda Cross, Panda Monster, Panda Hydrogen nebo nové verze Panda Panda a Panda 100HP - všechny jsou v nabídce.
Myslím, že Panda, která se pyšní tituly "Auto roku 2004" a "Evropské Auto roku 2004", má našlápnuto ke světlé budoucnosti a Fiat jí věnuje důležitou pozornost oprávněně.
Foto: Fiat Group
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?