Slovenská firma Aeromobil, která stála za vývojem létajícího auta, oznámila minulý týden podle sdělení ČTK ukončení činnosti. Krok zdůvodnila tím, že nezískala nové investory. Například v roce 2017 společnost představila novou generaci modelu létajícího vozidla a zároveň zahájila přijímání předběžných objednávek.
"Poslední jednání s investory, jejichž investice měly v případě dohody umožnit posílení vlastního kapitálu, nebyla úspěšná. Protože management Aeromobilu vyčerpal v těchto dnech všechny možnosti navýšení kapitálu, je povinen podat návrh na konkurz," uvedla společnost.
Aeromobil, kterému v roce 2015 tehdejší slovenská vláda schválila pobídky ve výši šest milionů eur (nyní 142 milionů korun), získal podle vlastních údajů od svého vzniku roce 2010 investice ve výši zhruba 25 milionů eur (593 milionů korun).
Společnost informovala, že celkově vyrobila tři generace létajících prototypů a registrovala 14 patentů.
V minulosti Aeromobil opustil vynálezce a designér Štefan Klein, který pak začal pracovat na projektu vlastního létajícího auta AirCar.
Při jeho prezentaci před dvěma roky, kdy Klein s vozem absolvoval let dlouhý kolem 75 kilometrů, designér řekl, že AirCar se od Aeromobilu zásadně liší, a to i ve způsobu transformace z vozu na létající stroj.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?