Německý výrobce sportovních vozů Porsche testuje dvojici silně upravených kupé 911 Special Experimental Projects. Na svazích chilské sopky Ojes del Salado se jim podařilo vyšplhat až do výšky 6007 metrů.
Vozy pro expedici na nejvyšší sopku světa jsou postaveny na základně modelu 911 Carrera 4S. To znamená, že jsou poháněny přeplňovanými šestiválci boxer o výkonu 330 kW (téměř 450 koní). Tento výkon putuje na všechna čtyři kola.
Vozy stojí na portálových nápravách a velkých terénní kolech. Díky tomu vzrostla jejich světlá výška na ohromných 350 mm. Převodovky mají nižší převodový stupeň, což zlepšuje ovládání v náročném terénu a přidává potřebnou sílu. Podvozek obdržel ochranné plechy, které vozy ze spodu chrání před ostrými vulkanickými kameny. Posádku, která sedí v karbonových sedačkách, chrání vestavěná ochranná klec. Dále 911 pomáhají přední navijáky a karoserie jsou upraveny tak, aby se pod ně vešla velká terénní kola.
Vozy testoval tým vedený vítězem Le Mans a rekordmanem Pikes Peak - Romainem Dumasem. Ten po zdolání více než šestikilometrové sopky prohlásil toto: "Myslím, že jediná vozidla, která byla nad námi, jsou pouze letadla!"
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?