Běžně řešíme kvalitu vzduchu v práci nebo v našich domovech, málokdo se ale zajímá o vzduch v automobilech. Právě ve voze přitom můžeme vdechovat výfukové plyny či jiné škodliviny, prach a pyl. Navíc tento malý uzavřený prostor zvyšuje pravděpodobnost nákazy virovým onemocněním mezi spolucestujícími. Proto přinášíme pět tipů, jak dosáhnout co nejčistšího vzduchu v autě.
Dezinfekce klimatizaceKlimatizace je pro bakterie a plísně přímo rájem, proto je třeba pamatovat na pravidelnou údržbu, nejlépe profesionální dezinfekci v některém z autoservisů. Kromě toho byste měli taky pravidelně měnit pylový filtr, který má maximální životnost většinou dva roky.
„V autě někteří řidiči tráví hodně času, ale často zanedbávají úplné základy, které dokážou vzduch udržet čistý. Nevyčištěná klimatizace nejenom zapáchá, ale také ohrožuje naše zdraví. Jsou zde viry, plísně a bakterie, které dýcháme vždy, když si zapneme vzduchotechniku,“ popisuje Zdeněk Matějovský ze společnosti GeoCore, která se zabývá vzduchotechnickými systémy.
Pravidelný úklid interiéruVe voze bychom měli mít uklizeno a pravidelně z palubovky utírat prach a pyl, který je na ní zachycen. V momentě, kdy pustíme vzduchotechniku se totiž kolem nás začnou vířit všechny nečistoty. Proto byste měli ve voze udržovat pořádek a obzvlášť během probíhající koronavirové pandemie zvážit, zda celý interiér nenechat vydezinfikovat.
Mobilní čistička vzduchuVzduch v automobilu můžete vylepšit i různými doplňky. Například kompaktní čistička vzduchu BION Car od české společnosti GeoCore dokáže vyčistit vzduch pomocí ionizace. Zbaví vás tak pylu, prachu ale také všech virů a bakterií. Díky patentovanému systému čistička likviduje i vir způsobující nemoc Covid-19 a navíc účinně pohlcuje i pachy.
„I v autě můžete docílit stejného vzduchu jako v přírodě. Čistička je velmi malá a můžete ji jednoduše umístit do větráků, funguje ihned po zapojení do zásuvky zapalovače. Chod je naprosto tichý, takže řidiče neruší. Navíc se jedná o stylový doplněk do vozu,“ říká Zdeněk Matějovský ze společnosti GeoCore, která stojí za kompaktní čističkou do všech typů aut.
Pořiďte si ofuky okenNěkomu nemusí sedět klimatizace nebo ji v automobilu například nemá. Proto si vzduch dovnitř pouští skrze otevřená okénka. Jenže při vysoké rychlosti jsou otevřená okna nepříjemná a hlučná. Řešením je pořízení deflektorů oken, někdy známých pod takzvanými ofuky. Díky nim se netvoří tak silný průvan uvnitř auta a zároveň ochrání před deštěm. Do vozu tak můžete kdykoliv pustit čerstvý vzduch z venku.
Nepouštějte neustále dovnitř venkovní vzduchVýměna vzduchu je sice důležitá, ale ne vždy je tím nejlepším krokem otevření okýnka. Zejména když projíždíte přes místo, kde je vzduch znečištěný, tak klidně nechte nějakou dobu přívod vzduchu zvenčí uzavřený. Stejně tak když během jízdy ucítíte nějaký zápach, vypnutím klimatizace a vzduchotechniky na pár minut můžete nepříjemnou situaci ustát.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?