Osmé místo pro Engeho ve 24h Spa

Enge, Tomáš
Enge, Tomáš, foto: BPA sport marketing, a.s.
iM2 4. srpna 2008 14:41
Sdílej:

Osmá pozice absolutně a pátá v královské kategorii GT1, to je závěrečný účet Tomáše Engeho a jeho kolegů v závodě 24h Spa Francorchamps.

Český pilot startoval ve vrcholu sezony FIA Grand Turismo v týmu IPB Spartak Reiter Engineering a za střídače měl Petera Koxe, Jana Lammerse (Niz.) a Romana Rusinova (Rus.). První polovinu maratónu jeli výtečně. Po startu z osmé příčky se jejich Lamborghini Murcielago R-GT prodralo až na čtvrté místo. Parádní výkon jezdců ale dostal ránu v podobě poruchy převodovky. Po třinácti hodinách jízdy byli Enge a spol. čtvrtí, kolo za třetí posádkou. Vše šlo bez potíží. Jenže až do okamžiku, kdy přestalo fungovat řazení. Při opravě v boxech ztratili pětadvacet kol. Kvartet se tak propadl hluboko do druhé desítky z jednačtyřiceti startujících. S návratem na trať v belgických Ardenách začala stíhací jízda všech jezdců střídajících se v „Lambu“. Na konečnou osmou příčku se Kox dostal v posledních vteřinách závodu, kdy dostihl Ferrari 430 Tima Mullena. Tomášova posádka stihla za 24 hodiny odjet 544 okruhů, přičemž vítězné Maserati MC-12 jich mělo 577. V maratónu, který se tradičně odehrával před plnými tribunami, se udála řada dramat. Například noční havárie Astonu Martin DBR9 Karla Wendlingera či nedělní požár Corvette C6R s Fabrizio Gollinem za volantem. Tomáš Enge strávil v kokpitu „Lamba“ přibližně sedm a půl hodiny a další porce závodničiny jej čeká již o nejbližším víkendu. V okruhovém MMČR nastoupí s Mercedesem AMG DTM C-Klasse v Mostě. V barvách týmu Charouz Racing System bude bojovat jak v sobotní tříhodinovce tak i v nedělním Sprintu. Slavný maratón ve Spa byl k vidění v přímých přenosech televize SPORT 5. Stanice připravila i záznamy. Nejbližší poběží již zítra, v pondělí 4. srpna od 12.05 do 13.35. Další program a informace na www.sport5.cz. Konečné výsledky 24h Spa ZDE Tomáš Enge: „Mám za sebou nové zkušenosti. Závodil jsem v novém autě, v novém týmu a v podobě Jana a Romana jsem poznal i nové kolegy. Bylo to moc fajn. Lamborghini Murcielago R-GT mě bavilo. Překvapilo mě dobrými jízdními vlastnostmi. O výjimečném zvuku motoru jsem samozřejmě věděl, nicméně musím říci, že pískot v kabině vozu mě doslova šokoval. Motoru možná trošku chybí větší výkon. Ale celkový dojem mám určitě dobrý. I v týmu byli všichni spokojeni, ačkoli nás zásadně zdržela porucha převodovky, a proto jsme dojeli hůře, než jsme teoreticky mohli. Se speciálem třídy GT1 je to vždy lepší než s „gétedvojkou“, takže jsem za tuhle zkušenost velmi rád.“ Tomáš Enge a 24h Spa: 1999 – BMW 320i týmu Fina Rafanelli, kolegové Jenson Button a David Saelens, nedojeli pro poruchu 2006 – Aston Martin DBR9 týmu Aston Martin Racing BMS, kolegové Peter Kox, Fabio Babini, Christian Pescatori, 4. absolutně a ve třídě GT1 2007 – Ferrari F430 týmu Scuderia Ecosse, kolegové Jarek Janiš, Tim Mullen, Johnny Kane, nedojeli pro havárii 2008 – Lamborghini Murcielago týmu IPB Spartak Reiter Engineering, kolegové Jan Lammers, Peter Kox, Roman Rusinov, 8. absolutně a 5. v GT1 Zdroj: bpa.cz
Stalo se
Novinky
Zřejmě nejde o aprílový žert: Yugo má být znovu postaveno pod srbsko-německým vedením. Autorem návrhu je srbský designér Darko Marčeta. Počáteční návrhy ukazují vůz s klasickými prvky Yugo v moderním stylu.

Legenda se vrací: Yugo chystá velký comeback?

V rámci aktuálního trendu oživování retro ikon se na scénu vrací Yugo, bývalý balkánský bestseller, který si vysloužil kultovní status, ale také označení "nejhorší auto na světě". Nyní se objevily první náčrty nového modelu, který by měl spatřit světlo světa v roce 2027. Tento malý vůz s klasickým spalovacím motorem slibuje návrat legendy.

Novinky ze světa EV
BMW Vision Driving Experience (VDX)

BMW VDX: Elektrická bestie s více než 1 000 koňmi se už testuje? +VIDEO

BMW posouvá hranice elektromobility a dokazuje, že extrémní výkon nemusí znamenat nekontrolovatelnou sílu. Na Auto Shanghai představí koncept „Vision Driving Experience“, který ukáže, jak lze obrovský výkon zkrotit pro maximální jízdní dynamiku.

Novinky ze světa EV
Kia EV4 (2025)

První FOTO nové Kia EV4: Plně elektrické EV přichází jako sedan a kombi

Kia odhalila první snímky svého nového elektromobilu EV4, který přichází jako součást rozšiřujícího se portfolia značky. Tento model je postaven na pokročilé platformě E-GM a 400voltové architektuře, což by mu mělo zajistit dojezd přes 600 km na jedno nabití. Cena modelu se očekává od 40 000 eur (cca 1 milion korun).

Novinky ze světa EV
Vytuněná Tesla model Y od CarLab

Tesla model Y Juniper v dravé úpravě. Asi nejhezčí verze vůbec

Tesla model Y Juniper byla představena teprve nedávno. Už se ale našla společnost, která si ji vzala do parády a přetvořila ji v tento vytuněný klenot. Jde o společnost CarLab(Hong Kong)Detailing & Customization. Jak se vám líbí?