Jon Olsson se proslavil jako profesionální závodní lyžař, v posledních letech je však známý převážně svou zálibou v rychlích, luxusních a extravagantně upravených automobilech. Jeho posledním projektem se pak stal Mercedes G500 4x4^2, kterému nejprve zvýšil výkon, poté uřízl střechu a nakonec - to uvidíte v jeho posledním videu
Mercedes-Benz G500 4x42 je už v sériovém provedení poměrně dost extravagantním automobilem, přesto se Jon Olsson rozhodl, že by mohl být ještě výstřednějším. Krátce po pořízení proto začal s přestavbou, během které prošel Mercedes přezdívaný „Lordn Hans" evolucí, jejíž vývoj nejspíš ani sám Olsson nepředpokládal.
Nejprve došlo na drobné úpravy vzhledu, včetně instalace nové folie, a nechybělo ani zvýšení výkonu 4.0 litrového twin-turbo motoru V8 pod kapotou, který již v sérii nabízel úctyhodných 416 koní. Krátce po sérii prvních úprav se však ukázalo, že nazvedané Gčko se bohužel nevejde prakticky do žádné garáže.
A zatímco většina z nás by se nejspíš porozhlédla po jiném voze, Olsson se pustil do drastické přestavby, během které vytvořil z nejdrsnějšího Gčka kabriolet se sníženým čelním sklem. Mercedes se tak konečně vešel do garáží a díky mahagonovým detailům v interiéru, které zakrývaly části odříznuté střechy, působil i jako stylová jachta na kolech. Přesto měl pár zásadních vad.
Tou zřejmě nejzásadnější byla absence střechy, kvůli které byla posádka vystavena rozmarům počasí. Konverze však přinesla ještě pár nešťastných vedlejších efektů - například sériové sedačky byly tak vysoké, že řidič kvůli nim koukal prakticky přímo do rámu čelního skla. Jízda tak byla poměrně nepohodlná a Olsson dokonce uvažoval, že auto prostě prodá a půjde hledat něco nového.
Nakonec se však rozhodl svůj projekt dokončit a Mercedes svěřil na úpravu skutečným profesionálům z DTM Mobility, kteří odstranili prakticky všechny nedostatky. Otevřená karoserie dostala trubkový rám, na kterém je natažena látková střecha se slídovými okny - ty se zapínají pomocí jednoduchého zipu a cvočků na rámu auta. Se střechou prý není problém jet rychlostí až 150 km/h, přičemž bez střechy vůz klidně uhání i 200 km/h.
K tomu mu ostatně pomáhají další vylepšení motoru, díky kterým se výkon dostal z původních cca 780 koní (po prvních úpravách), až na šílených 850 koní. Nechybí ani inovovaný výfukový systém přesně na míru, který má z telefonu ovládané klapky. Olsson si tak podle informací webu Motor1 může pomocí telefonu nastavit, jak agresivní zvuk má jeho Gčko mít.
Třešničkou na dortu jsou pak zcela nové sedačky z Mercedesu A45 AMG, díky kterým může Olsson konečně pohodlně usedat za volant. Sedačky jsou navíc plně integrovány do zbytku vozu, takže funguje i nastavování pomocí voliče na dveřích a funkce vyhřívání. Interiér i exteriér se nese v nové barevné kombinaci černo-bílé, přičemž nechybí různé dkazy na Olssona a jeho značku „c'est normal."
Na konci videa se pak Olsson i se svou ženou Janni vydávají na menší projížďku po Monaku, během které jim dělá společnost starší Mercedes-Benz třídy G s originální plátěnou střechou. Podobnosti i v konstrukci a kontrast v celkovém vzezření vozů je pak skutečně radost pozorovat.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.