TEST: Lexus RX450h - návykový luxus z jiného světa!

-jka / AutoRoad.cz, 16. září 2018, 08:32 Google+

Pokud upřednostňujete testy finančně dostupných rodinných automobilů, pak dnes nebudete mít radost. V případě, že jste však automobilový nadšenec či obyčejný člověk, který dokáže ocenit kvalitní zpracování a design na úrovni, pak vás dnešní automobil prostě musí oslovit. Po malé odmlce tu máme opět Lexus, tentokrát však z nejžádanější kategorie vozidel SUV – Lexus RX 450h.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Lexus RX450h

Lexus RX450h | foto: Olga Káňová, Autoroad.cz

Sdílejte článek

Tváří v tvář

Nevíme přesně, zda za výjimečností tohoto vozu stojí více jeho japonský původ či nedostupně vysoká cenovka. Jisté však je, že RX 450h zaslouží vaši pozornost, během které bychom měli zapomenout na všechny ostatní (evropské) vozy. Takže, vypusťte z hlavy nějaké mávání nohou pod zadním nárazníkem a další „moderní“ vychytávky, na které jste zvyklý – Lexus je prostě jiný.

Nemůžeme se také zbavit dojmu, že i přes jeho japonský původ, design a křivky, působí americky. Vidlicový šestiválec s jadrným zvukem a automatickou převodovkou doslova překypuje výkonem, aniž by přitom jakkoliv myslel na spotřebu.  Prostorný a světlý interiér pak kombinuje slonovinovou kůži a pravý ořech, žádné imitace! Tohle je prostě poctivý stroj z jiného světa (kontinentu).

Lesk samurajského meče

Přední straně dominuje nový, výrazný a ikonický designový jazyk. A je to právě ten design, který byl málem smeten nejvyšším vedení firmy ze stolu. Jak vysvětluje Ikeda-san: „Tento design byl dobrý, byl ale vynikající? Dostal se až na hranici možností?“ Šéfdesignér se domníval, že mohou udělat víc, a tak v Lexusu posílili každý prvek, aby se stal výraznějším a přitažlivějším, a tak automobil nakonec získal originální „vřetenovitou“ masku chladiče a plovoucí střechu.

img-responsive

Lexus RX450h | foto: Olga Káňová, Autoroad.cz

Právě masce byla věnována nemalá pozornost. Výsledná podoba prošla pečlivým výběrem, během kterého došlo k postupnému zamítnutí všech předchozích variant: plně chromovaná, matná či saténová. Až díky vyvinutí nového způsobu pokovení došlo ke kýženému výsledku, a podařilo se vyrobit masku s hlubokým stříbrným odstínem ostří samurajského meče.

Skrytá preciznost

Všechny automobily Lexus RX se vyrábí v továrně Kjúšú, která je považována za jednu z nejúžasnějších automobilových továren na světě. Zde je povolena pouze dokonalost uctívaných mistrů řemesla zvaných „Takumi“, kteří jsou proslulí svou pozorností vůči každému detailu, a jejichž rukama prochází doslova každý model RX.

Pro zajímavost, mistři „Takumi“ musí svou zručnost pravidelně prokazovat složením origami kočky svou nedominantní rukou za méně než 90 vteřin. Ano, zní to možná žertovně, ale právě zde se nachází až přehnaná japonská posedlost přesností, která se postupně prolíná celým procesem výroby. Na kontrolní lince mají pak citlivé ruce mistrů „Takumi“ dostatek času na odhalení jakékoliv nedokonalosti.

img-responsive

Lexus RX450h | foto: Olga Káňová, Autoroad.cz

Nutno říci, že láska i příběh, s jakou výroba Lexusu RX probíhá, je až neuvěřitelně okouzlující. Jenže, je tento vůz opravdu tak dobrý, výjimečný a dokonalý?

První jízda

Design exteriéru jsme si již popsali; koho neokouzlil již samotný vzhled při příchodu k vozu, na toho čeká překvapení po otevření dveří řidiče. Světlý interiér se z praktických důvodů běžně příliš nenosí, u tohoto vozu však dokonale podtrhává jeho vysokou úroveň. Největším překvapením pro mě však byl prostor, kterým vůz překypuje a to i na zadních sedadlech – každý cestující si tady přijde na své a my věříme, že ani v modelu RX 450hL, který je pouze o deset centimetrů delší, se sedm cestujících nebude muset nijak tísnit.

Po usednutí do „křesla“ řidiče začnete plnohodnotně vnímat mohutnost vozu a pocit bezpečí, který uvnitř máte ze samotné podstaty (masivní kontrukce), aniž byste tušili, že vás při jízdě bude neustále strážit nový bezpečnostní systém Lexus Safety System +. I když byl vůz tvořen na jiném kontinentu, uspořádání všech ovládacích prvků je standardní, a jejich použití intuitivní. Ještě než se však rozjedeme, musím se vám přeci jen svěřit s jedním problémem, který u vozů Lexus mám. Ať to byl model LC 500 nebo námi testované RX 450h, Lexus nás vždy překvapil poměrně zvláštním ovládáním infotainmentu, které vyžaduje zvyk a praxi. Nyní však pojďme raději nastartovat, poslechnout si to ticho hybridního motoru a skrze plynový pedál poprvé vyrazit vpřed!

img-responsive

Lexus RX450h | foto: Olga Káňová, Autoroad.cz

Ano, jak jsme řekli, po prvním nastartování je v automobilu absolutní klid. Vedle budíku otáčkoměru svítí zelený nápis „EV“ a my víme, že v tuto chvíli jedeme „zadarmo“, nebo alespoň ekologicky. Lexus zvládá tuto čistě elektrickou jízdu do rychlosti cca 60 km/h, po jejímž překročení (či v případě silnějšího sešlápnutí plynového pedálu) se zapojí atmosférický šestiválec. Logiku řídící jednotky automobilu si můžete poupravit přepínáním mezi jízdními režimy EV, Normal (Custom), Sport a Sport +. Z technického hlediska je zajímavé zmínit, že se pod automobilem nenachází žádný kardan, který by spojoval jednotlivé nápravy. Vůz je totiž vybaven hned dvojicí elektromotorů – jeden pro každou nápravu, díky kterým dokáže vůz i rychleji rekuperovat v případě brždění motorem.

Pokud se rozhodneme rychleji akcelerovat, můžeme na displeji infotainmentu celkem často pozorovat zapojení zadní nápravy. Není však divu, rozpohybovat vůz o váze 2,2 tuny! vyžaduje trochu energie, které má však RX 450h více než dostatek. Zvuk šestiválce je příjemný a návykový, přičemž díky celkové spolupráci všech pohonných jednotek má vůz neuvěřitelnou chuť neustále zrychlovat, například při nájezdu na dálnici. Automobil absolutně neztrácí výkon a zrychluje stále stejně intenzivně, až do maximální rychlosti 200 km/h, kde má zřejmě z důvodu bezpečnosti a vysoké váhy nastaven omezovač. Podvozek i přes 20“ kola dokonale filtruje jakékoliv nerovnosti tak, aby si mohla posádka vozu užívat maximální pocit cestovního komfortu. Jízda v tomto voze je opravdu zážitek, a jak říká jeden z ambasadorů značky, akrobatický pilot Petr Kopfstein: „Je to za odměnu.“

(Ne)výhody RX 450h

Druhou stranou mince a dokonalých jízdních i akceleračních schopností je, že jestli toto auto něčím není, tak ekologickým a ekonomickým. Udávané kombinované spotřeby 6 litrů může dosáhnout jen Zenový mistr s maximálním soustředěním na plynulost provozu a předvídání dopravní situace. Vy jste si však nepořídili automobil, jehož součet pohonných jednotek prezentují čísla 230 kW (313 k) pro to, abyste jezdili „na spotřebu“, a tak počítejte spíše s čísly pohybující se kolem devíti litrů.

Druhou kartu z rukávu „výhody hybridů“ nám bere až příliš silný motor na to, abyste s ním mohli parkovat zdarma za modrých a fialových zónách. To lze pouze s motorizacemi označenými 200h a 300h; šestiválcový tříapůllitr už je příliš.

No a pak je tu samozřejmě cena testovaného modelu. Co se skrývá pod pojmem „příliš vysoká cenovka?“ Námi testovaný RX 450h s pohonem všech kol E-FOUR a nejvyšším výbavovým stupněm Luxury vyjde na 2 327 000 korun. Tento vůz však ještě disponoval příplatkovou barvou (béžová písková) a elektrickým střešním oknem, což výslednou cenu ještě navýšilo o 67 000 korun.

Závěrem

Je zřejmé, že RX 450h je jeden z vozů, který si nemůže dovolit každý, avšak ten kdo může, má ohromné štěstí. Lexus RX 450h je totiž velice kvalitním, luxusním a univerzálním vozem, které za tuto cenu rozhodně stojí. Je totiž jedno, zda vám budou dělat radost maličkosti, jako osvětlené prahové lišty a odvětrávaná sedadla, nebo si najdete zalíbení v bezpečnostních prvcích a autonomních systémech, ulehčujících vám přesuny na dlouhé vzdálenosti. Lexus RX 450h je dokonale univerzální a reprezentativní auto vhodné pro každou příležitost, a my mu musíme udělit plný počet bodů, protože radost z jeho řízení je nezpochybnitelná a návyková.

Pokud vás zaujala kultura výroby a životní styl značky Lexus, avšak cena tohoto SUV je pro vás nedostupná, nezoufejte. Již tento týden otestujeme designově hodně podobný, o trochu menší, ale podstatně levnější model NX 300h.

Technická data
Pohonné ústrojí:
Typ motoru benzinový + 2x elektromotor
Zdvihový objem 3456 ccm
Max. výkon v koní @ benzín / elektromotory 262 / 167, 68
Max. točivý moment v Nm @ benzín / elektromotory 335 / 335, 139
Typ pohonu všech kol E-FOUR
Převodovka E-CVT
Jízdní výkony:
Zrychlení z 0 na 100 km/h 7,7 s
Maximální rychlost 200 km/h
Spotřeba paliva l/100 km:
Město 6
Mimo město 5,8
Kombinovaná 5,9
Rozměry:
Délka 4890 mm
Výška 1685 mm
Šířka 2180 mm
Pohotovostní hmotnost 2100 - 2215 kg
Zavazadlový prostor:
Základní objem 539 l
Sklopená zadní sedadla 1612 l

Lexus ČR

Vytisknout

Diskuze: TEST: Lexus RX450h - návykový luxus z jiného světa!

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Hyundai i20 N

TEST: Hyundai I20 N – pořádně nabroušená nákupní taška, jde o krále malých hothatchů?

on-line prodej

Ojetá auta v zemích V4? Lidé kroutí hlavami

renault kangoo

Radikální názory politiků vůči Rusku Renault nesdílí, hledá řešení

Lexus UX představuje stylový a všestranný městský crossover

Modernizovaný Lexus UX přinese spoustu novinek

e-skútr HECHT

Skútr je skvělý pro práci i zábavu, jeho provoz má ale i druhou stranu mince

Ilustrační foto

Jak vybrat havarijní pojistku?

Honda ZR-V

První zmínky o zcela novém SUV automobilky Honda

Legendy

Už máte vstupenky na Legendy 2022? Můžete si je zakoupit nyní z pohodlí domova

Ferrari 360 Challenge Stradale (Foto:Axion23)

Jaká Ferrari stojí v ostře střežených českých garážích?

Mercedes-Benz T

Mercedes-Benz zahájil prodej nové Třídy T

Ilustrační foto

Plány na úspory k ledu. Stát koupí 700 aut, každé za víc než milion bez DPH

HoppyGo Fiat Ducato

Obliba obytných vozů roste, dovolenou v karavanu zvažuje 30 procent lidí

Ilustrační foto

Autodopravce drtí náklady. Část zvažuje konec

BMW 2 Gran Coupé poprvé přináší koncept čtyřdveřového kupé do segmentu kompaktních vozů

BMW prudce zvýšilo zisk. Prozradilo, co za tím stojí

Rolls Royce Ghost je aktuálně velmi žádaným modelem předevší na trzích v Asii a USA

Do Česka přibyly ojeté skvosty, ale i auta, na která se dívalo přes prsty

reklama

Doporučujeme

Telefonování za volantem se může řidičům pořádně prodražit

Jedna věc je za volantem nebezpečnější než telefon. Stát ji bez problému…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Ojetá auta v zemích V4? Lidé kroutí hlavami

  2. Už máte vstupenky na Legendy 2022? Můžete si je zakoupit nyní z pohodlí domova

  3. První zmínky o zcela novém SUV automobilky Honda

  4. Modernizovaný Lexus UX přinese spoustu novinek

  5. Jak vybrat havarijní pojistku?

  6. TEST: Hyundai I20 N – pořádně nabroušená nákupní taška, jde o krále malých hothatchů?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud