Reinkarnace původně britské automobilky MG proběhla teprve „nedávno“. Již jsme měli tu čest vyzkoušet dva benzínové modely - ZS a HS. Za ty peníze se jednalo o velice zajímavé nabídky, které cílové zákazníky rozhodně zaujmou. První elektrický model MG4 je na tom podobně a slibuje dojezd ve městě 579 km. Pakliže chcete elektromobil s příznivou cenovkou, jde o mimořádnou nabídku.
Úvod a ceny
Jedná se o sportovně vypadajícího křížence hatchbacku a crossoveru. Vzhledem k tomu, že se jedná o celkem nový model, poutá stále dost pozornosti, obzvláště pak ve výrazných barvách. Cena v základní výbavě Emotion s menší 51 kWh baterií a 125 kW silným motorem začíná na 780 tisících. My máme v testu výbavu Elegance se silnějším motorem a větší baterií, díky čemuž se cenovka vyhoupla na 885 tisíc a přidám-li i příplatek za barvu, jsme na rovných 900 tisících.
Exteriér
Design je odvážný, minimalistický, futuristický a působí poměrně sportovním dojmem, který formují ostré hrany, tenké zamračené světlomety či aktivní zadní křídlo. Lidé se za ním otáčí a převládají pozitivní reakce.
Rozměry 4287/1836/1504/ mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1726 Kg
Interiér
Vnitřek vozu se řídí poučkou "méně je někdy více". Minimalismus, vzdušnost a jednoduchost zde hrají hlavní roli. Sedadla neurazí, ale ani nenadchnou. Dokázal bych si představit delší sedák a o chlup lepší boční vedení. Pozice za volantem je však slušná a neurazí ani výhled z vozu, byť je vlivem sportovně tvarované karoserie o něco horší, než u modelu HS či ZS.
Volant padne hezky do ruky, materiály jsou proti modelu HS lacinější, infotainment by si zasloužil kvalitnější vetší displej a také mi chybělo bezdrátové Car Play. Rychlost systému MG iSmart není špatná, ale jednotlivé položky jsou dost malé a musíte poměrně dost zatlačit, aby systém zareagoval. Ovládání je jinak poměrně snadné, ale pár dní si zvykat budete muset.
Nejvíc mě dohánělo k šílenství příležitostné pípání, které nebylo pravidelné, na žádné obrazovce nevyskočila žádná hláška o chybě a podobně, takže do teď nevím, co se vozu nelíbilo. Nejednalo se o mrtvé úhly, opuštění jízdního pruhu, překročení rychlosti, nestabilní jízdu a ani o pásy. Někdy se to dělo na místě, někdy při jízdě, možná je to však nějaká chyba tohoto konkrétního kusu.
Prostornost je dobrá jak vpředu, tak vzadu, kde si pohodlně sednu sám za sebe a zbyde mi dostatek prostoru před koleny i nad hlavou. Zavazadlový prostor pojme 363 litrů, což je na městské vozidlo také slušné.
Jízda
Vyzdvihnout musím především pohodlný podvozek, který poskytuje velice dobrý jízdní komfort, což podtrhuje i slušné odhlučnění. Potěší také víceprvková zadní náprava a rozložení hmotnosti v poměru 50:50. Svižnou jízdu v zatáčkách zvládá obstojně, čemuž napomáhá i poměrně nízká hmotnost, vezmu-li v potaz ostatní elektromobily. Pokud by auto stále nepípalo, nebylo by běžné jízdě téměř co vytknout.
V době testování nám napadlo poměrně dost sněhu, tudíž jsem se těšil, že se s touto elektrickou zadokolkou i trochu sklouznu, což se příliš nedařilo. Je zde sice vypínatelná stabilizace, ale jen částečně. Někdy vás nechá protáčet kola do úplného nesmyslu, jindy vám výkon omezí a to klidně i na tři vteřiny, po kterých vás při stále sešlápnutém pravém pedálu vůz nepříjemně kopne do zad a pošle všechen výkon naráz na zadní kola, po čemž se trakce opět vytrácí a výkon je vám opět sebrán. Toto se bohužel může stát i uprostřed křižovatky, kdy potřebujete rychle zmizet, ale vůz zkrátka nic nedělá. Jediná cesta, jak si zimní radovánky trochu užít, je být velice jemný na poměrně těžko dávkovatelném „plynu“. Pak stabilizace nezasahuje tak agresivně, ale stejně to nějak zvlášť zábavné není.
Motor
O pohon vozu se stará elektromotor, který je uložen vzadu. Poháněná je tedy zadní náprava, což pomáhá jízdním vlastnostem. Výkon motoru činí až 150 kW, což mu zajistí akceleraci na 100 km/h za 7,9 vteřin. Maximální rychlost je omezena na 160 km/h. Kapacita baterie má 64 kWh, přičemž využitelných je 61,7 kWh. Nejvyšší nabíjecí výkon činí 140 kW. Vůz by se tak měl nabít z 10 do 80 % za nějakých 26 minut. Dojezd na plně nabitou baterii by měl po městě činit 579 km. Jaké byly naše zkušenosti s dojezdem a nabíjením?
Vůz jsme dostali s plně nabitou baterií, poprvé jsem jel nabíjet po ujetí 123 km, kdy palubní počítač ukazoval 34 % kapacity baterie. Ukazatel spotřeby ukazuje bohužel pouze hodnoty do 29,8 kWh, takže máte-li spotřebu vyšší, nevíte o kolik. Teplota se pohybovala okolo 0 °C, využíval jsem vyhřívané sedadlo a teplotu měl nastavenou na 22 - 23 °C, jízdní tempo bylo běžné, místy svižnější. Pakliže bych takto pokračoval, dojel bych na jedno nabití 186 km, což nám dává spotřebu 33,17 kWh / 100 km. O pár dní později se ještě výrazně ochladilo, denní teploty nepřesahovaly -4 °C, ráno při cestě do práce bylo okolo – 10 °C, pokusil jsem řídit výrazně úsporněji, spotřeba se ale i tak zvýšila na 35 kWh. Udávaná kombinovaná spotřeba 16 kWh je v těchto mrazivých podmínkách nereálná. Pakliže bude teplota kolem 15 – 20 °C, tak dokáže MG4 po městě jezdit kolem 15 kWh / 100 km, kombinovaně o kousek výš a díky tomu se také zvedne dojezd na nějakých 400 km, což je slušné.
Druhé nabíjení proběhlo na 50 kW výkonné nabíječce od společnosti EON. Přijeli jsme s 41%, šli na nákup a po necelých 55 minutách byl stav baterie 93% a bylo dobito 35,8 kWh. Cena pro registrované zákazníky činí 6,90 Kč/kWh. Cena za toto nabíjení byla tedy 247 Kč. Cena za kilometr tedy v těchto dnech vyšel na cca 2,4 Kč. Rychlonabíječky jsou dražší, ty pomalejší jsou zase levnější. Cena se také liší dle poskytovatele a je-li zákazník registrován. Provoz tedy může být dražší, ale i levnější, než tento příklad.
Závěr
MG4 je skvělou volbou pro méně náročné zákazníky, které nerozhází detaily, jako jsou lacinější materiály, slabší infotainment či kostrbatě naladěný stabilizační systém. Za ty peníze se jedná o jeden z nejzajímavějších elektromobilů, který je aktuálně na trhu. Nedávno testovaný Hyundai Ioniq 5 byl ve všech ohledech o něco lepší, ale stojí za ty peníze navíc? Toť otázka, odpověď bude pro každého jiná, jako vždy záleží na preferencích zákazníka. Pakliže jste rozhodnuti, že „lidový“ elektromobil do města i přes snížený dojezd v zimě využijete, s MG chybu neuděláte. Testovací jízdu bych však považoval za nutnost, stejně jako u jiných aut. MG4 Elegance 64 kWh si odváží 7/10 bodů, stačil by však drobný facelift, který odstraní pár neduhů a bodování by bylo vyšší.
Plusy
Příznivá cenovka
Pružnost
Odhlučnění
Nízká hmotnost
Velice schopný podvozek
Vzdušný interiér
Zajímavý design
Záruka 7 let / 100 tis km
Minusy
Lacinější interiér
Slabší infotainment
Otravné pípání
Nízký dojezd v zimě
Naladění stabilizačního systému
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.