Titulek ve své době populární komedie se skupinou Les Charlotes se docela hodí i na dvojici vozidel, která se utkají v dnešním srovnávacím testu.
Automobil 4x4 roku 2005 v kategorii off-road i absolutně, versus třetí v kategorii off-road jsou totiž z hlediska své kariéry na trhu stále ještě bažanti, i když docela protřelí a hlavně velmi taletovaní.
Ve 4x4Automagazínu číslo 2/2002 vyšel srovnávací test Nissanu Terrano Wagon 3.0 DI a Land Roveru Discovery Td5. V krutých podmínkách (tehdy bylo -10°C) jsme fotili a zkoušeli účinnost obou automobilů v terénu, přičemž nám dokonce zamrzl nejen úsměv na rtech, ale také technika a pamatuji se, jak jsem nejen své prsty, ale i nefunkčního redakčního nikona rozehříval na topení staré Discovery. Od té doby již uběhlo pár let a tehdejší figurky na šachovnici automobilového trhu vystřídaly nové postavy, pole se zvětšilo a některé role se vyměnily. Černým koněm tohoto segmetu se stal v roce 2003 nový Volkswagen Touareg, Terrano i tehdejší Discovery odešly na zasloužený odpočinek a na jejich místo nastoupili nováčci, kteří jsou tak dobře vybaveni, že i suverénní pozice terénního volkswagenu se může otřásat v základech.
Discovery nastoupilo loni na podzim zatím triumfální kariéru lemovanou mnoha cenami v nejrůznějších anketách včetně té naší Automobil 4x4, v níž převzalo štafetu právě po Touregovi. Anglický off-road využívá zkušeností svých tvůrců na revolučním Range Roveru z roku 2002 a rozvíjí koncept moderního terénního automobilu ještě dál. Odborníci oceňují na tomto landroveru zejména systém Terrain Response, který sám přednastavuje optimální hodnoty pro jízdu v určitém druhu terénu. Prostě si otočným ovladačem navolíte, že jedete po štěrku, trávě nebo kamenech a automobil se sám postará o to, aby správně reagoval plynový pedál a lamelové spojky v mezinápravovém a zadním diferenciálu přesně plnily svoji závěrnou funkci společně s elektronickou regulací prokluzu kol. K tomu má Discovery navíc účinnou terénní redukci a vzduchové odpružení, které umožňuje mimo jiné nastavovat světlou výšku podle potřeby. Chloubou vozu je samozřejmě také přeplňovaný vznětový šestiválec 2,7 litru o výkonu 140 kW, který však má s automobilem o celkové hmotnosti až 3,23 tuny poměrně hodně práce.
Ještě větším bažantem je nový Nissan Pathfinder, který se u nás prodává teprve od března. Cena tohoto automobilu v top verzi LE ve srovnání s nejlepší verzí Discovery HSE je výrazně nižší, přesto nabízí velice solidní výbavu včetně velmi luxusních prvků počínaje koženým čalouněním a konče navigačním systémem s 3D zobrazením a podrobnou mapou České republiky. Pathfinder sice váží podstatně méně, ale k jeho pohonu slouží pouze čtyřválec 2,5 litru, který má o 12 kW nižší výkon než motor v Discovery a navíc jeho samočinná převodovka je pouze pětistupňová. Tak uvidíme, jak se to projeví ve srovnání dynamiky obou automobilů.
Na startovní čáře to zpočátku vypadá jako vyrovnaný souboj. Discovery je o 9,5 cm delší a 6,5 cm širší, ale už jenom o 1,7 cm vyšší a rozvor je delší jen o 3,5 cm. Tyto hodnoty umožňují odhadnout, že Discovery bude podstatně prostornější i v interiéru, což se v prostoru pro cestující, kde je anglický zástupce o 10 cm velkorysejší, potvrzuje. To však vůbec neznamená, že by Pathfinder působil uvnitř stísněně. Cestující mají místa spíše nadbytek a to samé lze konstatovat na adresu zavazadlového prostoru (při pětimístném uspořádání). Pokud zůstaneme u osobních verzí, Pathfinder má třetí řadu sedadel v této verzi standardně, u Discovery je potřeba si za ni připlatit, ale poskytuje mnohem větší prostor a pohodlí. Verzi N1 s pevnou přepážkou a odpočtem DPH pak samozřejmě nabízí Land Rover také. Co se týče vnitřního prostoru, má Discovery jen trochu navrch, co se týče komfortu, ergonomie a vůbec pohodlí na sedadlech, rozdíly se rychle prohlubují. Za volantem Discovery se lze mnohem lépe "uvelebit" tak, aby žádná součást těla nezůstala nepodepřena, silnější věnec volantu působí poctivějším dojmem a masivnější přístrojová deska hodnotněji oproti na první pohled trochu laciné imitaci dřeva ve výplni středového panelu a tunelu u Pathfinderu. Nicméně i přesto je nový designérský styl Nissanu sympatický a nadchne především prakticky kompletní výbava s mnoha zajímavými prvky, které u Land Roveru nenajdete (například zadní parkovací kamera či bezklíčové otevírání a zapalování). Disciplínu "Karoserie: rozměry a komfort" přesto vyhrává s po-měrně velkým náskokem anglický zástupce, nicméně stále je třeba si uvědomovat, o kolik je Pathfin-der levnější, protože ani v jeho případě jsme příliš mnoho nedostatků neobjevili. Pokud zapomenete na přímé srovnání s Discovery, rychle se vám bude i jeho úroveň komfortu zdát zcela bezchybná.
Přichází praktická část našeho testu, podívejme se nejprve, jak si oba konkurenti povedou na silnici. Právě zde jsem byl přesvědčen o tom, že Discovery musí doplatit na svou obrovskou hmotnost, která je dána hlavně tím, že v podstatě disponuje samonosnou karoserií na žebřinovém rámu a na karosářských dílech nebyl v takovém rozsahu využit hliník jako třeba u Range Roveru. Nicméně ve srovnání s Pathfinderem se zdá, že silnější pohonná jednotka a šestistupňová převodovka dokážou divy, a tak se prakticky v každé disciplíně, zrychlení či elasticity, přetahují oba automobily o desetinky a také jejich nejvyšší rychlost je prakticky stejná. Fyzikální zákony však samozřejmě ošálit nejde, a tak konečný účet za vyrovnanou dynamiku vystaví spotřeba. Discovery totiž spotřebuje o bezmála litr nafty navíc oproti svému podstatně střídmějšímu konkurentovi. A v neposlední řadě má nissan podstatně účinnější brzdy, které dokáží automobil zastavit na podstatně kratší dráze než Discovery, což ovšem opět úzce souvisí s obrovskou hmotností landyho.
Také v terénu může Discovery doplatit na svou hmotnost zejména v případě, že bude třeba překonat rozměklý blátivý povrch, nicméně automobil disponuje tolika pomocníky, a tak obrovskou silou, že i přes zřejmou nadváhu jsou jeho schopnosti limitovány jen použitím pneumatik. I když všechny "terénní" hodnoty Pathfinderu jsou podstatně slabší, nemusí se ani nový terénní nissan opravdu drsného off-roadu bát. Jen je potřeba mít na paměti, že automobil má dlouhý zadní převis i rozvor a opatrně najíždět na terénní hrany, abyste neskončili na břichu. Pathfinder v rámci systému All Mode 4x4 disponuje lamelovou spojkou, která posílá točivý moment v případě potřeby na přední kola, ale lze ji otočným ovladačem "zamknout" a navolit pevné rozdělení točivého momentu na přední a zadní kola v poměru 50:50 (poloha 4H). Podobně jako X-Trail tak i Pathfinder disponuje stabilizačním systémem ESP+, jehož součástí je také elektronická regulace prokluzu kol (TCS). Ta samozřejmě není tak účinná jako samočinně uzavíratelné lamelové spojky v mezinápravovém a zadním diferenciálu Discovery, který také disponuje mnohem účinnější terénní redukcí, což se projeví v hodnotě největšího točivého momentu na kolo.
Discovery poráží svého japonského soka ve většině disciplín a drží s ním vyrovnaný krok v dynamice na silnici, což měla být podle mých předpokladů hlavní devíza nissanu. Jenže jestliže na silnici jsou si oba automobily rovni, v terénu má landrover rozhodně navrch a to samé je třeba konstatovat na adresu karoserie, která je u anglického automobilu v každém rozměru vždy o pověstný kousek větší. Jediným neduhem Discovery tak zůstává až nesmyslně velká hmotnost, na kterou pak tento automobil doplatil při srovnání spotřeby.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.