Jeden z nejpopulárnějších modelů od Subaru prošel za ty roky velikou transformací. Z původního „analogového“ vozu vyrobeném na podvozku Imprezy s 2,5 litrovým Boxerem (pocházející z Outbacku) pod kapotou s manuálem se zrodilo SUV s bezestupňovým CVT a elektrickým pomocníkem k hlavnímu benzinovému motoru. Nová je také řada bezpečnostních asistentů a výrazně obsáhlejší je i seznam výbavy zpříjemňující každodenní život. Nového Forestera jsme postavili k 25 let staré Impreze, která je sice jen jeho menší ségrou, ale obrázek o tom, kam se Subaru za čtvrt století posunulo nám to dalo velice dobrý.
Úvod
Od své premiéry v roce 1997 se v Evropě prodalo přes 350 tisíc kusů. Celosvětově se vyrobilo až neuvěřitelných 4,5 milionu kusů. Dnešní recenze se zaměří na pátou generaci v nejvyšší výbavě Executive (pominu-li limitovanou edici Black Edition). Oproti předchozí generaci je zde nový podvozek, který poskytne více komfortu, ale zároveň jistější chování v zatáčkách. Je zde také použit systém monitorování řidiče (Driver Monitoring System), kterému přezdívám „velký bratr“. Ve zkratce jde o kamerový systém v palubní desce, který snímá řidiče a jakmile se nevěnuje řízení, tak začne pípat. Umí dokonce převzít řízení a odvrátit tak potenciální nebezpečí. Celkem má až 11 bezpečnostních funkcí. Kameru však lze deaktivovat a zásahy do řízení taktéž. Další dvě kamery se nachází za čelním sklem a monitorují provoz před vozem, tento systém se jmenuje Eyesight.
Exteriér
Na fotkách nepůsobí Forester vyloženě velikým dojmem. Naživo už ano, ale i přesto vlastně není větší, než nová Octavia, tedy kromě výšky. Na první pohled vynikne světlá výška 220 mm, což je cca o 30 mm více, než nabízí třeba Kodiaq. Design je umírněný, ale líbí se mi. Není nepříjemně okázalý, nekřičí do světa že je nejagresivnější SUV na světě. Jde o takového pohodáře – flegmatika, který však těm navoněným SUV s rádoby přísným výrazem dokáže mimo silnici natrhnout zadek. Tmavě zelený lak doplňují stříbrné prvky v podobě spodků nárazníků/prahů, zrcátek či střešních lyžin.
Rozměry: 4640/1815/1730/2670 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1768 kg
Interiér
Když jsem poprvé usedl za volant, byl jsem v šoku. Čekal jsem, že půjde o takového dělníka s tvrdými plasty, ale opak je pravdou. Zpracování interiéru je perfektní a použité materiály kvalitní. Prim zde hraje kůže s kontrastním prošíváním a to jak na sedačkách, tak dveřních výplních či na středovém tunelu. Ošizené nejsou ani zadní dveřní výplně, což i u mnohem dražších aut vídám stále častěji. Kombinace hnědé a černé vypadá skvěle a k tmavě zelenému zevnějšku se výborně hodí. Kůže na vyhřívaném volantu je tvrdá, díky čemuž vydrží ve skvělé kondici dlouhé roky. Jde zde jednoduše cítit poctivost a kvalita, smekám.
Sedadla jsou komfortní a i boční vedení není vůbec špatné. Jsou elektricky ovládaná a nabídnou i výhřev. Pozice za volantem mně vyhovuje a užívám si perfektní výhled z vozu do všech směrů. Tomu pomáhají i veliká zpětná zrcátka. Mám asi jen jednu výtku a to k vrzající bočnici sedačky, to však může být neduh pouze našeho novinářského exempláře.
Ovládání je zde stále normální a jednoduché. Kéžby to takto chodilo i v jiných vozech. Žádné celodotykové ovládání vozu zde nehledejte. Je zde nespočet tlačítek, koleček a dalších prvků, které napomáhají bezpečnosti provozu, protože vše nahmatáte poslepu. Infotainment je průměrný, neurazí, nenadchne. Špičkové je ozvučení, které má na svědomí světoznámá značka Harman/Kardon.
Prostoru je zde více, než dost. Odkládacích přihrádek taktéž. Zadní pasažéry jistě potěší místo na hlavu i nohy, vyhřívané sedadla, možnost nabít si telefon a rovněž kvalitní materiály.
Zavazadelník pojme 509 litrů nákladu, což ve srovnání s ostatními SUV spíše podprůměrné, ale za mě naprosto dostačující. Zadní sedadla jdou sklopit i odsud. Nechybí ani šikovné háčky či plastová vana, která se hodí pokud vozíte něco špinavého.
Jízda
Podvozek je jednoduše skvělý. Běžné nerovnosti filtruje velmi dobře, ale úplně nejlépe funguje na polní či lesní cestě. Není problém uhánět rychlostmi nad 80 km/h. Forester se jen tak lehce pohupuje a veliké nerovnosti jako by ani neexistovaly. Neuvěřitelné. Městské „retardéry“ je možné přejíždět dvakrát tak rychle jako třeba s Octavií.
To, že bude dobrý mimo silnici jsem očekával, ale největší překvapení přišlo na zakroucené okresce. Karoserie se i v městském provozu často dost naklání, takže jsem čekal nedotáčivost a mořskou nemoc. Realita byla taková, že se sice nakloní, ale zatáčku vykrouží s ledovým klidem. Zrychluji, ztrácím ostatní auta za mnou a Forester stále drží jako přikovaný. Na rozbité okresce ujedete kde jakému sporťáku, který bude kličkovat mezi výmoly, kdežto vy to vůbec nemusíte řešit.
Nedá mi to, sjíždím na opuštěné parkoviště a zkouším opravdu hrubé pokusy o vyvolání nedotáčivosti. Po prudkém zatočení zasahuje dost výrazně stabilizace, přibrzdí jednotlivá kola a já se hrnu „ze zatáčky“ ven. To není moc příjemné. Vypínám stabilizační systém a zkouším to znovu. Je to výrazně lepší, nakonec stabilizace přeci jen zasáhne, ale mírněji - adekvátně. Cestu zpět jsem si tak užil ještě víc a k podvozku nemám jedinou výtku.
Motor
O pohon vozu se stará čtyřválcový Boxer 2.0I-L s přímým vstřikováním a atmosférickým plněním. Je spojen s bezestupňovou převodovkou CVT Lineartronic. Elektrifikace Subaru neminula, takže zde nalezneme i synchronní střídavý elektromotor s permanentním magnetem, který má výkon 12,3 kW a 66 Nm. Ačkoliv se jedná o mild-hybrid, tak umí vlivem vyššího napětí (118,4 V) jezdit čistě na elektřinu, což je doména klasických hybridů. Výkon spalovacího motoru činí 110 kW a 194 Nm.
Žádný rychlík to ale není. Akcelerace na stovku zabere dlouhých 11,8 sekund a maximální rychlost činí 188 km/h. Pokud na něj šlápnete, vydává poměrně nepříjemný monotónní zvuk připomínající vysavač. To je zkrátka úděl těchto převodovek. Zátah je lineární, takže je pocitově ještě méně výrazný. Na dálnici mu často v kopci dochází dech.
Naměřená spotřeba:
Město: 8 – 10 litrů
Kombinovaná: 8,6 l
Dálnice: 9,3 l
Okresky: 7,5 l
Cena
Na výběr je zde pouze jedna motorizace, takže se ceny odvíjí pouze od výbav. Základní Active přijde na 965 tisíc včetně daně. Námi testovaný vrchol Executive stojí 1 190 000 Kč a náš konkrétní kus měl připlacené ještě tažné zařízení a gumové koberce, takže se cena dostala na 1 214 100 Kč. Limitovaná edice Black Edition je o 10 tisíc dražší, ale nabízí navíc pouze černé doplňky.
Závěr
Forester je přesně takový vůz, jak jeho název napovídá. Zkrátka lesník, který to však umí i na silnici, kde zahanbí mnoho svých konkurentů. Jeho podvozek je opravdu výjimečný. Jednoduše se ovládá a uvnitř leckoho překvapí až prémiové materiály. Dokonce i cenovka je příznivá. Díky světlé výšce 220 mm zvládne projet terénem, kde se zapotí i plnotučné offroady. Limitem je zde absence uzávěrky zadního diferenciálu. Teritorium, kde mu to příliš nejde, je dálnice. Tam se poněkud trápí, motor vyje a aerodynamický svistot také není ideální.
Proti 25 let staré Impreze, vedle které jsme ho postavili působí Forester jako Rolls Royce Cullinan. Je o dost větší, podvozek pohodlnější, řízení přesnější, výbava bohatší, materiály měkčí a takto bych mohl pokračovat. Impreza proti tomu nabízí lepší odezvu na plynový pedál, redukci, lepší zvuk a výrazně nižší hmotnost. Závěrem se dá říci, že Subaru Forester Executive je stále poctivé auto, které své poslání plní perfektně a získává 8,5/10 bodů.
Plusy
Komfort
Výbava
Cena
Jízdní vlastnosti
Praktičnost
Výhled z vozu
Kvalitní interiér
Audio Harman/Kardon
Jednoduché ovládání
Schopnosti mimo silnici
Minusy
Dynamika
Chybí uzávěrka diferenciálu
Aerodynamický hluk na dálnici
Monotónní zvuk při akceleraci
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.