Mustang je zkrátka pojem, vždy šlo o klasickou americkou „muscle káru“. Když s tímto názvem přišlo elektrické SUV – kupé, není divu, že to vzbudilo dost veliký rozruch a přiznám se, ani mně to jméno není po chuti. Každá mince má ovšem dvě strany a byla by veliká škoda tento vůz pouze kvůli jménu zavrhnout, má totiž opravdu co nabídnout. Dnešní recenze bude o provedení s pohonem zadních kol (rwd) a prodlouženým dojezdem. Pro většinu zákazníků bude právě tato varianta nejvhodnější.
Úvod a Cena
Elektrický Mustang se nabízí v několika variantách – pro modelový rok 2023 můžete mít buď provedení s pohonem čistě zadních kol a 75,7 kWh baterií (1 554 900 Kč) nebo lepší výbavu Premium s možností volby zadního pohonu (1 714 900 Kč / 1 747 900 Kč s větší baterkou) či čtyřkolky a větší kapacitou baterie 98,7 kWh (1 907 900 Kč). Úplným vrcholem je sportovní verze GT (2 119 900 Kč), která má bezmála 500 koní.
Exteriér
Zvenku vůz působí dost exoticky. Vpředu jsou zamračená LED světla a mezi nimi „plná“ maska. Výraz vozu je dost agresivní, což je rozhodně plus. Zadní část vozu se dost svažuje, což je v dnešní době dost „in“. Je to ovšem lehce na úkor praktičnosti a výhledu z vozu. Zadní světla jsou v „mustangovském“ stylu a vypadají skvěle.
Rozměry - 4713/1881/1624/2984 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost – 2238 kg
Interiér
Uvnitř vás na první pohled praští do očí veliký tablet (15,5 palců) v „Tesla stylu“. Ovládání vozu za jízdy je tak celkem obtížné a i nebezpečné. Opravdu nejsme příznivci tohoto řešení. Malé plus si získal otočný ovladač hlasitosti, který je v tabletu zakomponován. Na druhou stranu je zde skvělý volant s klasickými tlačítky a potěší také možnost kompletně vypnout stabilizaci pomocí tlačítka za volantem.
Základní sedadla jsou slabším článkem. Mají slabé boční vedení, které obzvláště při rychlejší jízdě vážně schází. Posed je vyšší, ale pozice za volantem je celkem fajn. Snad jen kdyby se mohlo sedět o něco níž. Verze GT má sedadla výrazně propracovanější.
Výhled z vozu je vlivem mohutných A sloupků a svažující se zádi spíš podprůměrný. Nepřidává tomu ani zastarale řešené vyhřívané čelní sklo, kdy ve výhledu překáží drátky. Prostornost v kabině je ale velice dobrá a i vzadu je dostatek místa pro posádku.
Velikou pochvalu si Ford zaslouží za opravdu kvalitní materiály a celkové zpracování interiéru. Působí opravdu prémiovým dojmem. Zavazadelník pojme 402 litrů nákladu, což není nic moc.
Jenže on je tu kufr ještě jeden, vpředu. Ten nabídne dalších 100 litrů a hodí se obzvláště v moment, kdy převážíte něco malého.
Jízda
Začnu komfortem, který není vzhledem k tomu, že se jedná o základní variantu příliš ideální. Takové naladění podvozku sedí spíše k vrcholné a sportovní verzi GT. Tlumiče jsou dost tuhé i v obyčejném režimu Active. Když už jsou adaptivní, očekával bych, že tento režim pro obyčejnou jízdu po městě bude mít měkčí projev. Co je ovšem plus je, že zde na nerovnostech nic nemlátí a velké rázy jsou odtlumeny solidně, problémem jsou tedy drobnější nerovnosti.
Dále je tu režim Whisper, který se hodí třeba na sněhu – omezí citlivost plynového pedálu a přizpůsobí celkové chování vozu nižší přilnavosti. Sportovní režim se jmenuje Untamed, který naopak zostří reakce na pravý pedál a přitvrdí se i tlumiče a řízení. Veliké plus je, že je možné deaktivovat kontrolu trakce. Vzhledem k tomu, že jde o zadokolku, tak si budete moci užívat výjezdy ze zatáček s lehkým pohozením zadku či rovnou dveřmi napřed.
Jednoznačně se tak jedná o jeden z nejzábavnějších elektromobilů této kategorie. Je třeba být ovšem na pozoru, protože když se takováto hmota rozpohybuje bokem, má velikou setrvačnost a obzvláště pak s vysokým výkonem, který je k dispozici ihned to může být nebezpečné a hlavně jiné, než známe z obyčejných zadokolek se spalovacím motorem a výrazně nižší hmotností. Pokud chcete jet čistou stopu, stačí opět zapnout kontrolu trakce a vůz je výrazně stabilnější a hodnější. Najedete-li do zatáčky správně a vůz řídíte plynem, neobjeví se ani při vysoké rychlosti nedotáčivé tendence. Celkové stabilitě také pomáhá dlouhý rozvor.
Odhlučnění je vynikající. Řízení je příjemné. Brzdy se obtížně dávkují, ale jejich účinek je velmi dobrý. Limitem jsou spíš úzké zimní pneumatiky (225/60/R18), které se při prudším zpomalení celkem brzy zablokují a musí to převzít systém ABS. Z prémiových reproduktorů se při akceleraci line zvuk spalovacího motoru, což je ale možné vypnout. Je to ovšem decentní, takže mě to nerušilo.
Motor
Vůz je poháněn jedním elektromotorem, který pohání zadní nápravu. Ten má výkon 216 kW (294 koní) a 430 Nm. Výkon se však trochu snižuje v závislosti na aktuální kapacitě akumulátoru. Ten je zde největší možný – 98,7 kWh (využitelná 91 kWh). Dojezd by dle tabulky měl být 600 km (WLTP). Dynamika je solidní, ale dech vám nevyrazí, od toho je tu nabroušená verze GT. Akcelerace na 100 km/h zabere 6,2 vteřin a maximální rychlost je omezena na 180 km/h. Maximální nabíjecí příkon by měl být 150 kW. Z 10% na 80% by to tedy mělo trvat 45 minut, což je s lehkým přivřením oka reálné. My jsme na nabíječku přijeli s 18%, nabili jsme vůz na 81% a doba nabíjení činila 43 min.
Naměřená spotřeba při klidné jízdě (13 °C / 3 °C):
Město: 14 / 24 kWh
Kombinovaná: 20 kWh
Dálnice: 23 / 26 kWh
Okresky: 14 / 19 kWh
Vezmeme-li využitelnou kapacitu baterie cca 90 kWh, tak to vychází na dojezd 450 km. Pokud vůz bude využíván mimo dálnice, dojezd by mohl být ještě lepší. Stejně tak pomohou vyšší venkovní teploty.
Konkurence
Mezi hlavní rivaly se řadí například Volkswagen ID.4 GTX, Enyaq RS coupe. Audi Q4 e-Tron, Kia EV6 či Hyundai Ioniq 5. Ford boduje skvělými jízdními vlastnosti a také svou hravostí. Daní za to je ale horší jízdní komfort.
Závěr
Elektrický Mustang to neměl od začátku jednoduché. Málokdo při jeho uvedení na trh čekal, že z něj budou novináři ve výsledku nadšení. Ve srovnání s konkurencí je jednoznačně nejzábavnější, ale také nejtvrdší. Dojezd při klidné jízdě okolo 450 – 550 km v závislosti na teplotě je velmi dobrý. Potěší i nadprůměrně prostorná a prémiově zpracovaná kabina. Design je dost subjektivní, nicméně pohledy kolemjdoucích přitahuje jako magnet. Slabším místem je ovládání skrze veliký tablet v „Tesla stylu“ a nepotěší ani pomalejší dobíjení. Ford Mustang Mach-E rwd je i přes nějaké ty chybky velice povedený stroj a získal 8/10 bodů.
Plusy
Image
Dojezd
Řízení
Rejd
Dynamika
Odhlučnění
Je zábavný
Jízdní vlastnosti
Kvalitní materiály
Prostornost v kabině
Minusy
Tvrdší podvozek
Pomalé nabíjení
Dávkování brzd
Ovládání vozu skrze veliký tablet
Škoda Superb přichází s hybridním pohonem, který slibuje revoluci v efektivitě a pohodlí. Velkokapacitní baterie a rychlé nabíjení jsou klíčovými prvky, které tuto novinku odlišují od konkurence. Výroba začíná už tento kvartál, a tak brzy zjistíme, zda papírové hodnoty odpovídají realitě.
Mercedes-Benz třídy E stanovil nový standard automobilové bezpečnosti, když byl v roce 2024 oceněn organizací Euro NCAP jako Best Performer za své výjimečné výsledky v bezpečnostních testech, čímž se stal nejbezpečnějším vozem testovaným v uplynulém roce.
Škoda tradičně, jak jsou už roky zákazníci české automobilky zvyklí, klade důraz na funkčnost a pohodlí, což potvrzuje i nový model Elroq. Velkorysý prostor, chytré úložné prvky a promyšlené detaily zavazadlového prostoru usnadňují každodenní život a zvyšují komfort užívání vozu.
Audi koncem roku 2024 zahájilo předprodej zcela nové plně elektrické řady A6 e-tron, která přichází na platformě PPE. Nabízí se ve dvou karosářských variantách – Sportback a Avant – a čtyřech verzích pohonu. Základní model začíná na ceně 1 659 900 Kč. Nové Audi A6 e-tron překvapuje dlouhým dojezdem až 756 km na jedno nabití a rychlým nabíjením. Tato modelová řada nastavuje nové standardy v oblasti elektromobility.
Prodeje elektromobilů v Evropě klesají, a Evropská unie proto zvažuje přímou podporu jejich nákupu. Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámila, že jednou z možných cest, jak podpořit ekologickou dopravu, je zavedení dotací. Tento záměr už získal podporu Německa, které v elektromobilitě vidí klíč k plnění klimatických cílů.
Donald Trump se rozhodl zaměřit na podporu spalovacích motorů, což může znamenat zásadní změnu pro elektromobilitu v USA. Jeho iniciativa ruší dotace pro elektrická vozidla a omezení pro klasické vozy, aby spotřebitelé měli „skutečnou svobodu volby“.
Na polských silnicích přibude 43 nových úsekových měření rychlosti, včetně obchvatu Vratislavi, kde radní usilují o rozšíření plánu. Řeší tím problém nelegálních závodů, hluku a překračování rychlosti. Má tento krok potenciál zvýšit bezpečnost, nebo jde o další administrativní zátěž?
Motorsport je fascinující svět plný adrenalinu, technických inovací a neuvěřitelných výkonů. Pokud jste ho dosud neobjevili, tady je deset důvodů, proč stojí za to stát se fanouškem této úžasné disciplíny.
Členské státy Evropské unie definitivně schválily zavedení dodatečných cel až do výše 45 % na elektromobily dovážené z Číny, navzdory silnému odporu Německa a několika dalších zemí. Evropská komise (EK) o hlasování informovala na svém webu.
V roce 2025 vyprší platnost řidičského průkazu 661 088 šoférům. Ti si mohou zažádat o prodloužení jednoduše on-line, přičemž současná legislativa vyžaduje fyzické vyzvednutí nového dokladu na úřadě. Ministerstvo dopravy však plánuje zrušit i tuto povinnost, například zavedením výdejních boxů nebo doručením na výdejní místa.
Není jezdec, který by nechtěl startovat na podniku mistrovství světa. Věroslavu Cvrčkovi se tento sen splnil až při druhém ročníku Central European rally. Neskutečný zážitek i dojmy rezonují ve „Cvrndovi“ i nyní, dlouho od závodu.
Do dalšího dlouhodobého testu jsme si vybrali křížence, který kombinuje prvky prémiového hatchbacku a crossoveru s novým full-hybridním pohonem. Ten slibuje nízkou spotřebu a zároveň lepší všestrannost, než nabízí plně elektrické vozy. I přes spřízněnost se značkou Citroen, respektive koncernem Stellantis si však DS jde svou vlastní cestou. Dokáže konkurovat prémiovým rivalům od Audi, Mercedesu či Lexusu?