Oblíbené městské SUV prošlo nedávno omlazovací kůrou, která Karoqu prospěla. Jde o příjemného společníka, který je přesně tím jednoduchým vozem pro většinu běžných uživatelů. Někdo by mohl namítnout, že je zastaralý, ale z pohledu intuitivnosti ovládání je to jedině plus. Za naftový motor s automatem a pohonem všech kol však nezaplatíte úplně málo a tak vzniká otázka, zda není lepší volbou předokolkový benzín 1.5 TSI o shodném výkonu.
Úvod
Karoq se vyrábí od roku 2017. Ačkoliv jde o lehce sterilní vůz bez výrazných emocí, jedná se o jednoduchý vůz pro normální lidi. Je postaven na modulární platformě MQB, kterou sdílí například s Octavií, Scalou, Golfem či Seatem Ateca.
V nabídce je široká škála motorizací od benzinového tříválce 1.0 TSI po námi testovaný vrcholový naftový agregát s pohonem všech kol a automatickou převodovkou DSG – 2.0 TDI.
Exteriér
Facelift zde rozhodně prospěl a celkově se dá říci, že je nyní design více „učesaný“ a působí dospělejším dojmem. Změny se odehrály v oblasti předních světel či masky, ale i zadní světlomety jsou úplně jiné a rozhodně líbivější. Zajímavá je rovněž oranžová metalíza, díky které se Karoq na parkovišti před obchoďákem jen tak neztratí. Litá kola obsahují tak zvané aero kryty, které je možné jednoduše demontovat a změnit tak vizáž kol.
Rozměry: 4390/1841/1603/2638 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1607 kg
Interiér
Světlý kožený interiér působí na první pohled luxusním dojmem. Sedadla vypadají skvěle avšak drobnou výtku k nim mám – nabízí sice lehké boční vedení v oblasti boků, ale už se zapomnělo na oporu u ramen, takže stačí svižnější průjezd zatáčkou a už po té kůži lítám sem tam. Kdybych měl 120 kg, asi by byl tento problém menší, ale jelikož vážím jako běžní smrtelníci, jsou mi sedadla jednoduše velká. Posed v nich je vyšší, což u této kategorie vozu neberu jako minus.
Nejvíc mě potěšila ergonomie a zkrátka intuitivnost ovládání. Vše mám hezky po ruce, klimatizaci si nastavím pomocí tlačítek či koleček a to samé platí například o volbě jízdního režimu či vypnutí systému Stop-Start. Jde sice o lehce zastaralé řešení, ale je naprosto funkční a o 100 % lepší, než-li například v nové Octavii. A další věcí, která je zde proti mladší ségře na vyšší úrovni, jsou použité materiály.
Palubní deska je krásně měkčená, interiér nevrže, neodehrává se zde přehlídka několika různých dekorů atd. Jediné slabé místo je dveřní výplň v oblasti, kde si odkládáte loket. Tam bych si dokázal představit alespoň část, která bude kožená nebo alespoň z měkčeného plastu.
Další pochvalu si zaslouží infotainment, který by sice mohl reagovat o něco málo rychleji, ale je přehledný a pracuje se s ním dobře. Propojení s telefonem pomocí Android Auto či Apple Car Play je zde možné i bez použití kabelu. Za týden společného soužití se ani neděly různé záseky a podobně. Slabším místem je virtuální kokpit, který se pomalý.
Prostornosti nelze nic vytknout. Vpředu je místa dost ve všech rozměrech a situace není jiná ani vzadu, kde mají rezervu i pasažéři měřící ke 2 metrům. Zadní sedadla jsou navíc podélně posuvná, což se může hodit. Odkládacích prostorů je také dostatek a nejvíc se mi líbí členěný Jumbo Box pod loketní opěrkou, kam pohodlně dáte nápoje, peněženku a další drobné předměty. Telefon má místo před řadící pákou, kde je i bezdrátová nabíječka. Zavazadelník pojme 521 litrů, což je na vnější rozměry a prostornou kabinu až překvapivě hodně. Tiguan nabídne sice 615 litrů, ale zase je celkově o 10 cm delší. Seat Ateca nabídne 510 l.
Jízda
Máme zde připlacené adaptivní tlumiče DCC. Jízda je celkem pohodlná, ale typické „MQB bouchnutí“ při přejezdu ostřejší nerovnosti zde samozřejmě je. Odhlučnění je průměrné. V komfortním režimu je jízda až houpavá, ale průjezd zatáčkou pak doprovází náklon karoserie a cítíte, že nejde zrovna o lehké auto, kterému by se chtělo poskakovat sem a tam. Co se týče zatáčení, tak je na tom lépe o 200 kg lehčí motorizace 1.5 TSI se stejným výkonem.
Jakmile navolíte jízdní režim Sport, výrazně ztuhne řízení, nicméně je stále pomalé a dlouhé, takže se nedá hovořit o nějakém sportovním požitku a je mi to spíše nepříjemné. Volím proto režim Indivudual, kde si dám podvozek a odezvu na plyn do módu Sport, ale řízení nechávám v normálu. Vůz je tvrdší a rychleji reaguje na povely plynu, což má za následek mnohem lepší stabilitu při průjezdu zatáčkou. Vyšší hmotnost však ošálit nejde a při razantnějším nájezdu do zatáčky se objeví nedotáčivost a tendence zádi vybočovat ze stopy, což vyrovnávají stabilizační systémy. Celkově tedy jízda svižněji ano, ale vyloženě rychle ne.
Motor
Vůz je poháněn vznětovou jednotkou 2.0 TDI s automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol. Motor je kultivovaný, tichý a dobře sladěný s automatem s mokrými spojkami. Řazení je hladké, bez cukání a i rozjezdy jsou příjemně plynulé. Občas se jí nějakým nepředvídatelným činem dá vyvézt z míry, ale to se stává výjimečně. Výkon jednotky činí 110 kW a 360 Nm. Dynamika neurazí, ale rozhodně ani nenadchne. Akcelerace z 0 na 100 km/h zabere 8,7 vteřin a maximální rychlost činí 204 km/h.
Vyšší hmotnost vozu vlivem pohonu všech kol je zkrátka znát. Stejný motor, který je pouze trochu jinak naladěn (2.0 TDI 85 kW) s pohonem přední nápravy a automatem je o více než 100 kg lehčí. Tím chci říct, že mě mrzí, že v nabídce chybí dvoulitrový nafťák o výkonu 110 kW s automatem a pohonem pouze přední nápravy. To by mělo za následek nižší cenu, nižší spotřebu a rovněž zlepšení jízdních vlastností (mimo sníh).
Naměřené hodnoty spotřeby paliva při klidné jízdě:
Město: 6 – 8 litrů
Kombinovaná: 6,3 l
Dálnice: 6,8 l
Okresky: 4,5 – 5,5 l
Cena
Základ nabídky tvoří Karoq ve výbavě Ambition s litrovým tříválcem 1.0 TSI (81 kW, manuální převodovka). Vstupní cenovka za takový kus činí 639 tisíc. Pokud patříte k těm, kterým vadí v takovém autě tříválec, nabízí se o 50 tis dražší čtyřválec 1.5 TSI 110 kW, se kterým bude jízda o poznání příjemnější.
Námi testovaná varianta Style s naftovým dvoulitrem, automatem a čtyřkolkou začíná na 864 tisících – 2.0 TDI 110 kW 4x4 DSG. Náš kus disponoval ještě bohatou příplatkovou výbavou, takže se cenovka pohybuje okolo jednoho milionu korun.
Závěr
Škoda Karoq je normální auto pro normální lidi. Nabízí skvělou „retro“ ergonomii, líbivý exteriér, slušný vnitřní prostor a zároveň celkem kompaktní vnější rozměry. Design neurazí, ani nenadchne. Moc emocí zde člověk nenajde, ale pro většinu lidí, kteří berou auto jako spotřební zboží, je to naprosto irelevantní. Karoq je tedy fajn model, se kterým neuděláte chybu, nicméně pořádně bych se zamyslel nad výběrem motoru.
Naše verze se hodí pro někoho, kdo jezdí v drtivé většině dálky a to převážně někam, kde reálně využije pohon všech kol. Pak těch 200 kilo váhy navíc, horší jízdní vlastnosti a vyšší cenovka o 100 tis proti 1.5 TSI DSG dávají smysl. Pokud auto v tomto režimu využívat vůz nebudete, bude vhodnější benzinový agregát 1.5 TSI, který má srovnatelnou dynamiku, nižší hmotnost, nižší cenu a jediné, co je lehce vyšší, je spotřeba – cca 1 litr paliva na 100 km. Škoda Karoq Style 2.0 TDI 4x4 DSG získává 7/10 bodů.
Plusy
Ergonomie
Solidní materiály a zpracování interiéru
Pohodlný podvozek
Prostornost
Simply clever prvky
Kultivovaný motor
Minusy
Vyšší cenovka
Vyšší hmotnost
Pomalý virtuální kokpit
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.