V dnešním testu se podíváme na poslední facelift generace T6, který byl představen v roce 2020 k 70. výročí prvního vyrobeného Transporteru, tedy verzi T6.1. Jde o velmi všestranného společníka, který je upraven do náročných podmínek mimo silnici. Kdo by čekal, že půjde jen o obyčejnou dodávku s pohonem všech kol, byl by na omylu. Jaký je tedy tento upravený dobrodruh?
Úvod
Náš vůz není obyčejným Transporterem, což už lehce prozradil titulek. Vzal si jej do parády úpravce Seikel, který celý vůz zvedl o 4 cm, nazul na něj pořádné terénní pneumatiky a také si vzal do parády zakrytí choulostivých částí podvozku. Aby toho nebylo málo, tak je zde ještě tovární uzávěrka zadního diferenciálu, což je vymoženost, kterou disponují skutečné offroady a pracovní pick-upy.
Exteriér
Transporter je užitkový vůz, zkrátka krabice, na které není moc co vymýšlet. Jenže tento kousek je na první pohled jiný. Je výrazně výš. Terénní pneumatiky dodávají drsný půvab a celkově se mi ten jednoduchý design s funkčními prvky líbí. Snad jen ten přední nárazník by mohl být v barvě karoserie, ale to je jen drobnost.
Rozměry: 4904/1904/1950/3000 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 2257 kg (bez terénní přestavby)
Interiér
Opět se odkážu na užitkovost, ze které pramení tvrdé plasty, které mě ovšem v takovém voze vůbec neurážejí. Jde v prvé řadě o funkčnost. Sedadla jsou obyčejná, ale pohodlná. Pozice za volantem je typicky dodávková – sedíte jako na židli. Pedály jsou blízko a volant daleko, ale dá se na to zvyknout. Dost tomu pomáhá stavitelný volant.
Ovládání vozu je na jedničku. Vše je hezky postaru – tlačítka, kolečka apod. Z toho důvodu je možné vůz ovládat rychle, jednoduše a mnohdy poslepu. Infotainment sice působí archaicky, stejně jako zpětná kamera, ale je to pořád lepší, než kdyby namísto něj byla „televize“, přes kterou si musíte ovládat vše.
Největší předností je ovšem prostornost a variabilita. Je zde nespočet odkládacích prostorů, šuplíků pod sedadly a spousta zásuvek a konektorů USB C. Vzadu je standardně šest míst k sezení, nicméně my jsme s vozem jeli na dovolenou s koly uvnitř, tudíž jsme zadní lavici měli demontovanou.
Díky tomu vznikl opravdu luxusní prostor, kam by se těch kol vešlo klidně pět. A k tomu několik kufrů a dalších „krámů“. Pokud by vám bylo i to málo, je možné vyndat i samostatná sedadla v druhé řadě a pak s vozem můžete dělat pomalu stěhováka.
Jízda
Podvozek je naladěný poměrně komfortně a jelikož je zde ještě vyšší zdvih a vysokoprofilové pneumatiky, dokáže se tento Transporter pěkně rozhoupat. Svezení je na poměry dodávek pohodlné a to i přes občasné vrznutí z interiéru. Horší je ovšem odhlučnění. I po městě slyšíte ty AT pneumatiky s hrubým vzorkem. Díky nim je omezená i cestovní rychlost na dálnici, kde byste neměli překročit 110 km/h. Vůz sice klidně jede 130 a víc, ale jakmile by bylo mokro, není to úplně bezpečné. To stejné platí i o vyhýbacím manévru. Je nutné brát fakt, že je auto dost vysoko.
No a co terén? Až překvapivě dobrý. Čekali jsme, že bude vůz výrazně méně stabilní a nervózní. Vzadu je víceprvková náprava a uzávěrka zadního diferenciálu. Nejprve jsme ji nepoužili a projeli jsme v pohodě krkolomné sjezdy, ale při výjezdech byla situace již komplikovanější. Tam začal vůz hrabat. Občas stačilo stát na plynu, trochu zatočit a hrubý vzor pneumatik se zakousl do terénu a jelo se.
Nicméně poté nastala situace, na kterou jsem se nejvíce těšil a sice ta, kdy už vůz opravdu pouze hrabal. Aktivoval jsem tedy uzávěrku a jakmile byla připravená, vůz se naprosto plynule rozjel. Vyzkoušel jsem i lehké křížení náprav, které se zavřeným diferenciálem zvládl obstojně.
Motor
Dvoulitrový nafťák, který má dvě turbodmychadla je kultivovaný a celkový výkon nabízí 150 kW a 450 Nm. To nejsou špatná čísla. Na první pohled by se mohlo zdát, že to bude celkem rychlík. Nutno ale brát v potaz veliký aerodynamický odpor a hmotnost vozu. Dynamika je tak na poměry dodávek slušná, ale litrový Ford Puma vám ujede raz dva. Zrychlení na sto zabere klasickému Transporteru na silničních pneumatikách lehce přes 10 vteřin a zvládne jet až 199 km/h. Ocenit je potřeba také možnost manuálně zapnout či vypnout regeneraci DPF filtru.
Nevýhodou této terénní úpravy je spotřeba paliva, která se pohybuje v klidném režimu po městě kolem 8 – 9 litrů. Delší dálniční přesuny zvládá za pod 9 litrů. Situace na okresce je podobná, sice jedete o něco pomaleji, ale více se brzdí a následně akceleruje.
Ceny
Nejlevnější Transporter může být váš od 810 tis. Jde však o základní skříňovou variantu, která toho co se výbavy moc nenabídne, navíc se budete muset smířit s nejslabším motorem (66 kW), manuálem a pohonem přední nápravy. Transporter Kombi (prosklená verze – 3 řady sedadel) vyjde na 943 tisíc s tím, že základní motorizace má výkon 81 kW.
Základní cena našeho modelu T6.1 Kombi TDI 150 kW 4Motion DSG činí 1 349 096 Kč. Cena našeho konkrétního vozu včetně příplatkové výbavy činí 1 813 325 Kč, k tomu ještě musíme 155 tisíc za přestavbu Seikel a máme finální cenovku 1 968 247 Kč.
Závěr
Volkswagen Transporter je takovým synonymem pro praktické auto, které na dodávku skvěle jezdí a zároveň pojme slušnou porci nákladu či pasažérů. Jde o velice všestranné vozidlo, což se ale o námi testované verzi nedá říci. Je upraveno do náročných podmínek, za což zaprvé zaplatíte dost peněz, ale hlavně přijdete o ty dobré jízdní vlastnosti, nízkou spotřebu a slušné odhlučnění. Z obecného hlediska by si takto hlučný a vysoký Transporter zasloužil maximálně 7 bodů, jenže tuto upravenou verzi nelze brát obecně. Jde zkrátka o speciál určený do terénu a tuto roli zvládá skvěle, takže je to jasných 9/10 bodů.
Plusy
Motor
Prostornost
Variabilita
Nadčasovost
Jednoduché ovládání
Průjezdnost terénem
Minusy
Hlučnost
Spotřeba
Cenovka
Omezená cestovní rychlost
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.