Narazit v dnešních dnech na rodinné kombi bez známek elektrifikace v této cenové relaci začíná být poměrně vzácné. Nový Leon je zajímavým vozem, který zaujme obzvláště zákazníky, kteří preferují tradiční hodnoty na místo plug-in hybridních SUV či crossoverů. Po týdnu s Leonem se mi poměrně těžce vracel. Po dlouhé době totiž šlo o cenově dostupný vůz, který si na nic nehraje a splňuje přesně to, co běžný uživatel potřebuje.
Úvod
Jelikož je Seat součástí koncernu VW, tak je zde dost věcí shodných například s Golfem či Octavií. První generace Leonu byla představena v roce 1998 a dnešní recenze se podívá na zoubek té nejnovější – čtvrté. Ta je postavena na modulární platformě MQB. Pod kapotou je přeplňovaná patnáctistovka o výkonu 96 kW, která poskytuje skvělou spotřebu. Leon nabízí čtyři výbavové stupně – Reference, Style, Xcellence a FR. My zde máme právě lehce sportovně střižené FR.
Co se motorů týče, tak je zde dost široká nabídka. Z benzinových jednotek je zde 3 válec 1,0 TSI, který můžete mít i v mild-hybridní variantě. Dále jsou zde 4 válce – 1,5 TSI (96/110 kW), 1,5 TGI (96 kW – CNG), 1,5 eTSI (110 kW – mild hybrid) a 2.0 TSI (140 kW). Naftových verzí dvoulitru je zde také více - 2.0 TDI o výkonu 85/110/140 kW. Určité motorizace můžete mít i s automatem DSG a pohonem všech kol.
Exteriér
Design je mnohem odvázanější, než nabízí jeho koncernoví bratři. Přední část působí agresivním dojmem. Přední LED světlomety mají skvělou účinnost a jsou hezky tvarované. Obzvlášť v kombinaci s červenou metalízou vypadá vůz velmi dobře. Lité disky jsou obuté na pneumatikách o rozměru 225/40/R18 a vypadají rovněž pěkně.
Zadní části dominují spojené světlomety, které jsou často předmětem vášnivých diskuzí. Za mě je to povedené řešení, obzvláště pak v noci je to velice efektní. Zadní část díky tomu zkrátka zaujme a Leona si jen tak s jiným autem nespletete. Podobně tomu bylo i u nedávno testovaného Seatu Tarraco.
Rozměry: 4642/1799/1437/2684 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1378 kg
Interiér
Sedadla jsou pohodlná a nabízí v této třídě nadprůměrné boční vedení a dlouhý sedák. Sice nejsou elektricky ovládaná, ale vzhledem k celkové ceně je to pochopitelné. Posed je velice dobrý, je možné sedět hezky nízko a pozice za volantem je slušná.
Intuitivnost ovládání byla v předchozí generaci i přes ne příliš povedenou palubní desku na lepší úrovni. Zde úplně zmizela kolečka a tlačítka, která ovládají klimatizaci. Vše se přesunulo do infotainmentu, což je krok zpět. Do hlavního menu klimatizace se tak dostanete na několik kliknutí, což dramaticky snižuje řidičovu pozornost od dění na vozovce.
Infotainment jako takový nabízí kolečko hlasitosti a ladění, což je plus, ale obrazovka je poměrně malá a asi bychom si raději připlatili za větší desetipalcový. Seat má svůj vlastní software, který proti Škodovce či VW působí trochu nepřehledně. Jeho rychlost je ovšem slušná. Použité materiály neurazí, ale ani nenadchnou. Co mi při lehce svižnější jízdě vadilo, byl tvrdý středový tunel, od kterého jsem měl otlačené pravé koleno.
Prostoru ve vozidle je dost, vpředu je to jasné, ale i vzadu, když jsem si sedl sám za sebe (měřím 185 cm), tak zbylo dost prostoru před koleny i nad hlavou. O odkládací prostory taktéž není nouze.
Zavazadelník pojme 620 litrů, což z něj dělá velice praktického společníka, ve kterém si dokážu představit i příležitostné přespání.
Jízda
I přesto, že ve výbavě FR máme sportovní podvozek (snížený o 15 mm) a celkem veliké disky, tak je komfort na solidní úrovni. Větší nerovnosti sice pocítíte lehkým bouchnutím, ale není to nic dramatického, co bychom od vozu na platformě MQB neznali. Odměnou za to je pak jistý průjezd v zatáčkách, kdy Leon velmi ochotně mění směr. Nabízí individuální režim, kdy sice nelze měnit tuhost tlumičů, ale je možné si zlepšit odezvu na plyn a navolit si tužší řízení. Já osobně jsem ale u běžných vozů příznivcem většího komfortu, takže bych volil o pár tisíc levnější výbavu Xcellence s měkčím nastavením tlumičů a 17 palcovými disky.
Motor
Pod kapotou se skrývá slabší varianta zážehového čtyřválce 1,5 TSI. Jednotka je spojena s manuální převodovkou, která má přesné dráhy a pracuje se s ní dobře. Motor má sice zvuk jako šicí stroj, ale jakmile se ve voze zavřete, je to o poznání lepší. Po městě je výkon naprosto dostatečný – 96 kW a 200 Nm. Trošku horší to je třeba na dálnici. Aby se vůz dal do pohybu, je nutné podřazovat třeba i na čtyřku. A to jsme většinu času měli prázdné auto. Jakmile plánujete s vozem jezdit na delší dovolené, výkonnější varianta přijde vhod a úplně nejvhodnější je pro dlouhé cesty pak naftový dvoulitr. Akcelerace na stovku si žádá 9,7 vteřin a maximální rychlost je 209 km/h. Motor při mírné zátěži vypíná dva válce, díky čemuž se snižuje spotřeba paliva. Ta byla mimochodem největším překvapením, při troše snahy jsme se dokázali dostat na tyto hodnoty:
Město: 6 – 7 litrů
Kombinovaná: 5,6 l
Dálnice: 6 l
Okreska: 3,7 – 4,7 l
Cena
Základ nabídky Leonu Sportstourer tvoří výbava Reference s motorem 1,0 TSI, který bez příplatků stojí od 525 tisíc. Vyšší výbavový stupeň Style je o 50 tisíc dražší. Námi testovaný čtyřválec 1,5 TSI je k dispozici pouze s výbavou Style/Excellence/FR a stojí od 608 tis.
Námi testovaný kousek disponoval nejvyšší výbavovým stupňem FR a začíná na 655 tisíc s tím, že v našem případě byly na voze ještě nějaké příplatky, takže finální cena činí 700 tisíc.
Závěr
Seat Leon Sportstourer FR 1,5 TSI 96 kW je zkrátka normální prostorné auto pro běžné uživatele. Svým designem lehce vybočuje z koncernovské „nudy“, ale používá stejnou techniku. K dispozici je velmi široká nabídka motorů (benzin, nafta, zemní plyn, mild-hybrid, plug-in hybrid). Nabízí solidní interiér a výbavu, kde mi výrazně vadí jen ovládání klimatizace skrze dotykový infotainment. Leon se příjemně řídí, ale spíš bych volil pohodlnější výbavu Excellence bez sportovního podvozku na 17 palcových kolech. Pokud jezdíte s nenaloženým autem spíš po městě, tak vás nebude urážet ani dynamika slabší jednotky se skvělou spotřebou (5-6 litrů). Jakmile ovšem do vozu usadíte 4 dospělé a pár bas piv, už to s tou dynamikou, pružností a spotřebou nebude tak slavné. Obzvlášť pak na dálnici, kde se projevuje nízký „krouťák“ (200 Nm). Příplatek za silnější 110 kW variantu bych tedy rozhodně doporučil zvážit (25 tisíc). Podtrženo sečteno námi testovaný Leon si zaslouží 8/10 bodů.
Plusy
Slušná cena
Spotřeba
Jízdní vlastnosti
Design
Sedadla
Prostornost
Veliký výběr výbav a motorů
Minusy
Infotainment
Pružnost mimo město
Motor zní jako šicí stroj
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?