Poslední roky jsme svědky narůstajícího fenoménu elektromobility a elektrifikace. Jelikož je to v prvé řadě skvělý byznys, tak je nám tato varianta prezentovaná, jako ta nejlepší cesta ke světlým „ekologickým zítřkům“. Veliká škoda je, že starý známý pohon vozů na stlačený zemní plyn CNG je tak opomíjený. V této verzi je možné koupit třeba novou Octavii, která je proti elektromobilům mnohem levnější, lehčí a nabídne výrazně lepší dojezd. Dnešní recenze zjistí, jestli je tak dobrá, jak to „na papíře“ zní.
Úvod
Čtyřkovou Octavii netřeba dlouze představovat, v minulém roce jsme ji testovali v různých variantách několikrát. G-Tec varianta byla dostupná i u té trojkové, kde ovšem Octavia disponovala jak plnohodnotnou nádrží na benzin, tak na plyn. Tato koncepce však u nové generace nezískala homologaci, takže aktuálně jsou ve voze 3 plynové nádrže s celkovou kapacitou 17,33 kg a jedna 9 litrová na benzin.
Trojková Octavia G-Tec měla pod kapotou motor o objemu 1,4 litrů, 50 litrovou nádrž na benzin a k tomu ještě pojmula 15 kg plynu. S novou generací je zde i nový motor – 1.5 TGI o stejném výkonu, ale výrazně se zlepšila aerodynamika, což má kladný dopad na dynamiku i spotřebu. Co se výbavy týče, tak tu máme druhý nejvyšší stupeň Style, který již v základu nabídne mnoho. Vrcholem nabídky je Sportline.
Exteriér
Design je moderní a zatím nepůsobí okoukaně, což je poměrně překvapivé, vezmu-li v potaz počet Octavií, které brázdí naše silnice. Vpředu jsou LED Matrix světlomety, které svítí úžasně. Celá přední část má přísný pohled a vypadá velmi dobře. Z boku zaujme svažující se záď, která sice může vypadat neprakticky, ale místa vzadu je víc než dost. Disky z lehkých slitin Perseus vypadají moc hezky, jsou obuté na pneumatikách o rozměru 225/45/R18. Vzadu jsou štíhlé zalomené LED světla s animovanými blinkry.
Rozměry: 4689/1829/1469/2686 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1397 kg
Interiér
Sedadla poskytují dobrý komfort a průměrné boční vedení. Velice dobrá je celková pozice za volantem. Volant je posuvný v nadprůměrném rozsahu a to stejné platí i o loketní opěrce. Ergonomie je slušná, nicméně předchozí Octavie se ovládala mnohem jednodušeji.
Hlavním kámen úrazu tkví ve snaze být moderní, minimalističtí a vše „vecpat“ do infotainmentu. Mluvím například o ovládání klimatizace, výhřevu sedadel apod. To zkrátka není správné řešení. Infotainment jinak reaguje slušně a dokonce nám za celý týden ani jednou nezamrznul, což se po uvedení na trh často stávalo. Pravděpodobně to již Škodovka vyladila. Mírným zklamáním jsou různorodé a tvrdé materiály všude kolem vás. Dalším minusem je fakt, že pokud nejste příznivcem systému Stop-start či asistentu držení v jízdních pruzích, tak všechny tyto věci budete muset po každém startu muset znovu vypínat. Aby to nebylo tak jednoduché, tak se něco vypíná skrze volant a něco přes dotykovou obrazovku. Díky tomu mě Octavia každé ráno naštve.
Prostoru je dostatek jak vpředu, tak vzadu. Trochu jsem se obával, jestli nebude málo místa na hlavu vzadu, ale se svými 185 cm nemám problém a dokonce o kus vyšší kolega se dozadu hravě vešel. Odkládacích prostorů je ve voze také slušné množství. Trochu mi ovšem chybí bezdrátové nabíjení telefonu.
Zavazadlový prostor ve verzi liftback obvykle poskytuje úctyhodných 600 litrů. V našem případě je ale pod podlahou nádrž na plyn, takže se podlaha o něco zvedla a celková kapacita kufru tak činí 455 litrů. To je ovšem stále o 5 litrů více, než nabízí plug-in iV verze s elektromotorem. No a jelikož je pod podlahou nádrž, tak se musíte smířit s tím, že jezdíte bez rezervního kola.
Jízda
Podvozek je naladěn komfortním způsobem, ale trošku mu to kazí příplatkové 18 palcové disky. Při přejezdu příčných nerovností vůz celý trochu nadskočí a ozve se typické bouchnutí. To je sice typické pro použitou MQB platformu, ale veliké disky a absence adaptivních tlumičů tomu nepomáhají. Aby toho nebylo málo, tak se vzadu budete muset smířit s jednoduchou nápravou, nikoliv tou víceprvkovou. Odhlučnění by mohlo být trochu lepší, při vyšších rychlostech je slyšet aerodynamický hluk. Celkově je jízdní komfort průměrný.
Pokud budete tlačit na pilu, vůz se v zatáčce poměrně nakloní, ale zatáčí obstojně. Jen při tom chybí ten příjemný pocit jistoty, který nabízí silnější motorizace (přes 110 kW), které již vzadu „víceprvek“ nabízí. Řízení je přeposilované, ale poměrně přesné. Dost pomůže volič jízdních režimů, kde je možné navolit si tužší řízení.
Motor
Pohon vozu zajišťuje přeplňovaná jednotka 1.5 TGI, která jezdí primárně na stlačený zemní plyn, ale v případě velkých mrazů či prázdné nádrže na plyn přichází na scénu benzin. Přechod je plynulý a v reálném světě to není poznat. Řidič nemusí nic řešit, vše funguje automaticky. Výkon motoru je 96 kW, což je o 14 kW méně, než má klasická benzinová 1.5 TSI. Kroutící moment činí 200 Nm. Kultivovanost je velmi dobrá, motor je tichý a co se dynamiky týče, tak se logicky nejedná o žádného sprintera, ale brzdou provozu také nebudete. Akcelerace z místa na 100 km/h zabere solidních 9,6 sekund, maximální rychlost činí 218 km/h.
Motor je spojen s automatickou převodovkou DSG, která zde řadí velmi dobře a nekoná se nepříjemné cukání při rozjezdech. Je nastavena tak, aby motor měl co nejnižší konzumaci paliva, takže ikdyž stlačíte plyn cca do poloviny, nepodřazuje. Nejprve jsem měl pocit, že je vůz dost „přidušený“, ale když se s tím člověk naučí pracovat, je to v pohodě.
Srovnání s ostatními palivy:
Největším trumfem je nízká spotřeba paliva a „levný“ plyn. No, ono to s tím plynem ale už není tak slavné, jako před několika lety, ale i tak se provozní náklady dostanou na nižší hodnotu, než naftový ekvivalent, tedy alespoň v době testu.
Před rokem jsme testovali stejnou Octavii se slabším naftovým motorem – 2.0 TDI 85 kW, který si při klidné jízdě na okresce řekl o 4 litry na sto. Vezmu-li v potaz cenu nafty 48 korun za litr, tak nám vyjde 1,92 kč/ 1 km.
Benzinová Octavia 1.5 TSI si bere na okresce 6 litrů, při ceně 45 korun za litr benzinu vychází náklad 2,7 kč/1 km.
Octavia CNG si při stejném tempu řekne o 3 kg plynu na 100 km, plyn se pohybuje kolem 56 korun za kilogram, takže nám vyjde 1,68 kč/ 1 km
Naměřená spotřeba:
Město: 3,7 – 4,6 kg/100 km
Kombinovaná: 3,8 kg/100 km
Dálnice: 4 kg/100 km
Okreska: 3 kg/100 km
Ke konci testu nám došel plyn, ujeli jsme cca 60 km po městě se spotřebou kolem 6 litrů, což je krásná hodnota.
Ceny
Nová Octavia startuje na 520 tis v základní výbavě Active s litrovým tříválcem 1.0 TSI. G-Tec je o 60 tisíc dražší. Za automat připlatíte dalších 60 tis.
My máme v testu výbavu Style, která v kombinaci s motorem na zemní plyn startuje na rovných 700 tis. Jelikož my máme verzi s automatem a poměrně dost dalších příplatků, tak se cenovka vyšplhala na 876 tisíc.
Závěr
Octavia G-Tec je příjemným vozem, který dobře vypadá, i přes omezený zavazadelník nabízí dostatek prostoru a celkem pohodlně jezdí. Dynamika je oproti předchůdci o kus lepší, ale o trhače asfaltu se nejedná. Nejsilnější stránkou je spotřeba, se kterou budete mít provozní náklady mnohdy nižší, než u naftových verzí (v době testování vozu - 3/2022). Cena za kilometr se pohybuje kolem 1,6 – 1,8 Kč/ km. Daň za pohon na plyn je absence rezervy, o trochu menší zavazadlový prostor a fakt, že plynových stanicí je méně, než těch benzinových. Škoda Octavia 1.5 TGI G-Tec získává 7/10 bodů.
Plusy
Spotřeba
Design
LED světla
Praktičnost
Aerodynamika
Přiměřená cenovka
Minusy
Dotykové ovládání vozu
Tvrdé plasty uvnitř
Omezený zavazadelník bez rezervy
Menší počet stanic na CNG
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.