Není to tak dlouho zpátky, kdy jsme testovali Škodu Kamiq Scoutline. Dnešní test proklepne jeho koncernovou sestru – Aronu. Postavená je taktéž na modulární platformě MQB, nabízí stejné motory, podvozek a mnoho dalších stěžejních komponentů. Naopak zcela odlišná je karoserie a pár dalších detailů uvnitř. Který z těchto vozů je lepší volbou?
Úvod
Arona je s námi od roku 2017. Jde o model, jenž reaguje na rostoucí zájem o crossovery. Nabízí líbivý design, jednoduché ovládání a také solidní jízdní vlastnosti. Dalším benefitem je fakt, že tento druh vozů dnes „frčí“. Daní za to vše je cenovka, která se v případě vrcholných výbav dostává poměrně vysoko.
Námi testovaný kus byl ve výbavě FR a pod kapotou nabízel známou jednotku 1.0 TSI s automatickou převodovkou DSG. Výbava je velice bohatá, ale i tak mi tu pár věcí chybělo. Mluvím hlavně o bezklíčovém odemykání vozu, které již má většina nových aut. Zde byste jej hledali marně.
Exteriér
Design je na „koncernovské“ poměry celkem odvážný a obzvláště v té výrazné červené metalíze poutá víc pozornosti, než bych očekával. Obzvláště ženám se takové „mini SUV“ líbí. Přední části dominují ostře řezané světlomety a maska chladiče. Dalším prvkem, který výsledný vzhled povýší, jsou litá 18 palcová kola. Jsou obuté na pneumatikách 215/40/R18. Vzadu je tradičně dvojice falešných koncovek výfuků a decentní spoiler.
Rozměry: 4154/1780/1537/2566 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Hmotnost: 1233 kg
Interiér
Vnitřek vozu působí útulně a nabízí příjemná sedadla. Poskytují dobrou pozici za volantem, solidní boční vedení a potěší i dlouhý sedák. Loketní opěrka se dá posunout, což je také plus. Ve vozech této třídy to nebývá standardem.
Ovládání vozu je jednoduché a intuitivní. Na vše jsou zde tlačítka a jediné, co chybí je kolečko na ovládání hlasitosti radia. Ergonomii se nedá nic výrazného vytknout.
Snad jen uspořádání tlačítek na volantu by mohlo být více logické. O tom už jsme nedávno psali v testu Atecy. Infotainment reaguje slušně, ale jeho uspořádání je oproti Škodovce lehce chaotické.
Prostoru ve voze je až překvapivě dost. Odkládacích prostorů je mnoho, jen je potřeba počítat s tím, že jsou menší, mám na mysli konkrétně kastlík před spolujezdcem a prostor pod loketní opěrkou. Největší překvapení nastalo v moment, kdy jsem si sedl dozadu. Sice zde chybí loketní opěrka, ale prostoru nad hlavou je opravdu dost a před koleny také rezerva zůstala. Sedák je sice kratší a poměrně nízko, ale oproti takovému Fordu Puma je zde prostoru opravdu dost.
Kapacita zavazadlového prostoru je také na celkové rozměry vozu slušná – 400 litrů. Kamiq nabídne úplně totožný objem.
Jízda
Jelikož jsou na voze poměrně veliká 18 palcová kola, tak to má bohužel negativní dopad na jízdní komfort. Kdo je zvyklý na houpavý a pohodlný podvozek, může mít v tomto případě lehce problém. Oproti tomu je ale veliká výhoda, protože ačkoliv jde o crossover, velmi dobře zatáčí. Nebál bych se jistotu v zatáčkách přirovnat k nové nižší Fabii či Ibize.
Odhlučnění vozu je slušné a výraznější hluk je znát až ve vysokých dálničních rychlostech přesahující povolený limit. Stabilita při „německém“ tempu je velice dobrá. Vůbec nemáte pocit, že řídíte malý crossover vážící cca 1,2 tuny. Je zde možnost volby jízdních režimů včetně toho individálního. Ten sice nemění tuhost tlumičů, protože nejsou adaptivní, ale můžete si zlepšit reakci na plynový pedál či přitvrdit řízení. Vůz pak nepůsobí mdlým dojmem a jezdí se s ním o poznání lépe, byť si za to řekne o nějakou tu desetinku na spotřebě navíc.
Motor
Agregát 1.0 TSI dobře známe z již zmiňovaného Kamiqu či nové Fabie. V tomto případě šlo taktéž o nejvýkonnější variantu, která má výkon 81 kW a kroutící moment 200 Nm. Motor je spojen s automatickou převodovkou DSG, která má 7 stupňů. Pohonná jednotká má 3 válce, takže poskytuje oproti 4 válcům horší kultivovanost a pocítíte i lehké vibrace, ale ve srovnání s konkurencí je to nad průměrem. Akcelerace na stovku trvá 10,1 sekund a maximální rychlost činí 190 km/h.
Největší slabinou je mdlá reakce na plynový pedál v normálním režimu. Ta je dána tím, že motor pracuje v nízkém spektru otáček, kde zkrátka nemá sílu a vy tak čekáte, než převodovka pochopí, že opravdu chcete zrychlit a následně teprve začne podřazovat. Dá se na to zvyknout, ale i přesto jsme celý týden jezdili v individuálním režimu s nastaveným motorem v režimu „sport“.
Spotřeba je příjemná, vezmu-li v potaz, že zde není žádná forma elektrifikace, která u konkurence poměrně slušně konzumaci paliva snižuje. Při ekonomické jízdě jsme naměřili jsme tyto hodnoty:
Město: 6,5 – 7,5 litrů
Kombinovaná: 6,3 l
Dálnice: 6,6 l
Okreska: 5 – 5,5 l
Konkurence
Mezi hlavní konkurenty se řadí Ford Puma, Volkswagen T-Cross, Škoda Kamiq, Hyundai Kona, Renault Captur, Peugeot 2008 nebo Citroen C3 Aircross. Ford boduje nejlepšími jízdními vlastnostmi a nadstandardně velikým zavazadelníkem, to je ovšem vykoupeno omezeným místem pro zadní pasažéry a celkovým stísněným pocitem uvnitř. Arona s Kamiqem sice nejezdí tak, jako Ford, ale mají navrch, co se praktičnosti týče.
Ceny
Základní Aronu pořídíte ve výbavě Style s motorem 1,0 TSI 70 kW od 470 tisíc. Stejná motorizace s vyšším stupněm výbavy Xperience vyjde na 500 tis a pokud byste chtěli alespoň šestistupňový manuál, který je dostupný se silnějším litrovým motorem o výkonu 81 kW, tak připlatíte ještě 20 tisíc.
Vrcholná výbava FR začíná na 527 tis s manuálem (81 kW). Náš kus s automatickou převodovkou DSG bez příplatků stojí od 572 tis. Včetně příplatků se cenovka dostala na 676 tis.
Závěr
Seat Arona je moderně vypadající stylovka, která zaujme kompaktními rozměry, jednoduchým ovládáním, dobrými jízdními vlasnostmi a příjemnou spotřebou. Uvnitř je kupodivu prostoru dost a to jak v kabině, tak v zavazadelníku. Daní za skvěle vypadající 18 palcová kola je jízdní komfort, který je tak na hraně. Já osobně bych na Aroně preferoval kola o palec menší. Dalším háčkem je fakt, že za takovýto plně vybavený zvednutý hatchback s litrovým 3 válcem zaplatíte 676 tisíc. Oproti Kamiqu nabídne o něco nižší cenovku, méně okoukaný design a jiný informační systém, jinak jsou prakticky stejné. Arona FR 1,0 TSI DSG tak získala 7/10 bodů.
Plusy
Image
Spotřeba
Prostornost
Ovládání vozu
Jízdní vlastnosti
Dlouhé sedáky
Jízdní režim Individual
Minusy
Cena
Jízdní komfort
Mdlý projev motoru
Absence bezklíčového odemykání
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.