Jde o malé vozítko, jež je ve skutečnosti Renaultem Twingo, ale v líbivějším kabátku. S hmotností pod jednu tunu a přeplňovaným tříválcem jde o hbitého společníka, který nabízí naprosto bezkonkurenční poloměr otáčení. To je dáno pohonem zadních kol, takže ty přední mohou mít opravdu slušný rejd. Takto „na papíře“ to zní slibně, funguje to ovšem i v praxi?
Úvod
Doba kdy byl Smart takovým „mini Mercedesem“ je fuč a s touto generací jde spíš o převlečený Renault. Zvenku byste to nepoznali, ale uvnitř bystré oko na první pohled postřehne řadící páku, výplně dveří, kliky, klíček, ovládání oken/zrcátek z Renaultu a další detaily, které jasně prozrazují jeho původ.
Máme zde výbavu Prime, která je více nežli dostačující. Okna a zrcátka v elektrice, klimatizace, vyhřívaná „kožená“ sedadla, střešní okno, palubní počítač, tempomat apod. Co víc člověk do města potřebuje?
Exteriér
Oproti Twingu je karoserie méně okoukaná, působí šmrncovněji a efektně kombinuje červeno-černý lak. Led světla jasně dokazují, že nejde o nějaký starý malý křáp. Všímavý jedinec si v přední masce všimne dvou plastových páček, které slouží pro podélné otevření kapoty, pod kterou se ovšem nenachází motor, nýbrž baterie a provozní kapaliny.
Patnáctipalcová litá kola jsou povedená a jsou obutá na pneumatikách o rozměru 165/65/15 (přední).
Rozměry činí 3490/1660/1550/2492 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Interiér
První usednutí za volant ve mně vyvolává lehce smíšené pocity. Palubní deska a vlastně vše je tu dost extravagantní, kulaté a trochu stísněné. Takové „kinder vajíčko“. Sedadla jsou ovšem vcelku pohodlná, ale nenabídnou téměř žádné boční vedení. Pozice za volantem není nic moc a stejně tak pokulhává i celková ergonomie. No, na druhou stranu, „cílovka“ pro Smart tyto věci moc prožívat nebude.
Ovládání vozů je hezky „po staru“, tedy analogové. To se mi líbí, vše je velmi intuitivní a věřím, že když byste za volant posadili kohokoliv, během chvilky bude mít seřízenou sedačku, nastavené zrcátka a pojede se. Trochu mi zde scházela loketní opěrka. Co se týče použitých materiálů, tak jsou tu tvrdé plasty, což ovšem v tomto segmentu nikoho nemůže překvapit. Potěší fakt, že máte možnost vypnout systém Start-Stop a asistenta hlídání v pruzích pouze jednou, nikoliv při každém startu.
Prostornost je vzhledem k vnějším rozměrům slušná. Vpředu jsem se svými 185 cm problém neměl. Když jsem si sedl sám za sebe, tak už to bylo horší. Scházelo jak místo na kolena, tak na hlavu. Myslím si, že by se za mě vešel někdo, kdo má tak do 170 cm. Je to spíše auto pro přední cestující.
Zavazadelník nabídne 185 litrů. To sice není mnoho, ale po sklopení zadní řady sedadel vznikne celkem veliký prostor, kde převezete i něco většího. Nevýhodou je motor umístěný pod podlahou kufru, takže když tam budete vozit nákup, bude se poměrně rychle ohřívat.
Jízda
No, jsou i pohodlnější auta do města, o tom žádná. Ale čekal jsem, že bude Smart na těch „patnáctkách“ uskákaný a díky tomu vlastně nepoužitelný. To byl omyl, sice si na větších nerovnostech trochu poskočí, ale není to nic hrozného. Před Smartem jsem jezdil týden Jaguarem E-Pace a ve výsledku mě jízda se Smartem po městě bavila více. Je zkrátka uzoučký, hravý a vlastně i čiperný. Největší výhodu ovšem rozhodně vidím v tom rejdu (45°). Na veliké rejdy jsem byl ze starých Mercedesů W124 zvyklý, ale dejte si k tomu ještě ty kompaktní rozměry a je jasné, kdo v této disciplíně vyhrává. Poloměr otáčení činí pouze 4,3 metru.
Mimo město už té chvály moc nebude. Úzká kola a muší váha mají za následek horší stabilitu, pokud zkusíte jet po nerovné okresce rychlostí okolo 110 – 120 km/h, bude to už opravdu nepříjemné. Na dálnici jsou sice zatáčky mírné, takže problém se stabilitou odpadá, ale při 130 km/h motor točí 3400 tis otáček, je hlučný a celkem „užraný“. Z toho tedy plyne, že Forfour je vhodný opravdu jen do města. Řízení je přeposilované a nenabídne žádnou zpětnou vazbu. Řazení má tuhou kulisu, která ovšem není nejpřesnější a má zbytečně dlouhé dráhy.
Motor
Benzinový tříválec s turbem, který má objem pouhých 0,9 litru generuje 66 kW a 135 Nm, což jsou fajn čísla vzhledem k nízké hmotnosti – 995 kg. Dynamika po městě je díky tomu naprosto dostačující. Dokonce i do těch povolených 130 km/h zrychluje obstojně. Akcelerace na stovku trvá 11,2 sekund. Maximální rychlost činí 165 km/h. Tuto číslovku si ale myslím, že Smart nikdy neviděl a ani neuvidí. Celková kultivovanost motoru není nic moc a trochu mi také vadí, že v nižších otáčkách motor duní. Velmi příjemná je spotřeba, která se pohybuje následovně:
Město – 5 – 6 l
Kombinovaná – 5,5 l
Okreska – 4,2 – 4,8 l
Konkurence
Hlavním konkurentem je již zmiňovaný Renault Twingo a také například Škoda Citigo, Volkswagen Up, Hyundai I10 nebo třeba Kia Rio. Smart boduje, co se neokoukaného designu týče a nabídne nejlepší obratnost ve městě. Rozhodně bych jej do výběru zařadil.
Ceny
Ceny ojetých čtyřdveřových Smartů startují pod hranicí 200 tisíc, takže platí i to, co platilo u výběru nového exempláře. Je dražší, nežli konkurence. Srovnatelné Twingo pořídíte klidně o 50 tisíc levněji. Výhodou například oproti Citigu je fakt, že si jej nekupovaly rozvážkové firmy, takže budou v lepším stavu. Náš konkrétní kus z AAA Auto stál 225 tisíc a neměl najeto ani 50 tisíc kilometrů.
Závěr
Smart Forfour je celkem povedeným vozítkem do města, které má neotřelý design a lehký punc „prémiové nákupní tašky“. Příjemně jezdí, je hbitý, úsporný a manévry v úzkých uličkách jsou radostí. Otočí se opravdu leckde. Motor vzadu a pohon zadních kol pomohou k lepším jízdním vlastnostem. Interiér je podivný a nekvalitní a jízda mimo město je otravná, ale například oproti Citigu je Smart Forfour lepším autem. Získává tak 7/10 bodů.
Plusy
Manévrovatelnost - obratnost
Spotřeba
Jednoduché ovládání
Slušné jízdní vlastnosti
Hmotnost
Image
Minusy
Oproti konkurenci vyšší cenovka
Tvrdé materiály v interiéru a ergonomie
Stabilita na méně kvalitních okreskách
Méně místa vzadu
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.