E-Pace je nejmenším SUV z nabídky Jaguar. Mělo by jít o sportovně střižený vůz, který skvěle vypadá a ještě líp jezdí. Jde vlastně o převlečený Range Rover Evoque. Z toho se dá usuzovat, že bude i poměrně schopný mimo silnici. Jde tedy o sportovní SUV, stylovku do města pro holky, nebo všestranný stroj, který si poradí na silnici i v terénu? Na to vše vám dá odpověď náš dnešní test.
Úvod
Jaguar E-Pace je možné pořídit s benzinovým tříválcem/čtyřválcem a nebo se čtyřválcovou naftovou jednotkou. Bohužel šestiválec byste v nabídce hledali marně. A abych nezapomněl, tak v nabídce je od roku 2021 také mild-hybrid P300e, který kombinuje benzinový tříválec s elektromotorem.
My se dnes podíváme na naftovou jednotku, která je s výkonem 150 kW (204 koní) nejvýkonnějším vznětovým motorem v nabídce.
E-Pace nabízí tři hlavní stupně výbavy („obyčejný“ E-Pace, R-Dynamic a Sport). Dále se volí varianty výbav s označením S/SE/HSE. My zde máme zlatou střední cestu, tedy R-Dynamic SE. Ta už v základu nabízí opravdu mnoho, mimo jiné i luxusní prvky jako velurový strop, full LED světlomety, sound system Meridien, navigaci, el. kožená sedadla atd. V našem testovaném voze byla ještě další příplatková výbava za necelých 300 tisíc. Vyjmenuji pár příkladů – panoramatická střecha (34 tis), R20 disky (50 tis), barva Bluefire (26 tis), head-up displej (31 tis), adaptivní tempomat (23 tis), adaptivní tlumiče (24 tis) a mnoho dalšího.
Exteriér
Design působí luxusně a šmrncovně. Kde kdo se za touto šelmou otočí. Vpředu je tmavě lakovaná tlama, která vypadá, jako by vás chtěla sníst. Nad ní jsou full LED světlomety, která svítí jedna báseň.
Na první pohled také zaujmou obří dvacetipalcová kola. Obuty jsou na 255/50/R20 pneumatikách. Kola lemují široké blatníky, které dodávají robustnost. Nepotěší falešné koncovky výfuků.
Zádní část vozu působí lehce disproporčně, což je následkem krátkého zadního převisu za zadními koly. Zadní světlomety jsou po vzoru většího F Pace také úzká a zamračená.
Rozměry – 4395/1984/1648/2681 mm (délka, šířka, výška, rozvor).
Hmotnost – 1952 kg.
Interiér
Uvnitř panuje velmi příjemná atmosféra a vzdušnost. První usednutí do vozu je velmi příjemné.
Všude kolem jsou příjemné materiály, kožená sedadla jsou pohodlná a poskytují slušné boční vedení. Jsou elektricky nastavitelná ve 12 směrech a to řidičovo má také paměťovou funkci.
Ideální pozici za volantem si většina lidí nalezne velmi rychle a snadno. Mně to ovšem při mé konkrétní výšce a stavbě těla trvalo déle. Ptáte se proč? Bylo to z důvodu hrany/prolisu v plastu na středovém tunelu, který mi při ideální pozici zasahoval do opřeného kolene a dost nepříjemně na něj tlačil. Proto jsem musel sedět víc vzadu, než bych chtěl a i při nejblíže nastavenému volantu jsem měl až moc propnuté paže. Kdyby na středovém tunelu v Jaguaru nešetřili a potáhli jej alespoň koženkou nebo měkčeným plastem, bylo by to v pohodě.
Ovládání vozu je trochu chaotické a ne příliš intuitivní, chce to trošku cviku. Volant je zdařilý a krásně padne do ruky. Bohužel ale má na sobě podivná tlačítka, jako mají třeba nové Volkswageny. Rádoby dotykové, které ovšem musíte poměrně silně zmáčknout, aby reagovaly.
To stejné se nachází na středové konzoli, kde se ovládá klimatizace. Nejenom že se to náročně ovládá, ale často tento panel různě blbne, takže se může stát, že přestane fungovat. Ocenit ale musím kruhové ovladače pro ovládání teploty, ventilace a vyhřívání sedadel. Otáčením měníte teplotu, vysunutím ovládáte ventilaci a zatlačením výhřev sedaček.
Infotainment funguje rychle, je tak akorát velký, má skvělé rozlišení a ačkoli není zrovna nejpřehlednější, po týdnu jsem si zvykl a byl s ním spokojený. Virtuální kokpit je také zvládnutý na jedničku, tedy až na jeho zbytečně složité ovládání přes volant (palubní počítač). Skvělou věcí je 360° kamerový systém kolem vozu, který známe třeba z Land Roveru Discovery. Další chvála se line k reproduktorům Meridien.
Prostornost kabiny obzvláště na šířku je nadstandardní. Potěší široká výplň dveří pod bočním oknem, kde si můžete položit pohodlně levou ruku. S pravou rukou je to již horší. Loketní opěrka nejde polohovat a je krátká a nízká. Co se týče odkládacích prostorů, tak je to také slabší. Například 1,5 litrová lahev se do dveří nevejde bez toho, aniž by vám po otevření dveří v kopci nevypadla. To jsou ovšem jen takové drobnosti, ale je zde jedna věc, která mě vytáčela po celou dobu testu. Znáte to, přijdete do auta a chcete si odložit klíče od vozu, od domu, telefon a další věci. Telefon se dá do bezdrátové nabíječky a je klid. Klíče už k němu ovšem nedáte. V držácích na nápoje drnčí. Když byste si je chtěli dát do kapsy ve dveřích, tak zjistíte, že není čalouněná, takže se tam také nedá nic dát, aniž by se po celou dobu jízdy neozývaly strašné zvuky.
Zadní cestující mají slušný prostor pro nohy, ale s místem na hlavu je to již horší. Sedl jsem si sám za sebe (měřím 185 cm) a před koleny mi prostor zbyl, ale na hlavu jsem se v narovnaném stavu nevešel. Z toho mi plyne, že pohodlně se sem vejdou osoby měřící do 180 cm. Pokud by zde byla normální střecha, bylo by to dost pravděpodobně lepší.
Zavazadelník nabízí 494 litrů, má poměrně vysokou nákladovou hranu, ale potěší dojezdová rezerva. Vzhledem k velikosti kol a kompaktním rozměrům vozu jsem čekal pouze lepící sadu.
Jízda
Každodenní městské ježdění do práce a zpět bylo příjemné. Ačkoliv jsou zde veliká kola, nejsou naštěstí nízkoprofilová a podvozek je laděný spíše do pohodlí, takže celkový komfort je fajn. Odhlučnění je velmi dobré. Výhled z vozu je na úkor efektního designu trošku horší. Je zde několik jízdních režimů, nicméně rozdíly například mezi komfortem a sportem jsou velmi malé. Jsou zde adaptivní tlumiče, které se mají starat o ten nejlepší možný komfort. Auto neustále vyhodnocuje, po jakém povrchu jede a dle toho upravuje tuhost odpružení. Vy se tedy ve výsledku nemusíte o nic moc starat a můžete vesele jezdit pouze v komfortním režimu.
Je sportovní? Ne. Sportovně střižený? Možná. Už jen ten fakt, že váží téměř dvě tuny a pod kapotou je naftový čtyřválec naznačuje, že to nebude ani zdaleka tak sportovně střižené. Co se týče stability, tak je vzhledem k obřím kolům a šířce vozu velmi dobrá. Karoserie se sice při ostřejším nájezdu do zatáčky nakloní, kola začnou kvílet, ale Jaguar zaklekne a vykrouží pěkný oblouk. Nedotáčivost se sice při přehnané rychlosti dostaví, ale později, než by se dalo očekávat. A víte co? Ono je to vlastně jedno. Pochybuju, že s tímto vozem bude někdo chtít jezdit rychle, od toho tu jsou jiné vozy od této automobilky. Vypíchnout musím ještě aktivní řízení, které je nervózní, kolem středové polohy tuhé, poté změkne a celkový dojem je poměrně matoucí. Cit byste v něm hledali marně.
A co v terénu? Dobrý! Je to sice taková leštěnka, takže se do bláta či do lesa moc nehodí, ale schopnosti, které má převzaté z Land Roveru/Range Roveru se nezapřou. Vyzkoušeli jsme křížení náprav, trakci v prudkém stoupání, kdy bylo jedno kolo ve vzduchu a mnoho dalších disciplín a všechny prošel s naprostou sebejistotou. Žádné drama se nekonalo. Velmi slušná je světlá výška a nájezdové úhly. Ikdyž zde nejsou „offroadovské“ vychytávky, jako třeba uzávěrka diferenciálu nebo redukce, zvládne v terénu víc, než si s takovým autem troufnete.
Motor
O pohon vozu se stará již zmiňovaná jednotka s označením D200. Diesel, 150 kW (204 koní) a 430 Nm. Pohon všech kol, většinu času je poháněná přední náprava a v případě potřeby se připojuje zadní. Motor je spřažen s klasickým měničovým automatem ZF, který má 9 stupňů a je skvělý. Tedy při normální jízdě, pohotovější reakce když chcete jet okresku svižněji raději nečekejte.
Dynamika je v normálním provozu dostačující, ale pokud si myslíte, že budete na okreskách králem silnic a předjet kamion pro vás nebude problém, jste na omylu. Vlastně vás bez problému předjede kde kdo. Třeba i „ovce v naftě a v čipu“. Akcelerace na stovku zabere 8,4 sekundy a maximální rychlost činí 211 km/h. Hmotnost činí 1952 kg.
Ačkoliv nemám systém Stop-start příliš v oblibě, zde je alespoň koncipován tak, že vás neruší a téměř ani nepoznáte, že vám zhasl motor. Je zde totiž malý akumulátor, do kterého se ukládá rekuperovaná energie, která poté dává „šťávu“ posilovači řízení a brzd i při vypnutém motoru. V praxi to tedy funguje tak, že jakmile jedete pod 20 km/h bez plynu, auto vypne motor, ale bez problému můžete brzdit a zatáčet, aniž by se opětovně startoval motor, jako je to v jiných vozech. Pokud tedy systém nevypnete, můžete počítat s lehce menší spotřebou. Další výhodou je také fakt, že jakmile jednou vypnete například asistent jízdy v pruzích, automaticky se při dalším startu vozidla neaktivuje.
Co se spotřeby jako takové týče, tak jsme čekali o něco nižší hodnoty. Musí se zkrátka brát v potaz to, že je to trochu cvalda. Naměřili jsme tyto hodnoty:
Město - 6,5 – 8,5 l.
Kombinovaná - 6,7 l.
Dálnice při 130 km/h - 6,3 l.
Okresky - 5,7 – 6,3 l.
Ceny
Základní E-Pace s benzínovým tříválcem (P160) s automatickou převodovkou a pohonem předních kol stojí od 1 018 614,-. Pokud byste chtěli naftový motor za téměř stejné peníze, není problém. Je zde verze D165, která má čtyřválec, poháněnou taktéž pouze přední nápravu, ovšem je kombinovaný s manuální převodovkou. Za automat připlatíte 140 tisíc.
Náš nejsilnější nafťák D200 v kombinaci s výbavou R-Dynamic SE startuje na 1 499 561,-. Včetně příplatků, které zde máme, se cenovka šplhá k 1,8 milionu.
Závěr
Tento „baby Jag“ je kompaktní stylovka do města, na dálnici, ale i do terénu. Všechny disciplíny zvládá s přehledem a v pohodlí. Zároveň skvěle vypadá a je kvalitně zpracovaný. Uvnitř vás sice pár detailů naštve, ale jinak si v něm budete užívat každou cestu. Sportovní není, ale to ani nemá být. Každá mince má ovšem dvě strany, takže za ty všechny fajn vlastnosti si budete muset nachystat celkem dost peněz, pokud tedy nechcete tu nejlevnější verzi. Ovšem když už E-Pace, tak bych doporučil variantu s pohonem všech kol, automatem a alespoň nejlevnější variantu výbavy R-Dynamic, která oproti té základní mnohem lépe vypadá. V kombinaci se slabším dieselem takový E pace pořídíte do 1,3 milionu, což je vzhledem tomu, že jde o Jaguar v pořádku.
Podtrženo sečteno Jaguar E-Pace D200 R-Dynamic SE je velmi příjemným společníkem a udělujeme mu 8/10 bodů.
Plusy
Image - design
Komfort
Terénní schopnosti
Kvalitní interiér - materiály
Vynikající kvalita displejů
Kamerový systém 360°
Převodovka
Minusy
Hmotnost
Vyšší cena
Dotykové plošky na volantu a středovém panelu
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.