V dnešní době jsou vozy SUV a různé crossovery velmi populární. Navzdory nějakým výhodám se tyto vozy potýkají s horšími jízdními vlastnostmi. Buď jsou vozy pohodlné, ale dost se v zatáčkách naklání a nebo jsou prkenné, ale v zatáčkách jisté. Zajímavým kompromisem jsou zvednuté oplastované kombíky, které jsou jak pohodlné a jisté, tak mimo silnici celkem schopné.
Úvod
Octavii čtvrté generace není třeba dlouze představovat, měli jsme jich v testu několik a tak se budeme soustředit převážně na to, jaký je Scout oproti jiným verzím. Hlavním rozdílem je oplastování karoserie a zvednutá světlá výška o 20 mm na výsledných 161 mm.
Námi testovaný exemplář je zajímavý v tom, že není jak se říká „v plné palbě“, na rozdíl od ostatních novinářských aut. Je zde tedy slabší naftový dvoulitr bez drahých příplatků za kožená elektrická sedadla, skleněnou střechu, adaptivní podvozku DCC apod.
Exteriér
Design je líbivý, usedlý a nadčasový. Plasty nejsou nějak zvlášť výrazné a nepůsobí laciným dojmem. Vyzdvihnout se musí skvělá LED Matrix světlomety, které nejenom, že skvěle vypadají, ale i výborně svítí.
Rozměry 4703/1829/1508/2677 mm (délka, šířka, výška, rozvor)
Interiér
Uvnitř je to dost podobné jako v ostatních Octaviích. Hlavním rozdílem je hnědá barva sedadel kombinovaná s imitací dřeva. Barva není špatná, ale „dřevo“ se do Octavie opravdu moc nehodí a působí podivně.
Sedadla jsou pohodlná a srovnám-li je proti těm v nedávno testovaném Superbu, nabízí lepší boční vedení. Najít si ideální pozici za volantem není vůbec těžké. Elektrická manipulace se sedadly je sice pohodlnější, ale není to nic, bez čeho bych nemohl žít.
Ovládání vozu je složité, infotainment by mohl mít lepší rozlišení a rychlost. Vadí mi zpětná kamera, která je pouze na části obrazovky, která má i ne příliš vzhledný tlustý rámeček okolo. Nepotěší ani fakt, že před každou jízdou musíte vypnout veškeré asistenty (tedy pouze v případě, že je stejně jako my nemáte v lásce).
Použité materiály jsou převážně tvrdé plasty, ale vzhledem k tomu, že jde o nižší střední třídu, tak je to akceptovatelné a vyloženě to neuráží.
Prostoru je zde dostatek a odkládacích prostorů taktéž. Zavazadelník nabídne nadstandardních 640 litrů.
Jízda
Jde snad o první Octavii, kterou testujeme, jež nemá připlacené adaptivní tlumiče DCC s proměnlivou tuhostí. Komfort je fajn a ačkoliv platforma MQB umí při přejezdu ostřejší nerovnosti zezadu nepříjemně bouchnout, není to nic zásadního. Jízdní vlastnosti jsou i přes lehce zvednutou světlou výšku dobré a nedá se říci, že by byly horší, než u obyčejné verze. Pokud jste ten typ řidiče, který se rád sveze i dynamičtěji, doporučil bych silnější 147 kW verzi.
Motor
Dvoulitrový nafťák o výkonu 110 kW a 340 Nm by sice mohl být trochu lépe odhlučněn, ale poskytuje výbornou agilitu a dynamiku. Reakce na plyn je oproti nedávno testovanému Superbu 2.0 TSI mnohem lepší. To se ovšem nedá říci o akceleraci. 0 – 100 km/h trvá 8,7 sekund a maximální rychlost činí 211 km/h. Po měste tahá obstojně, ale při dálničních rychlostech se mu už tolik zrychlovat nechce. Odmění vás ale velmi pěknou spotřebou. Při klidné jízdě se na palubním počítači rozsvítí takovéto hodnoty:
Město – 6,2 l
Kombinovaná – 5.8 l
Dálnice při 130 km/h – 6.4 l
Okresky – 5 l
Ceny
Základní Octavia Scout vyjde na 900 tisíc korun a můžete si vybrat buď benzinový 2.0 TSI 140 kW s automatem a nebo námi testovanou verzi 2.0 TDI 110 kW taktéž pouze s automatickou převodovkou. Za vrchol nabídky v podobě silnějšího nafťáku 2.0 TDI Evo 147 kW připlatíte 50 tisíc korun.
Základní výbava je velmi slušná, takže se dá říct, že i když si připlatíte pár věcí, Scout bude auto do milionu, což je celkem fér. Náš konkrétní kus měl příplatky za necelých 130 tisíc, takže finální cenovka činila lehce přes milion korun.
Závěr
Konečně se nám dostavila do testu Octavie, která nestojí těžce přes milion korun a s klidným srdcem ji můžeme doporučit. Je to dobrý společník, který nabízí i možnost projet nějakou tu polní cestu bez větších problému a v pohodlí. Jasně, stokrát diskutovaný infotainment má mezery a materiály v interiéru působí trochu laciným dojmem, ale pokud přemýšlíte o autu, které bude všestranné, neuděláte s ním chybu. Jde o Octavii, která nám dává největší smysl, proto ji udělujeme 8/10 bodů.
Plusy
Všestrannost
Praktičnost
Spotřeba
Slušný poměr cena/výkon
Minusy
Infotainment
Laciné materiály
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.