Finská společnost Canatu byla dosud pro většinu z nás naprosto neznámou, ovšem to by se mohlo v blízké budoucnosti změnit. Na akci Automotive Brand Contest 2018 totiž představila zcela převratnou technologii 3D Touch Surface, která ji kromě vítězství v kategorii "Concept Cars" zajistila i celosvětovou pozornost. Tahle novinka by totiž mohla podstatně zvýšit bezpečnost na silnicích i komfort během ovládání vozu.
Přelomový 3D Touch Surface, který je součástí podstatně rozsáhlejší vize s názvem "3D Touch Cockpit," je vůbec prvním 3D dotykovým povrchem, který kombinuje unikátní vzhled s novým konceptem používání, který je zajištěn pomocí speciálních Canatu CNB folií a senzorů.
3D Touch Surface, který byl vyvinut ve spolupráci s Continental AG, kombinuje aktivní haptickou zpětnou vazbu s různými "topografickými prvky," díky kterým se můžete lépe orientovat jen dotyky prstů. Nové ovládací prvky tak bude možné ovládat prakticky poslepu, čímž se minimalizuje rozptylování řidiče. Ve srovnání s tradičními displeji by navíc mělo dojít i k nárůstu uživatelské přívětivosti celého systému.
Canatu navíc dodává, že jejich technologie otvírá zcela nové možnosti designerské svobody. Výrobci by tak mohli začít umisťovat displeje a dotykové plochy prakticky kamkoliv. Například i boční obložení dveří by mohlo být ve skutečnosti ovládacím prvkem, který by se ale aktivoval jen v okamžiku, kdy by ho posádka vozu potřebovala.
Koncept 3D Tocuh Cockpit interiéru spoléhá především na průhledné 3D dotykové senzory, které mohou být umístěn pod displeje, plasty, sklo, kůži nebo textilní látky.
Canatu navíc dodává, že může vytvořit lehké 3D ovládací prvky například pro ovládání oken, zrcátek či sedaček. Stejně tak má být možné vyrobit malá 3D tlačítka pro volant, drobné dotykové 3D ovládací prvky okolo displejů nebo minimalistické a málo rozptylující displeje, které mohou zůstat většinu času skryty a objevují se až v případě potřeby.
Ostatně bohaté možnosti využití prezentovala společnost Canatu i v několika svých videích, kde jsou její 3D dotykové displeje prezentovány i přímo během používání.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?