Mnoho lidí stále považuje za první sportovní vůz s pohonem 4x4 Audi Quattro ze začátku osmdesátých let. Pravda je ale taková, že skutečně prvním sportovním vozem s pohonem všech kol byl britský Jensen FF, který se vyráběl již mezi lety 1966 - 1971.
Jensen FF byl sportovní automobil s pohonem všech kol vyráběný britskou společností Jensen Motors mezi lety 1966 a 1971 a jednalo se o první vůz který nebyl určen do terénu, ale přesto měl pohon všech kol a systém ABS. Tvar vozu Jensen FF byl odvozen od Jensenu Interceptor. Rozdíly byly zejména v technice, ale rozdíl se dal poznat i podle délky (FF byl delší) a ventilačních výdechů za předním kolem (FF měl dva).
Díky těmto technickým novinkám předběhla společnost Jensen Motors Audi Quattro o celých 14 let a Subaru Leone o 5 let. Co se týče systému ABS, ten byl dříve použit pouze na letadlech a závodních strojích. Jensen FF tak byl prvním osobním vozem, kde se ABS objevilo.
Pod kapotou Jensenu FF byl ukryt 6,3 litrový osmiválec o výkonu 242,5 kW (330 k) a točivém momentu 576 Nm. Výkon byl předáván na kola přes automatickou třístupňovou převodovku a stálý pohon všech kol 4x4. Právě pohon všech kol je zdrojem písmenek FF v názvu automobilu - jde o zkratku "Ferguson Formula", neboť s návrhem pohonu všech kol přišla společnost Ferguson Research Ltd..
Ačkoliv byl Jensen FF naprosto převratným strojem co se techniky týče, nevzbudil příliš velký zájem. Byl totiž o 30% dražší než jemu podobný Jensen Interceptor a jeho cena převyšovala i nabídky ostatních výrobců vozidel z kategorie GT. Problém byl i v technice. Jensen netrpěl na technické potíže, ale na potíže s návrhem.
Vůz byl totiž primárně navržen pro pravostranné řízení, čemuž byla přizpůsobena i technika pohonu 4x4. To ale znemožňovalo přestavbu vozu pro provoz s levostranným řízením, neboť na levé straně motorového prostoru nebylo místo na relokaci řízení a brzdového válce. Jensen tak nemohl zamířit na velké trhy, kde se jezdí po prvé straně, což jeho prodejům zle uškodilo. Nakonec se vyrobilo pouhých 320 kusů, než byla výroby v roce 1971 zastavena.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.