Ať chceme či nechceme, vývoj v autoprůmyslu se stále více ubírá směrem automatizace. Další krok učinil Volkswagen.
Na konferenci o automatizovaných vozidlech představil svůj systém poloautomatického řízení vozu, které je poměrně blízké využití v sériové výrobě. Používá mnoho prvků, které známe z vozů již dnes.
Tento poloautomatický systém je schopen řídit vozidlo až do rychlosti 130 km/h samočinně, ovšem pod dohledem řidiče. Jeho těžiště spočívá zejména v monotónních situacích jako při jízdě v nepříliš hustém provozu na dálnici, v kolonách a podobně.
V zásadě jde o velmi komplexní spojení současných technologií, které z vozu známe. Sledováním jízdních pruhů se testovací vůz dokáže držet ve správném směru (což do jisté míry zvládá už nějakou dobu i Lexus LS), díky adaptivnímu tempomatu se drží za ostatními vozy a v bezpečné vzdálenosti dovede i zastavit. Ani to není novinka. Vůz však dokáže přibrzďovat před zatáčkami, sleduje dopravní značení a přizpůsobuje se mu a dovede i předjíždět. Pro veškeré tyto účely bylo nutné oproti dosud používaným sériovým řešením pár senzorů přidat.
Stále však nejde o plně autonomní systém řízení. Městský systém by ho pravděpodobně dostatečně zmátl a sám Volkswagen počítá s tím, že řidič musí být ve stálé pohotovosti pro případ krizových situací. Jak jsme měli možnost v různých testovacích vozech zkoušet adaptivní tempomaty, tak jejich reakce na neočekávané podněty není úplně blesková a situaci typu podjetí zprava a vybrzdění (krutá česká realita) by automatický systém pravděpodobně jen těžko zvládal.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.