Opel už jeden plug-iny hybridní model dříve nabízel, Ampera však úspěch rozvna neslavila. S odkoupením Opelu Francouzi se ale značka dostala i k jejich hybridním technologiím, které plánuje uvést do všech svých větších modelů.
A první takový vůz se dnes oficiálně představil. SUV Opel Grandland X, v Británii prodávané jako Vauxhall Grandland X, dostane plug-in hybridní verzi Hybrid4. Největší SUV v nabídce německé značky stojí na platformě vyvinuté u PSA, sdílené s jejími modely jako Peugeot 5008, 3008 či DS 7 Crossback, zakomponování hybridního systému je tedy velmi snadné.
S příchodem hybridní verze se konečně také Grandlandu X dostává možnost pohonu všech čtyř kol. Hybridní systém Hybrid 4 totiž kombinuje spalovací motor s dvěma elektrickými motory, jedním pro každou nápravu. Na výběr je pouze 1,6 litrový benzínový přeplňovaný čtyřválec o výkonu 200 koní, zatímco elektromotory produkují 109 koní každý. Dohromady je tedy výkon hybridního systému 300 koní.
energii elektromotorům dodává baterie o kapacitě 13,2 kWh, která by měla postačovat pro 50 kilometrů jízdy v čistě elektrickém režimu. Přenos síly na přední nápravu zajišťuje osmistupňová elektrifikovaná automatická převodovka, spojená s předním elektromotorem. Vzadu uložený motor pak v případě potřeby pohání zadní nápravu a dělá tak z vozu čtyřkolku.
Grandland X nabízí čtyři jízdní režimy: elektrický, hybridní, AWD a Sport. Jako většina elektrifikovaných vozů i Opel nabízí možnost rekuperace energie při brždění, podle Opelu je možné takto zvýšit dojezd průměrně až o 10 %. Také díky této funkci se dá počítat s průměrnou spotřebou kolem 2,2 litru na 100 km, samozřejmě ale pouze v případě, že budete dobíjet baterii.
Grandland X se začne nabízet po celé Evropě už v následujících týdnech, první zákazníci mohou očekávat dodávky svých aut počátkem příštího roku. Do roku 2024 chcce Opel elektrifikovat celou svoji modelovou řadu, přičemž menší modely nabídnou čistě elektrické verze, zatímco ty větší dostanou plug-in hybridní systém.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?