Ačkoliv jsou sportovní automobily v posledních letech spíše na ústupu, situace na trhu extrémních supersportů pro prémiovou elitu je zcela odlišná. To ostatně ukázal i nový Koenigsegg Jesko, který byl vyprodán jen pár dnů po své premiéře. A podobný úspěch by zřejmě chtěla zažít i česká společnost Performance Solutions, která plánuje svůj vlastní „silniční závodní stroj" Mosquito.
Jak upozornil web Carscoops, minulý týden představila česká společnost Performance Solutions svůj chystaný supersport Mosquito, který by měl být „street-legal race car," tedy závodní automobil, který smí legálně na běžné silnice. Závodní povahu vozu navíc prozrazují i výrazné aerodynamické doplňky, jako je velké zadní křídlo, středová ploutev nebo přední splitter.
Jméno Mosquito bylo zvoleno jako pocta britskému víceúčelovému letounu De Havilland DH.98 Mosquito, který byl díky své lehké konstrukci a výkonným motorům v roce 1941 jedním z nejrychlejších vojenských letadel světa.
A právě na charakteristické vlastnosti tohoto letadla vsadil i designér Tomáš Sedláček. Již na první pohled ryze sportovní vůz by měl vážit okolo 974 kilogramů, na čemž má zásadní podíl jeho karbonová karoserie. Pod kapotou by měl být ukryt atmosferický motor V8, jehož výkon se má pohybovat okolo 600 koní a 650 Nm točivého momentu.
Jak v rozhovoru pro Carscoops uvedl Ryan Thoma, manažer Performance Solutions, přesný typ motoru ještě nebyl vybrán. Společnost se však nejvíce přiklání k „osvědčené americké pohonné jednotce." Ta by navíc v zájmu zachování co nejnižší hmotnosti měla být spojena s jednospojkovou závodní automatickou převodovkou, která bude ovládána pádly pod volantem.
Performance Solutions zatím odhaduje maximální rychlost vozu na 320 km/h a schopnost akcelerace z 0 na 100 km/h okolo 2.9 sekundy. Pro maximální požitek z jízdy bude navíc vůz vybaven i systémem Active Ride Control, který by měl podle společnosti umožnit systémům podvozku a aktivní aerodynamiky spolupracovat, díky čemuž by měl být minimalizován odpor a maximalizován přítlak. Vůz by tak měl být rychlý na rovinkách a současně jistý a ovladatelný v zatáčkách.
Požitek ze sportovní jízdy by měl umocňovat i interiér, který bude zřejmě kombinací prémiovosti a jednoduchosti závodních vozů. Podle všeho bychom se měli dočkat přiznaného karbonu, přizpůsobitelného přístrojového štítu, průhledového Head-Up displeje a anatomických sedaček.
Nepředbíhejme však čas, neboť projekt je na samém začátku. Pokud půjde všechno podle plánu, budou technici potřebovat minimálně další dva roky, než bude vůz dokončen. Poté se dá očekávat vznik pouhých 18 strojů, které rozhodně nebudou levné. Společnost sice cenu neodhalila, naznačila však sedmimístnou cifru „podobnou Brabhamu BT62." Ten přitom stojí 1 milion liber, což je cca 29,6 milionů korun.
Pokud byste tedy zatoužili po extrémním supersportu, není čas příliš váhat a kontaktujte společnost ohledně rezervace. Nám ostatním pak nezbývá než doufat, že se sny ohledně účasti Mosquita v Le Mans stanou realitou a budeme si ho moci prohlédnout alespoň na jednom z nejslavnějších závodů světa.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?