Ačkoliv jsou sportovní automobily v posledních letech spíše na ústupu, situace na trhu extrémních supersportů pro prémiovou elitu je zcela odlišná. To ostatně ukázal i nový Koenigsegg Jesko, který byl vyprodán jen pár dnů po své premiéře. A podobný úspěch by zřejmě chtěla zažít i česká společnost Performance Solutions, která plánuje svůj vlastní „silniční závodní stroj" Mosquito.
Jak upozornil web Carscoops, minulý týden představila česká společnost Performance Solutions svůj chystaný supersport Mosquito, který by měl být „street-legal race car," tedy závodní automobil, který smí legálně na běžné silnice. Závodní povahu vozu navíc prozrazují i výrazné aerodynamické doplňky, jako je velké zadní křídlo, středová ploutev nebo přední splitter.
Jméno Mosquito bylo zvoleno jako pocta britskému víceúčelovému letounu De Havilland DH.98 Mosquito, který byl díky své lehké konstrukci a výkonným motorům v roce 1941 jedním z nejrychlejších vojenských letadel světa.
A právě na charakteristické vlastnosti tohoto letadla vsadil i designér Tomáš Sedláček. Již na první pohled ryze sportovní vůz by měl vážit okolo 974 kilogramů, na čemž má zásadní podíl jeho karbonová karoserie. Pod kapotou by měl být ukryt atmosferický motor V8, jehož výkon se má pohybovat okolo 600 koní a 650 Nm točivého momentu.
Jak v rozhovoru pro Carscoops uvedl Ryan Thoma, manažer Performance Solutions, přesný typ motoru ještě nebyl vybrán. Společnost se však nejvíce přiklání k „osvědčené americké pohonné jednotce." Ta by navíc v zájmu zachování co nejnižší hmotnosti měla být spojena s jednospojkovou závodní automatickou převodovkou, která bude ovládána pádly pod volantem.
Performance Solutions zatím odhaduje maximální rychlost vozu na 320 km/h a schopnost akcelerace z 0 na 100 km/h okolo 2.9 sekundy. Pro maximální požitek z jízdy bude navíc vůz vybaven i systémem Active Ride Control, který by měl podle společnosti umožnit systémům podvozku a aktivní aerodynamiky spolupracovat, díky čemuž by měl být minimalizován odpor a maximalizován přítlak. Vůz by tak měl být rychlý na rovinkách a současně jistý a ovladatelný v zatáčkách.
Požitek ze sportovní jízdy by měl umocňovat i interiér, který bude zřejmě kombinací prémiovosti a jednoduchosti závodních vozů. Podle všeho bychom se měli dočkat přiznaného karbonu, přizpůsobitelného přístrojového štítu, průhledového Head-Up displeje a anatomických sedaček.
Nepředbíhejme však čas, neboť projekt je na samém začátku. Pokud půjde všechno podle plánu, budou technici potřebovat minimálně další dva roky, než bude vůz dokončen. Poté se dá očekávat vznik pouhých 18 strojů, které rozhodně nebudou levné. Společnost sice cenu neodhalila, naznačila však sedmimístnou cifru „podobnou Brabhamu BT62." Ten přitom stojí 1 milion liber, což je cca 29,6 milionů korun.
Pokud byste tedy zatoužili po extrémním supersportu, není čas příliš váhat a kontaktujte společnost ohledně rezervace. Nám ostatním pak nezbývá než doufat, že se sny ohledně účasti Mosquita v Le Mans stanou realitou a budeme si ho moci prohlédnout alespoň na jednom z nejslavnějších závodů světa.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?