Automobilku Jeep si dnes většina lidí spojuje s poctivými offroady a schopnými SUV, do roku 1992 však automobilka nabízela pick-upy. Tím posledním byl však model Comanche, jehož design vycházel z tehdejší generace modelu Cherokee XJ. Po ukončení jeho výroby však nastalo dlouhé období čekání, které ukončil až nový Gladiator.
Američané milují terénní pick-upy, což potvrzují i údaje o jejich prodejích. Jeep Gladiator tak dorazil na trh ve správný čas a z rukávu vytahuje trumfy, na které by mohli zákazníci slyšet. Podle vyjádření automobilky by se totiž mělo jednat o nejschopnější středně-velký truck, jaký se kdy na trhu objevil.
Nový Gladiator využívá stejně jako Jeep Wrangler, od kterého je odvozen, tradiční koncepci kabiny na rámu. Navíc potencionálním zákazníkům slibuje největší tažnou sílu sílu a nákladovou kapacitu ve své třídě středně-velkých pick-upů s pohonem všech kol.
Proti němu však bude stát poměrně schopná a známá konkurence, ve které bychom našli Toyotu Tacoma, Chevrolet Colorado / GMC Canyon nebo Ford Ranger. Jeep tak bude muset svá tvrzení důsledně obhajovat.
S tím však Jeepu pomůže jeho sofistikovaný pohon všech kol, který je schopný rozdělovat točivý moment tak, aby měl vůz i v případech snížené adheze vždy maximální záběr.
Modely Sport a Overland by měly být vybaveny systémem pohonu všech kol Command-Trac, který je doplněn redukční převodovkou a odolnými nápravami Dana 44 s převodem 3.73 vpředu i vzadu. Volitelně může být vůz vybaven i zadním diferenciálem Trac-Lok s omezeným prokluzem, který zajistí maximální přenos točivého momentu během jízdy po površích s nízkou trakcí, jako je písek, sníh, štěrk nebo led.
Na vrcholu nabídky však bude stát model označený Gladiator Rubicon, který dostal sofistikovanější pohon všech kol Rock-Trac 4x4. Obě nápravy budou opět Dana 44 třetí generace, zadní však bude vybavena režimem „4LO" s převodem 4:1. A chybět nebudou ani Tru-Lok samosvorné diferenciály.
Díky elektronicky odpojitelným stabilizátorům bude mít model Rubicon i delší zdvih tlumičů a snadněji tak projede náročnějším terénem. Modely osazené manuální převodovkou nabídnou zredukovaný převod 84.2:1, zatímco osmistupňový automat 77.2:1.
V terénu přijdou vhod i drobnosti jako ochranné plechy pod důležitými komponenty podvozku, připravená vlečná oka vpředu i vzadu, ocelový pevnostní nárazník vzadu (u modelu Rubicon standardně), nebo přední ocelový nárazník s přípravou pro montáž navijáku.
Ve výsledku Gladiator nabídne nájezdový úhel 43.6 stupně, přejezdový úhel 20.3 stupně a zadní úhel 26 stupňů. Jeho světlá výška je 282 milimetrů a brodivost 762 milimetrů. V závěsu by měl Gladiator utáhnout náklad o hmotnosti až 3 470 kilogramů a na korbě uveze až 725 kilo.
Pod kapotou Gladiatoru by se měla (minimálně v USA) objevit dvojice pohonných jednotek. Základem bude 3.6 litrový Pentastar V6 o výkonu 285 koní s točivým momentem 352 Nm. Od roku 2020 by měl přibýt i volitelný 3.0 litrový EcoDiesel V6 o výkonu 260 koní s točivým momentem 599 Nm. Benzínový motor bude dostupný s šestistupňovým manuálem i osmistupňovým automatem. Zájemci o diesel se budou muset smířit výhradně s automatem.
Výroba Gladiatoru by měla být zahájena v první polovině příštího roku a to v závodě Toledo (stát Ohio), kde se nyní vyrábí i jeho technický přbuzný Jeep Wrangler JL. První zákazníci se v USA dočkají prvních kousků v druhém čtvrtletí roku 2019.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.