Na téma létajících automobilů se spekuluje celá desetiletí a podle všeho se jich nejspíš ještě pár let nedočkáme. Čeho bychom se však mohli dočkat už během tří let jsou plně autonomní a čistě létající elektrické taxíky, které zkrátí dobu ztrávenou na cestách na minimum. Vše nyní záleží jen na tom, jak si Kitty Hawk Cora povede během schvalovacího procesu na Novém Zélandu.
Dosud nepříliš známá společnost Kitty Hawk, v jejím čele totiž stojí "praotec autonomních vozidel" Sebastian Thrun a spoluzakladatel společnost Google Larry Page, se možná brzy zapíše do historie. Její hybridní létající taxi Cora by totiž mohlo postupně nahradit dosud známé způsoby přepravy. Na rozdíl od mnoha jiných koncepcí už navíc Cora skutečně létá a v současnosti se snaží splnit všechny požadavky vyžadované úřady.
Začněme ale u technických parametrů. Cora dokáže cestovat rychlostí až 150 km/h a na jedno nabití baterií zvládne překonat vzdálenost okolo 100 kilometrů. S rozpětím křídel 11 metrů se přitom jedná o poměrně kompaktní stroj, který by mohl najít využití i v městské zástavbě. Na každém křídle je přitom instalováno 6 kompaktních motorů s překvapivě kompaktními vrtulemi, díky kterým může Cora vzlétnout podobně jako vrtulník - ovšem s mnohem nižším hlukem. O pohyb vpřed se pak stará motor umístěný za kabinou Cory.
Docela by nás zajímalo, kolik prostoru a kolik váhy přidávají akumulátory a elektro-motory. Nemůžeme se totiž zbavit pocitu, že podobná koncepce by dokázala se spalovacími motory nabídnout ještě lepší parametry - samozřejmě za cenu vyšší hlučnosti. Nicméně to je jen uštěpačná poznámka a pojďme se podívat do kabinu. Uvnitř najdeme prostor pro dva cestující, kteří sedí vedle sebe. Místo vyhrazení pro pilota byste ale hledali marně.
Cora totiž pilota nepotřebuje a k jejímu využívání nebudete potřeboval ani pilotní licenci. Společnost Kitty Hawk totiž usiluje o certifikaci pro plně autonomní ovládání. Toho by mohla docílit již kolem roku 2021, kdy by měla Cora splnit všechny potřebné certifikace vyžadované úřady na Novém Zélandu - ostatně právě tento ostrovní stát jako první svolil ke spolupráci s touto společností.
Prvním výrazným krokem pro Kitty Hawk bylo představení stroje jménem Flyer, který byl jakousi kombinací vznášedla a vodního skútru. Flyer však cílil na soukromé majitele jako stroj určený pro volný čas / rekreační využití. Dnes už ale víme, že se jednalo jen o jakousi vývojovou fázi.
S modelem Cora se však ukazují skutečné záměry společnosti Kitty Hawk: vybudovat celou flotilu létajících taxíků, které by mohly nastoupit do plné služby již během tří let. O ceně nebo systému vzletových a přistávacích ploch ještě nepadlo ani slovo, nicméně na vyřešení těchto problémů bude mít společnost s vládou poměrně dost času.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?