Designérské studio GFG Style, ve spolupráci s Envision Energy, představilo na ženevském autosalonu koncept rychlého ale šetrného sedanu, za jehož designem stojí Giorgetto & Fabrizio Giugiaro. Na první pohled zajímavý design však nejvíce zaujme až v momentě, kdy uvidíte jeho otevřené dveře.
Koncept dlouhý přes pět metrů a vysoký 1.48 metru nabízí elektrický pohon,prostornou kabinu, futuristický kokpit s displejem napří palubní deskou, volant připomínající knipl dopravního letadla nebo prosklenou střechu, která přišla o A-sloupek. A tím se dostáváme i k poněkud kontroverznímu, ovšem v praxi velice snadnému nastupování.
Zatím co dveře, respektive jejich plechová část karoserie, se otevírají klasicky do strany po směru jízdy, jejich horní (prosklená) část se pro první i druhou řadu sedadel otvírá pokaždé jinak. Zatím co v zadní části se prosklená část střechy vyklápí nahoru, při nastupování na přední sedadla se celá přední prosklená část kokpitu posunuje o 750 milimetrů vpřed. Po nastoupení a zavření dveří se pak opět zasune automaticky nazpět. Pokud si ale budete chtít stáhnout okénko, pravděpodobně budete mít smůlu.
I bez této zvláštnosti je však design konceptu Sibylla velice působivým. Kromě výše zmíněné absence A-sloupků lze vypíchnout i stylová 22-palcová kola v podbězích, ostře řezané horizontální světlomety, výrazné nasávací otvory a také zvláštně tvarovaný spoiler ve spodní části nárazníku, který se skládá ze tří částí.
Další zajímavostí je přední interaktivní maska, která přidává nejen na bezpečnosti, ale i na komfortu. Během jízdy totiž dokáže zobrazovat například brzdové světlo, takže chodci u chodníku mají jistotu, že o nich víte a před přechodem brzdíte. Z komfortních vlastností pak potěší například zobrazování stavu nabíjení.
Uvnitř vozu se nachází několik displejů, které pohání platforma Envision EnOS. Díky tomu může mít kompletní čtyřčlenná posádka vozu dokonalý přehled o venkovním počasí, stavu dopravy, nejbližších nabíjecích stanicích, atd.
Velkému zájmu pohledů neunikl volant, který byl skutečně inspirován kniply z dopravních letadel. V jeho vrchní části se pak nachází malé touchpady, které jsou přesné na úrovni palců. Řidič tak může pohodlně ovládat multimediální systém, aniž by musel spustit oči ze silnice či ruce z volantu. Interiér je čalouněn kůží Poltrona Frau a zadní sedačky jsou dokonce vybaveny speciálními senzory, které dokáží sledovat zdravotní stav cestujících, tedy například jejich tlak nebo srdeční tep.
Co se technických parametrů týče, Sibylla ukrývá pod kapotou celkem čtyři elektromotory o celkovém výkonu 536 koní, které zásobuje energií akumulátor o kapacitě 100 kWh. I díky pohonu všech kol pak dokáže odstartovat z 0 na 100 km/h během 4.5 sekundy a maximální rychlost dosahuje 200 km/h. Na jedno nabití by pak koncept měl být schopen urazit až 450 kilometrů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?