Také Kaipan se musel v roce 2011 přizpůsobit novým emisním normám a svůj model 15 odvozený od Fabie první generace, aktualizovat s použitím modernějšího motoru a dalších kompnent. Tak vznikl Kaipan 16.
Kaipan je jednou z malých českých automobilek, která se zaměřuje na sportovní vozy, které původně odvozovala od Lotusu 7, ale v minulosti představila také modely 14 a 15, které byly odvozeny od Favoritu a Fabie.
Zatímco model 14 se může prodávat i nadále, jelikož je homologován jako přestavba Favoritu, tak model 15 se dostal do křížku s novými nařízeními a musel z kola ven. Náhrada v podobě modelu 16 již však byla v pořádku.
Nová podvozková platforma využívající prvky VW Polo - Škoda, mu dává nové a i lepší možnosti. Motor a převodovka jsou ze Škody Fabia (VW Polo) 1,2 TSI 77kW. Vzhledem k hmotnosti 825 kilo jde o docela dostatečný výkon, zrychlení z klidu na stovku proběhne za 6,9 sekundy. Výkon je navíc směřován na přední nápravu. Cena hotového vozu je 680.000 Kč vč. DPH.
Kaipan 16 je v továrně stavěn z nových dílů - na rozdíl od ojetých u patnáctek. Jedna ze základních nevýhod, absence střechy, však zůstává. Automobilka tvrdila, že na nápravě údajně pracuje.
Kaipan by rád vyráběl asi 40 vozů ročně, část by měla jít do zahraničí.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?