Nahradit minulou generaci Aston Martinu Vantage nebylo nic jednoduchého, vždyť málokterý vůz obdržel tolik pochvalných komentářů jak ke svému vzhledu, tak ke své technice. Britští technici se však nezalekli ani takto těžkého úkolu a dnes nám naservírovali zcela nový Vantage, který je skutečně důstojným nástupcem.
Stavba nové generace modelu Vantage byla skutečně důsledná, vše je zde totiž zcela nové. A když říkáme vše, myslíme to doslova. Nové šasi, nová pohonná jednotka, nové palubní technologie a zcela nový přístup k aerodynamice.
O pohonné jednotce už se spekulovalo delší dobu a jak se dnes ukazuje, spekulace mířily správným směrem. Pod kapotou se skutečně nachází 4.0 litrový přeplňovaný motor V8 z dílny AMG, který řidiči poskytne 510 koní a 685 Nm točivého momentu. K dispozici bude jak osmistupňová automatická převodovka ZF, tak později i manuál přímo z dílny Aston Martin.
Podle automobilky byl motor namontován co nejníže (kvůli těžišti) a zároveň co nejblíž středu vozidla, aby bylo zajištěno ideální rozložení hmotnosti 50:50. Hmotnost vozidla se zastavila na hodnotě 1 503 kilogramů, akceleraci z 0 na 100 km/h zvládá za 3.5 sekundy a maximální rychlost dosahuje 313 km/h.
Šasi, na kterém Vantage stojí, je evolucí hliníkové platformy modelu DB11. Automobilka však dodává, že 70% z celého šasi bylo nově vyvinuto právě pro potřeby nového modelu. Pro maximální univerzálnost nabídne vůz poslední generaci adaptivních tlumičů, které nabízí jízdní režimy Sport, Sport Plus a Track.
Další novinkou je vůbec první použití elektronicky ovládaného zadního diferenciálu E-Diff. Ten díky propojení s elektronickým stabilizačním systémem reaguje mnohem sofistikovaněji, než dosud používané mechanické samosvorné diferenciály. Vůz by se tak měl chovat mnohem soustředěněji jak během zatáčení, tak na rovinkách.
Klíčovým bodem pro design nového Vantage byla aerodynamika. Použity prý byly všechny známé metody, jak maximalizovat přítlak, aniž by muselo dojít k jakémukoliv zohyzdění jinak krásných tvarů nového modelu. Ke slovu se tak dostaly zejména úpravy nárazníků a podlahy. Nový přední nárazník směřuje vzduch hlavně pod automobil, kde jsou připraveny různé kanálky, které rovnoměrně rozvádí vzduch po spodku vozidla až k zadnímu masivnímu difuzéru. Dokonce i mřížky na předních blatnících mají svůj zvláštní význam pro aerodynamiku, podobně jako víko zavazadlového prostoru.
Aston Martin již otevřel příjem objednávek, ceny začínají na částce 120 900 liber (3,5 milionu korun) a první zákazníci se budou moci těšit na své vozy zhruba v polovině příštího roku.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?