MPV jsou na nic, chtějte raději SUV. Zhruba takový signál vysílají automobilky do světa několik posledních měsíců. O přerodu Peugeotu 5008 nebo Opelu Meriva již byla řeč, brzy se rozloučíme také s Citroënem C3 Picasso. Ten nahradí sériová podoba konceptu C-Aircross, který je na první pohled stejný jako jakákoliv konkurence.
Citroën zatím jako jediný nemá v nabídce odpovídající SUV. Ano, někde stále ještě nabízí už poměrně letitou C4 Aircross a úspěšně se etablovala také kompaktní C4 Cactus, konkurenti etalonů třídy v různých velikostech ale ne a ne přijít. Nápravu by měla sjednat sériová verze konceptu C-Aircross, což je mimo jiné nástupce C3 Picasso. Délkou 4,15 metru, šířkou 1,74 metru a výškou 1,63 metru model nikterak nevybočuje z velikosti segmentu takzvaných městských SUV, případně crossoverů.
Stylingem ale hodlá zaujmout stejně jako C4 Cactus – nechybí tak rozdělená přední světla, kdy masku prodlužují LEDky denního svícení a níže jsou hlavní reflektory, vzadu jsou svítilny s trojrozměrným efektem, jenž je dán nejen grafikou, ale uspořádáním světelných prstenců. Kolem karosérie jsou výrazné ochranné prvky, vpředu i vzadu zdůrazněné mohutným nárazníkem. Celek vedle kombinace modré a korálové barvy, respektive 18palcových kol, dotvářejí LED diody na předních koncích střešních ližin, kamery místo zrcátek (spojený obraz se přenáší do vnitřního zrcátka a dává komplexní pohled na dění za vozidlem), grafika na C-sloupcích a proti sobě se otevírající dveře.
Ty postrádají středový sloupek, na přední i zadní sedadla se tak dostanete s maximálním pohodlím. Komfort na palubě je vůbec pro Citroën prvořadý, proto také vůz spadá do programu Advanced Comfort a některé prvky připomínají limuzínu CXperience. Konkrétně jde například o tvarování sedaček, která odkazují na křesla, látkou potaženou palubní desku nebo barevnou kombinaci světlých odstínů šedé, červené a korálové. Z technologického hlediska hrají prim jednoramenný volant s několika tlačítky a voličem automatické převodovky, velký head up displej a centrální 12palcová obrazovka systému Connect Nav s hlasovým ovládáním a 3D navigací. Středový tunel vedle úložného prostoru ukrývá i možnost bezdrátového dobíjení telefonu. Úložných prostor je ale uvnitř mnohem více, například ve dveřích nebo přes celou šířku palubní desky.
Z nové C3 si C-Aircross půjčil řešení ConnectedCAM s HD kamerou za vnitřním zpětným zrcátkem. Ta nahrává nebo pořizuje snímky jízdy automobilu a prostřednictvím zabudovaného WiFi hotspotu umožní cestujícím ihned je sdílet na sociální sítě. Dalším již známým prvkem jsou hlavové opěrky se zabudovanými reproduktory a mikrofonem. Pohon vozu dvojitý šíp příliš nespecifikuje, pohon všech kol ale supluje systémem Grip Control. Ten pracuje v několika režimech a ulehčuje jízdu na kluzkém nebo jiném hůře přilnavém povrchu. Premiéry se koncept dočká na ženevském autosalonu, sériová podoba se pravděpodobně ukáže ještě před koncem letošního roku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?