Se vším přišli úředníci z Evropské komise, v jejichž hlavách vznikla myšlenka, aby se co nejvíce snížil počet úmrtí. Chtejí ho stlačit pod 15 tisíc lidí ročně, což by se mělo podle nového plánu podařit ještě do roku 2020. Rok od roku pak úmrtí při dopravních nehodách je stále častějším jevem, i tak se ale jedná stále o tisíce řidičů a celých posádek.
Z uvedené devatenáctky bezpečnostních prvků se dva stanou naprostou prioritou. Těmi je systíé automatického nouzové brzdění a udržování vozidla v jízdním pruhu. Především hlídání jízdního pruhu pomáhá v kritických situacích na dálnicích, kde je tento systém více než přínosem.
Za zmínku stojí další, leč běžnější prvek bezpečnosti, jimiž jsou aktivní brzdová světla. Ta při plném sešlápnutí pedálu brzdy začnou varovně blikat. Tuhle vychytávku již mají některé luxusní německé vozy značky BMW, jenže časem by se tento prvek měl dostat do všech aut, takže i do nové Fabie.
O dost zajímavější je systém inteligentní adaptace na dané rychlostní limity. Tento systém by spolupracoval s rozpoznáváním dopravníhoznačení a adaptivním tempomatem. I dnes již takový systém dokážeme najít, především u nových Volv XC90 nebo S90, jenže opět platí, že časem by se měla tahle chytrá věcička objevit naprosto ve všem se čtyřmi koly.