Rodina Mercedesu třídy E se od letošní lednové premiéry sedanu stačila pořádně rozrůst. Nejprve se přidalo kombi, a to i v terénním provedení All-Terrain, a nyní přichází řada také na stylové kupé. Překvapení sice příliš nenabídne, na dlouhé cesty to ale bude opravdu velice dobrý společník.
Zatímco předchozí třída E s třídveřovou karosérií byla svými rozměry někde na pomezí mezi střední a vyšší střední třídou, novinka s délkou 4826 milimetrů a rozvorem o hodnotě 2873 milimetrů nenechává nikoho na pochybách, že bude koketovat klidně i s těmi nejluxusnějšími vozy (a že je uvnitř mnohem více místa). A jelikož svým designem notně připomíná větší třídu S, leckdo mu to jistě bude i věřit. Typickým prvkem kupé s trojcípou hvězdou posledních let jsou úzké a dlouhé zadní LED světlomety, v případě třídy E ještě podpořené předními LED Multibeam lampami. Zpět ale dozadu, reflektory tam totiž mají zajímavou funkci – ve chvíli, kdy řidič vůz odemkne, přejede světelný pruh ze středu do krajů, při zamykání pak LEDky vytvoří přesně opačnou sekvenci. Oproti sedanu pak má kupé nesporně elegantnější linii střechy a zadní boční okno decentně rozdělené na dvě části. Vedle standardního modelu nebudou chybět provedení AMG Line a Avantgarde.
Ani interiér zrovna neoplývá řadou překvapení, jeho nejvýraznějším prvkem tak zůstávají dvě příplatkové obrazovky s úhlopříčkou 12,3 palce, sdružené pod společný kryt. V základní výbavě se i nadále objevují dva klasické budíky s obrazovkou palubního počítače a menší displej infotainmentu. Ten ve verzi Command Online disponuje rozhraním Apple CarPlay a Android Auto, respektive připojením k internetu nebo navigací s informacemi v reálném čase. Ovládání je možné nejen prostřednictvím dotykových ploch na volantu, ale i přes touchpad na středovém tunelu nebo hlasem. Tím se od multimédií můžeme přesunout dále, a že je v podání výdechů ventilace, jejichž vzhled inspirovala motorová turbína, k čemu. Zcela určitě jde o jeden z nejhezčích prvků kabiny vozu. K dispozici jsou celkem čtyři místa k sezení, především ta přední potěší nejednoho fanouška komfortu. Tradičně je na výběr řada luxusních materiálů, včetně koženého čalounění, dřeveného obložení nebo LED osvětlení.
Technické údaje
E 200 E 300 E 400 4Matic E 220 d Výkon: 135 kW 180 kW 245 kW 143 kW Toč. moment: 300 Nm 370 Nm 480 Nm 400 Nm Převodovka: 9 AT 9 AT 9 AT 9 AT Zrychlení: 7,8 s 6,4 s 5,3 s 7,4 s Max. rychlost: 240 km/h 250 km/h 250 km/h 242 km/h Spotřeba: 6,0 l 6,4 l 8,1 l 4,0 l Rozměry: 4826 x 1860 x 1430 mm Rozvor: 2873 mmPrim budou pod kapotou hrát zážehové dvoulitrové čtyřválce – E 200 má 135 kW (184 k) a 300 Nm, E 300 pro změnu 180 kW (245 k) a 370 Nm. Na okrajích nabídky budou třílitrový šestiválec E 400 4Matic o výkonu 245 kW (333 k) s točivým momentem 480 Nm a nový naftový dvoulitrový čtyřválec E 220 d o výkonu 143 kW (194 k) s točivým momentem 400 Nm. Všechny motory mají standardně devítistupňový automat, v budoucnu pak budou následovat další výkonové varianty, a to včetně pohonu všech kol. Podvozek je v základu o 15 milimetrů nižší než u sedanu a nabízí kombinaci komfortu a sportovních jízdních vlastností. Za příplatek budou k dispozici adaptivní tlumiče nebo vzduchové odpružení Air Body Control, v obou případech je nastavení možné přes volič Dynamic Select. Tradičně bohatá zůstává nabídka bezpečnostních asistentů, zahrnující například přednárazový systém, částečně autonomní řízení Drive Pilot, adaptivní tempomat, dálkové ovládání vozu pro vyjetí i zajetí na parkovací místo nebo stěrače s integrovanými ostřikovači.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?