Zásadní novinka letošního roku odhalená během pařížského autosalonu, ale ne na něm. Věc kdysi nemyslitelná se nyní kvůli BMW stává reálnou. Co je důvodem absence nové řady 5 ve francouzské metropoli můžeme jen spekulovat, samotné auto ale rozhodně má na to být nejlepší ve svém segmentu. Pokud to totiž přeženeme, díváte se spolu s námi na jen nepatrně menší „sedmičku“.
Dalo se to očekávat, protože ačkoliv můžete novou řadu 7 považovat za cokoliv, je jedním z nejvyspělejších aut nejen svého segmentu, ale napříč celým trhem. A kdyby nové BMW řady 5 tuto skutečnost nezopakovalo, bylo by to při nejmenším zvláštní. Design nového modelu podle BMW vyzařuje sportovní charakter, eleganci a styl. Faktem je, že dvojici ledvinek obklopují již ve standardu LED diodová světla, zaměnitelná za adaptivní diody s pozměněnou grafikou. Charakteristická je rovněž dlouhá kapota v kontrastu s krátkými převisy.
Kabina je posunuta co nejvíce dozadu, její silueta pak evokuje kupé nejen tvarem, ale i koeficientem odporu vzduchu cx = 0,22. Této hodnotě napomáhají i aktivní klapky masky chladiče a další drobné detaily. Vzadu dominují na šířku orientované LED světlomety ve tvaru písmene L, níže položené koncovky výfuku jsou vždy symetrické a podle motoru a výbavy mají tvar obdélníku, lichoběžníku nebo kruhu, respektive jsou zdvojené. Základem je 13 odstínů karosérie, později se dostane i na osm barev (a dalších položek) z katalogu BMW Individual. Kola mají 17 různých designů o průměru 17 až 20 palců. Podtrhnout styl vozu mají ještě varianty Luxury Line a Sport Line, chybět nebude ani oblíbený M paket.
Vnějšími rozměry je nová řada 5 větší než předchůdce, na délku tak má 4935 milimetrů, na šířku 1868 milimetrů, na výšku 1466 milimetrů a mezi nápravami 2975 milimetrů. To mimo jiné znamená více místa uvnitř, a to jak pro cestující, tak pro zavazadla, kterým je určeno 530 litrů či sklápění zadních opěradel v poměru 40:20:40. Němci se dále chlubí výrazně zvětšeným prostorem pro hlavu a kolena vzadu, respektive pro lokty a ramena v obou řadách. Větší má být též nástupní otvor pro zadní pasažéry. Design palubní desky lze jen těžko označit za překvapení. Dominuje jí totiž obrazovka multimediálního systému s úhlopříčkou až 10,25 palce, kterou je možné ovládat nejen voličem iDrive, hlasem nebo dotykem, ale podobně jako u řady 7 i gesty.
K dispozici budou služby BMW ConnectedDrive, vůbec poprvé ale dojde v rámci automobilů na bezdrátové zavedení rozhraní Apple CarPlay nebo balíček Microsoft Office 365. Kvůli zabudované SIM kartě umí služby ConnectedDrive navádět řidiče v reálném čase na místa bez dopravních nepříjemností, případně se spojit s operátorem a vyhledat zajímavá místa v okolí pobytu posádky vozu. Skoro jako ve formuli 1 si bude řidič připadat díky funkci Tyre Service Assistant, jež dokáže předpovědět dobu opotřebení pneumatik, v případě poruchy potom umí dát pneuservisu přesné informace o požadované gumě. Dnes už samozřejmostí jsou vysokorychlostní LTE připojení k internetu, WiFi hotspot nebo bezdrátová nabíječka chytrých telefonů.
Nejspíše nepřekvapí mírné natočení středové konzole směrem k řidiči, vedle již probraného infotainmentu pak hostí třeba také ovládání dvouzónové automatické klimatizace. Ta má nezávislé nastavování při řidiče i spolujezdce, na přání ji lze zaměnit z čtyřzónovou automatickou klimatizaci. Zajímavá je možnost ionizace ovzduší až osmi různými vůněmi. Z luxusnějšího sourozence pochází příplatkové audio Bowers & Wilkins s desetikanálovým zesilovačem a šestnácti reproduktory. O něco níže stojí soustava Harman Kardon se šestnácti nebo dvanácti reproduktory, standardní rádio má šest reproduktorů. Zadním cestujícím je určen zábavní systém se dvěma 10,2palcovými obrazovkami. Zpět ale dopředu, konkrétně k řidiči, který dostane novou generaci barevného head up displeje s rozlišením 800 x 400 pixelů. Oběma předním pasažérům jsou určena standardně elektricky nastavitelná sedadla, potažená třeba kůží Dakota nebo Nappa. Volitelná jsou sportovní sedadla s výraznějšími bočnicemi a multifunkční sedadla s masážní funkcí. Dozadu se vedle sebe vejdou tři dětské sedačky.
Konstrukce nové řady 5 využívá ve velké míře lehké materiály jako hliník, ocel nebo hořčík. Oproti předchůdci tak klesla hmotnost až o 100 kilogramů, zároveň ale neutrpěla tuhost karosérie a celkové bezpečnostní vlastnosti vozu. Například víko zavazadlového prostoru je poprvé kompletně vyrobeno z hliníku. Podvozek se širším rozchodem kol má vpředu dojitá příčná ramena, vzadu najdeme pětiprvkovou nápravu s konstrukcí z hliníku. Jízdní vlastnosti dále vylepšuje volitelné elektromechanické řízení zadních kol, jenž je možné kombinovat i s pohonem všech kol xDrive. Tím se pomalu dostáváme do oblasti pohonných jednotek, využívající technologii TwinPower Turbo. Základem je dvoulitrový čtyřválce 530i o výkonu 185 kW (252 k) s točivým momentem 350 Nm, doplněný o třílitrový šestiválec 540i s výkonem 250 kW (340 k) a točivým momentem 450 Nm. Vznětový dvoulitrový čtyřválec 520d má 140 kW (190 k) a 400 Nm, třílitrový šestiválec 530d disponuje 195 kW (265 k) a 620 Nm. Všechny jednotky mají volitelně pohon všech kol xDrive, až na 520d se standardním šestistupňovým manuálem pak sílu přenáší vždy osmistupňový automat Steptronic.
Technické údaje
530i 540i M550i xDrive 520d 520d 520d ED 530d 530e Výkon: 185 kW 250 kW 340 kW 140 kW 140 kW 140 kW 195 kW 185 kW Toč. moment: 350 Nm 450 Nm 650 Nm 400 Nm 400 Nm 400 Nm 620 Nm 420 Nm Převodovka: 8 AT 8 AT 8 AT 6 MT 8 AT 8 AT 8 AT 8 AT Zrychlení: 6,2/6,0 s 5,1/4,8 s 4,0 s 7,7 s 7,6 s 7,5 s 5,7/5,4 s 6,2 s Max. rychlost: 250 km/h 250 km/h 250 km/h 238 km/h 235/232 km/h NA 250 km/h NA Spotřeba: 5,4/5,7 l 6,5/6,7 l 8,9 l 4,1 l 4,0/4,2 l 3,9 l 4,5/4,7 l 2,0 lPoznámka: Údaje za lomítkem patří pro verze s pohonem všech kol xDrive.
Po této úvodní paletě motorů se dostane rovněž na nejúspornější verzi 520d EfficientDynamics Edition se spotřebou jen 3,9 l/100 km, ale i plug-in hybrid 530e iPerformance o výkonu 185 kW (252 k) se spotřebou 2,0 l/100 km a elektrickým dojezdem 45 kilometrů, respektive osmiválec M550i xDrive s výkonem 340 kW (462 k) a točivým momentem 650 Nm. Ve výbavě vozu se objeví volič jízdních režimů (Comfort, Sport, ECO Pro a případně Adaptive), chybět nebudou ani adaptivní tlumiče nebo systém Adaptive Drive, kombinující adaptivní tlumiče vůbec poprvé s adaptivními zkrutnými stabilizátory. Sportovní podvozek M může být poprvé zkombinován i s pohonem všech kol.
Nebývale rozsáhlá je nabídka bezpečnostních asistentů, podporující částečně autonomní řízení. Standardně dodávaný dynamický tempomat, umožňující jízdu setrvačností (řidič ve vyšších rychlostech sundá nohu z plynu a motor se od pohonného ústrojí odpojí), lze nahradit aktivním radarovým tempomatem. Ten pracuje mezi 0 až 210 km/h a v koloně umí nejenom sám zastavit, ale také opětovně rozjet auto na požadovanou rychlost. Začlenit do tempomatu jde také omezovač rychlosti, spolupracující pro změnu se čtením dopravních značek. Pokud je auto součástí BMW fleetu, umí komunikovat s dalšími vozy ve flotile a upozornit je na případné nebezpečí na silnici. Z dalších bezpečnostních asistentů jmenujme udržování v jízdním pruhu, upozornění na opuštění jízdního pruhu, pomocníka pro návrat do zvoleného jízdního pruhu, asistenta pro změnu jízdního pruhu nebo ochranu před bočním nárazem.
Dalším krokem směrem k autonomnímu řízení je asistent řízení a kontroly jízdy v pruzích, který umí přečíst i špatně namalované značení na vozovce, případně značení při průjezdu stavbou. Auto samo umí také vyhodnotit případ, kdy řidič nedá přednost v jízdě, na což ho vizuálně i zvukově upozorní, zároveň už má ale nachystané brzdy pro co nejkratší brzdnou dráhu. Systém varování před přejezdem křižovatek používá senzory a v případě špatné viditelnosti kontroluje semafory a značky. Z větší sedmičky přebírá pětka možnost dálkového ovládání automatického parkování, k čemuž je určen klíč s displejem. Prodeje novinky začnou příští rok v únoru, ceny zatím zveřejněny nebyly.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.