Sériové Lamborghini Urus se nezadržitelně blíží, jeho cíl je přitom jasný – zdvojnásobit současné prodeje automobilky. První skutečné SUV v historii italského býka k tomu poruší některé zavedené tradice, podle Stefana Domenicaliho ale zůstane pořád čistým Lamborghini.
Urus to má v životě docela těžké, koncept je na světě již od roku 2012 a střídavě se mluví o tom, že půjde do výroby. Nyní se zdá, že to můžeme považovat zkrátka za fakt, Lamborghini si tak opět od výroby supersportů odskočí do světa terénních automobilů. Ostatně, LM002 patří dodnes k legendám tohoto segmentu, tak proč by se to nemohlo podařit i Urusu. Dojde každopádně k prolomení některých dlouhodobých tabu. Pod kapotou se například objeví první přeplňovaný motor v historii značky – osmiválec s dvojicí dmychadel. Na druhou stranu se není třeba příliš obávat, další modely o pověstné atmosférické motory, včetně dvanáctiválce, nepřijdou.
Zpět však k Urusu, o němž se pro magazín CarAdvice rozpovídal šéf Lamborghini Stefano Domenicali. „Půjde o opravdové Lamborghini,“ odpověděl na otázku, co vlastně mají zákazníci od nového modelu čekat. „Pokud zavřete oči a bez pohledu na kterýkoliv prvek budete Urus řídit, okamžitě poznáte, že jde o Lamborghini,“ doplnil bývalý šéf týmu Ferrari ve formuli 1. Vedle něj seděl také člen rady pro výzkum a vývoj Maurizio Reggiani. Ten už dokonce s předsériovým prototypem jel. „Nejvíce se mi líbí zvuk motoru, odpružení, ovladatelnost podvozku a síla pohonné jednotky. Ta dostane přeplňování, a to z jednoho důvodu – s modelem kategorie SUV potřebujete určitou hodnotu točivého momentu v nízkých otáčkách, což může zajistit jedině turbodmychadlo. Bez něj rovněž nezdoláte písečnou dunu,“ upřesnil důvod, proč se Lamborghini rozhodlo pro odklon od tradičních prvků.
Protože motor nabídne velké množství točivého momentu, bude jej na silnici transferovat klasický automat s měničem. Většina současných dvouspojkových převodovek zkrátka takovou sílu nezvládne, v úvahu nepřipadalo ani ústrojí ISR, známé například z Aventadoru. Základem Uruse bude Audi Q7, díky použití velkého množství karbonu ale nabídne podstatně nižší hmotnost. Zážehový osmiválec se navíc do modelu se čtyřmi kruhy na kapotě nedostane. Výroba začne v roce 2018 v Sant'Agatě, premiéra se uskuteční pravděpodobně za rok ve Frankfurtu.
S bezpečností dětí na cestách není radno experimentovat. Autosedačka je jedním z nejdůležitějších vybavení pro rodiče a výběr té pravé ovlivní ochranu vašich nejmenších během jízdy. Mezi mnoha značkami, které jsou na trhu autosedaček k mání, vynikají tři z nich – RÖMER, CYBEX a RECARO. Proč jsou mezi rodiči i odborníky v oblasti bezpečnosti tak oblíbené? Čtěte dál!
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.