Na základě modelu Jazz (v Japonsku nebo USA pod označením Fit) stojí hned několik různorodých modelů. Například kombi Shuttle, sedan Grace nebo SUV HR-V. Dost možná nejzajímavějším počinem je však nová generace MPV Freed. Přesně takové auto totiž v Evropě Japoncům chybí.
První generace modelu Freed vyjela na japonské silnice již před osmi lety, zaujala přitom velmi neortodoxními tvary a také hybridním pohonem. Jméno vozu je mimochodem odvozeno od anglického slova freedom, v překladu svoboda. Zpět však k autu samotnému, které nyní přijíždí ve druhé generaci. Hned na úvod je potřeba zmínit přítomnost dvou verzí – Freed má tři řady sedadel a šest nebo sedm míst (třetí řada sedadel má vždy pouze dvě místa), Freed+ poznáte podle striktně pětimístného interiéru a snížené hrany kufru na úroveň pouhých 335 milimetrů. Samotný zavazadelník je pak vybaven lehkou a pevnou mezipodlahou, sklopením sedadel tak lze vytvořit například provizorní lůžko o velikosti 120 x 195 centimetrů. Prostor pod podlahou je pak i v tomto případě možné užívat jako úložný. Obě verze se chlubí možností vytvořit v zavazadelníku rovnou plochu, nástup na zadní sedadla usnadňuje dvojice posuvných dveří, vytvářející prostor o délce 665 milimetrů. Mezi zemí a podlahou vozu je jen 390 milimetrů.
Vnější design vozu je výrazně umírněnější i aerodynamičtější než u předchůdce, a minimálně ztvárněním přední části hodně odkazuje na výchozí Fit (Jazz). Vyšší stavba karosérie překvapivě neruší a Freed díky ní nevypadá zbytečně krabicovitě. Zajímavé jsou prosklené A-sloupky nebo dva prolisy v oblasti dveří, přičemž jeden z nich se táhne až do zadní části pod rozměrná světla. Ta svým tvarem kopírují zadní okno. Na výběr bude několik variant s mírně odlišnými designovými prvky, k dispozici je rovněž devět laků karosérie. Kabina úplně postrádá klasický široký středový tunel, volič převodovky je místo toho umístěn na vyvýšené středové konzoli. Ta vedle něj hostí ještě několik konvenčních ovladačů, vybrané verze pak mají také dotykovou obrazovku multimediálního systému Internavi. Vysoko umístěná je digitální přístrojová deska. Freed a Freed+ se pak odlišují především barevným sladěním čalounění a plastů, výběrem materiálů dekoračních ploch a také designem potahů sedadel. Pro oba však platí výběr ze šesti různých barev podsvícení přístrojů či ovladačů a především obrovské množství odkládacích ploch.
O pohon se v obou případech starají dvě pohonná ústrojí. Konveční benzínová jednotka i-VTEC má objem 1.5 litru, přímé vstřikování, výkon 96 kW (130 k), točivý moment 155 Nm a bezestupňový automat CVT, zatímco hybrid se stejným spalovacím motorem o výkonu 81 kW (110 k) a točivém momentu 134 Nm využívá sedmistupňový dvouspojkový automat. Do něj zabudovaný elektromotor (22 kW a 160 Nm) využívá jako první na světě neodymový magnet, který nabízí aktuálně největší trvanlivost i poměr cena výkon. Inteligentní pohonná jednotka (IPU) hybridu se mezigeneračně zmenšila a přesunula pod první řadu sedadel, čímž umožnila zvětšit prostor pro cestující, nabídku modelu pro převoz vozíčkářů a především zástavbu pohonu všech kol. To Fredu zajišťuje výsadní postavení mezi ostatními hybridními konkurenty na japonském trhu. V Evropě by auto s délkou 4265 milimetrů a rozvorem 2740 milimetrů mimochodem konkurovalo Opelu Meriva nebo Fordu B-Max. Čtyřkolka je samozřejmě dostupná i pro běžný benzínový čtyřválec.
Konstrukce karosérie využívá velkého procenta vysokopevnostní oceli, což výrazně zvyšuje její tuhost i bezpečnost. Další plusové body sbírá Honda v této oblasti díky systému, umějícím zpracovávat informace ze semaforů pro mimo jiné lepší rozjezdy, respektive souboru asistentů Honda Sensing pro vybrané výbavové stupně. Ty jsou mimochodem tři pro benzínové a čtyři pro hybridní ústrojí. Freed startuje na částce 1 880 000 jenů (cca 444 000 korun) za bezínovou 1.5 i-VTEC, nejlevnější čtyřkolka přijde na 2 096 000 jenů (cca 495 000 korun), nejlevnější hybrid vychází na 2 256 000 jenů (cca 533 000 korun) a konečně hybridní čtyřkolka začíná na 2 472 000 jenech (cca 584 000 korun). Freed+ začíná na cifře 1 900 000 jenů (cca 449 000 korun), čtyřkolka vychází na 2 232 200 jenů (cca 528 000 korun), hybrid na 2 276 000 jenů (cca 538 000 korun) a hybridní čtyřkolka na 2 628 200 jenů (cca 621 000 korun). K dispozici bude i provedení pro postižené s nájezdovou rampou pro kolečkové křeslo, případně výsuvným sedadlem spolujezdce. Ceny začínají na 2 380 000 jenech (cca 562 000 korun) za benzín a 2 662 000 jenech (cca 629 000 korun) za hybrid.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.