Je to den zpátky, kdy se rozhodlo zastoupení značky Seat oficiálně představit novou Atecu široké veřejnosti u nás v ČR. Vše se stalo kousek od Dobříše ve vědeckotechnickém parku a nová Ateca se nám díky tomu dostala poprvé do rukou. Jak jezdí, kolik stojí a má nějaké chyby?
Nové SUV Seat Ateca se ukázalo ve vědeckotechnickém parku, kde sídlí Centrum aplikované vědy. Díky přítomnosti přilehlého vojenského prostoru, jsme pak měli šanci několikrát otestovat terénní dovednosti nového modelu. Trasa přitom vedla skrze lesní cesty plné kamení, prachu, písku, ovšem dostalo se i na hladkou asfaltku.
Dvojčetem nového Seatu je druhé vydání Volkswagenu Tiguan, což znamená, že i tenhle Španěl stojí na modulární koncernové platformě MQB. Oproti Tiguanu se však Ateca snaží více cílit na kompaktnost. O všem vypovídá údaj o délce, který ukazuje jednotlivé rozdíly mezi koncernovými vozy: Seat Ateca totiž měří na délku 4363 mm, VW Tiguan 4486 mm a Škoda Kodiaq dokonce 4967 mm.
Novinka od Seatu si navíc připravila spoustu nové výbavy. Mezi nejnovější prvky patří například bezdotykové ovládání pátých dveří tzv. „virtuální pedál“. Podkopnutím nohy pod zadním nárazníkem lze víko kufru otevřít a také zavřít. V terénu jsme pak mohli za pomoci nápovědy od instruktora vyzkoušet soustavu kamer, zobrazující okolí vozu anebo i prostor přímo pod předním nárazníkem, to aby řidič viděl, kam přímo jede. Skvělý prvek, který si zaslouží od nás pochvalu!
Ve výbavě nebude chybět i adaptivní tempomat s funkcí stop&go (výhradně pro verzi s automatickou převodovkou), v kabině lze přepínat mezi několika barevnými odstíny osvětlení interiéru a naprostou třešničkou na dortu je pak osvětlení nástupního prostoru s projekcí nápisu „ATECA“ na zem.
Jako drobné negativum vidíme přítomnost základní pohonné jednotky, kterou se stal tříválcový motor 1.0 TSI. Dát tenhle motor do středně velkého SUV nám přijde trošku jako bláznovství a je otázkou, jak si motor poradí v situaci, kdy bude Ateca plně naložena a řidič po ní bude chtít vyšší dynamické nároky. Z naftové nabídky pak budou přítomny agregáty 1.6 a 2.0 TDI. První zmíněný nabídne pohon přední nápravy, naopak ten druhý bude zkombinovaný výhradně s pohonem všech kol. Zákazník pak dostane možnost zakoupit dvoulitra i s dvouspojkovou automatickou převodovku DSG se sedmi kvalty a spojkami v olejové lázni.
A jak je to s cenami? Nejlevnější Seat Ateca 1.0 TSI Style vyjde na 523 900 Kč, ještě letos přijde verze Reference za akční sumu 462 900 Kč. Naopak vrcholem se stane Seat Ateca 2.0 TDI 4WD DSG Xcellence s cenovkou 843 900 korun. Zajímavé je pak to, co vše se nachází ve standardu výbavy Style. Nechybí zde totiž malý kožený paket, oketní opěrky vpředu i vzadu, přední sedadla s bederní opěrkou, tempomat nebo dvouzónová klimatizace.
Jízdní dojmy
Na krátký test jsme dostali do rukou verzi Ateca 2.0 TDI o výkonu 150 koní. S motorem spolupracovala manuální převodovka se šesti stupni a rovnou musíme říci, že tahle motorizace nám hodně vyhovovala. Výkon byl postačující na všechny možné situace, i přes drsnou jízdu v terénu jsme na palubním počítači odečetli průměrnou spotřebu 8 litrů na 100 km, podvozkově je Ateca vyladěna na úroveň, která nabídne tužší podvozek, avšak i na 19" kolech není problém jet po nerovném a drsném terénu. Je fakt, že občas si ráda odskočila zadní náprava, ale když přejíždíte obří kořeny stromů, málokteré auto si asi odpustí odskočení zádě.
Co se týče kabiny a vnitřního zpracování, zde je to typický Seat. Kvalitně a přehledně zpracovaná palubní deska, řidič má ovšem dostatečný přehled, zbytečně dlouho nehledá jednotlivé ovladače a nová polokožená sedadla nabízela příjemnou podporu jak při zběsilém skákání po terénních nerovnostech, tak i v prudších zatáčkách na přilehlé hladké asfaltové silnici. Na více dojmů si ale musíte počkat do klasického redakčního testu, kde si Atecu pořádně proklepneme.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.
Korejská automobilka Kia rozšiřuje svou elektrickou flotilu. Na veletrhu IAA Mobility v Mnichově představí nový model EV5, který se v Evropě začne prodávat začátkem roku 2026. Elektromobil nabídne dojezd až 720 kilometrů a dva typy pohonu.
Americká Tesla se po dramatickém ústupů registrací v Evropě propadla mimo první desítku nejúspěšnějších značek elektromobilů. Její místo zaujal čínský konkurent BYD, který na evropském trhu prudce roste. Vyplývá to z aktuálních dat poradenské společnosti Jato.
Zemský soud v Braunschweigu vynesl rozsudek v jednom z hlavních trestních procesů spojených s emisní aférou Volkswagenu. Čtyři bývalí manažeři byli uznáni vinnými z podvodu, dva z nich dostali nepodmíněné tresty. Verdikt však není pravomocný a soudní dohru skandálu z roku 2015 tak ještě zdaleka neukončuje. Uvedla to agentura DPA.
Kdybyste mi před deseti lety řekli, že jednou dám přednost značce Hyundai před německými modely, jako je Tiguan či Kodiaq, tak bych se jen tak lehce pousmál. Jenže ten den právě nastal a ačkoliv je to netradiční začátek recenze, tak rovnou „propálím“, jak se věci mají – vzal bych raději nové Santa Fe, než Kodiaq. Pojďte se podívat, proč tomu tak je a v čem se tento odvážný „kyborg“ liší od svých německých protějšků.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.