Velké limuzíny Citroënu platily téměř vždy za vrchol avantgardního designu, luxusního interiéru a komfortního pérování. Výjimkou nebyla ani zatím poslední generace, označovaná jako C6. Zákazníci bohužel tyto atributy, vykoupené poměrně vysokou cenou, neocenili, z C6 se tak stal dnes trochu svatý grál nadšenců. S nadcházejícím autosalonem v Pekingu to dvojitý šíp zkouší znovu, opět je u toho označení C6, ale další prvky tak nějak zmizely.
Když Citroën na konci minulého roku poprvé přiznal, že chystá návrat limuzíny s označením C6, kvitovala to široká automobilová veřejnost s mírným nadšením. Všeobecně se očekávalo, že si novinka půjčí pár zajímavých designových prvků z konceptu Numéro 9, které doplní o moderní modulární platformu a neotřelý interiér, což ostatně po vzoru C4 Cactus dvojitý šíp nezapomněl. Realita je však bohužel taková, že nová C6 je vlastně pouze dvojčetem Dongfengu Aeolus A9. Ano, jedná se o čínský sedan, vyráběný partnerskou automobilkou koncernu PSA.
A už to, že jde o dvojče nějakého modelu z Číny, ačkoliv tamní automobilový průmysl šel hodně nahoru, je známkou, že C6 už nebude jako dřív. Při pohledu na první fotografie by se nejednomu příznivci vozů jako DS, CX nebo SM dokonce mohlo chtít začít brečet. Dobrá, to přeháníme, ale nová C6 je zkrátka až moc usedlá a až moc připomíná některá auta z německé produkce. Přední části dominuje do šířky protažená maska chladiče, na niž navazují LED světlomety. Logo automobilky plynule přechází v diody denního svícení. Zadní světla pak sice mají trojrozměrnou optiku, jinak je ale jejich tvar i propojení chromovanou lištou na Citroën až hrozivě konvenční.
Nová C6 stojí na prodloužené verzi modulární platformy EMP2, nabízející délku 4980 milimetrů a rozvor náprav 2900 milimetrů. To jsou míry, plně srovnatelné s jakoukoliv konkurencí ve vyšší střední třídě, na dohled se potom drží i prodloužených verzí vybraných modelů. Největší změnou oproti Dongfengu prošla kabina, hrající na mnohem luxusnější notu. Máme tu hnědé čalounění, kombinující klasickou kůži a useň Nappa, digitální přístrojový panel nebo rozměrnou dotykovou obrazovku multimediálního systému. Nejpovedenějšími detaily jsou ale vertikální výdechy ventilace vpředu i vzadu, respektive vnitřní madla v podobě poutek jako u C4 Cactus. Ve výbavě se objeví dále také čtyřzónová automatická klimatizace nebo panoramatická střecha.
Ačkoliv je vůz opravdu velký, pod kapotou si bude muset vystačit s přeplňovanou osmnáctistovkou o výkonu 204 koní s točivým momentem 280 Nm. Poháněna jsou přední kola, a to prostřednictvím šestistupňové automatické převodovky. Cena zatím nebyla stanovena, podle čínských médií ale bude v rozpětí mezi 200 000 - 300 000 juany (cca 740 000 - 1 110 000 korun). Je vysoce pravděpodobné, že C6 zůstane vyhrazena pouze Číně, kde se ostatně ve společné továrně s Dongfengem bude také vyrábět.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?