Kvůli vzhledu je nový Mercedes-Benz třídy E často označován jako menší třída S. Ono slovo menší navíc znamená jen a pouze rozměry, ve všem ostatním může limuzína vyšší střední třídy soupeřit s úplnou špičkou. A s představením varianty s prodlouženým rozvorem se „éčko“ k „esku“ nebezpečně blíží i rozměry.
Standardní třída E má na délku 4923 milimetrů a mezi nápravami 2939 milimetrů. To jsou hodnoty, patřící na špičku segmentu. Pro čínský trh však inženýři Mercedesu přidaly mezi nápravy dalších 140 milimetrů, čímž narostl rozvor na 3079 milimetrů a celková délka na 5063 milimetrů. Těží z toho výhradně pasažéři na zadních sedadlech, pro jejichž nohy je o 134 milimetrů více místa než doposud. A ačkoliv je vůz homologován jako pětimístný, většinu času bude nejspíše obsazen maximálně čtyřmi pasažéry.
S tím ostatně Mercedes tak nějak počítá, protože zadní prostřední sedadlo lze sklopit do podoby multifunkční loketní opěrky. Ta obsahuje podsvětlenou úložnou schránku, USB port a držáky nápojů, za příplatek navíc může dostat dotykovou obrazovku (přes níž lze ovládat palubní infotainment Comand nebo i jiné funkce vozu), bezdrátovou nabíječku mobilních telefonů a vyhřívání. V přední části jsou potom dva 12,3palcové displeje pod společným sklem (od verze E 200), zastupující multimediální systém a přístrojovou desku, nebo dotykové plochy místo konvenčních tlačítek. Luxusní atmosféru dotvářejí dřevěné obklady, kožené čalounění a ambientní LED osvětlení v celkem 64 barvách.
Zvenku model s prodlouženým rozvorem poznáte podle trojúhelníkového okna v C-sloupku, emblému za tímto oknem a prodloužené linie střechy. Ta činí z vozu vzhledově poměrně svébytnou záležitost. Přední LED světla s diodami denního svícení mohou být nahrazena čočkami Multibeam LED s 84 samostatnými diodami v každém reflektoru. A do třetice LED diody, tentokrát v zadních světlech.
Bezpečnostní asistenty zastupuje u prodloužené třídy E standardní přednárazový systém, detekce únavy a pomocník při jízdě v prudkém bočním větru. Za příplatek bude dostupné poloautonomní řízení Drive Pilot a vyparkovávání prostřednictvím dálkového ovládání. Podobně jako v minulé generaci bude třída E s prodlouženým rozvorem dostupná pouze na čínském trhu, pro nějž bude produkci zajišťovat společná továrna Daimleru a domácí automobilky BAIC.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.